Skalní labyrint Adršpach

Není náhodou, že Adršpašské skály zhusta okupují turisté ze sousedního rovinatého Polska. Tohle doma prostě nemají! Najdete tu romantiku i tajemnost. V horku se tu ochladíte. Vyrazíte? Dobře uděláte.

Velkou výhodou Adršpašských skal je množství vstupů a výstupů a velké množství průchozích tras a okruhů. Časté jsou dřevěné chodníčky a žebříky, které zvládnou i děti, a výhledy na skalní jehly a jiné útvary. Ty nepropásnete díky pečlivým označníkům s názvy, většina bizarních skalisek cosi připomíná, což se líbí právě dětem.

A rozhodně se vyplatí dobrá obuv. Oficiální vstup je od východu kousek od železniční zastávky „Teplice nad Metují skály“ a stejnojmenné stanice autobusu, kde je i velké parkoviště, stylové hotely a restaurace Pod Ozvěnou. Po 250 metrech se větví doprava žlutá a doleva modrá trasa, kde se po modré dojde k vysokému výstupu na skalnatou vyhlídku ke zřícenině hradu Střmen, zatímco žlutá vede romantickou roklí Skalního potoka.

Lední medvěd a Vlčí rokle

Po modré se skalní pozoruhodnosti dostaví dříve: obdivovat můžeme Koňskou hlavu, velebné Velké chrámové náměstí a další krásy plus dva vodopády a na jihu lze buď z bludiště vyjít u zaniklé osady Záboř, anebo se obrátit a dojít po další modré kolem vyhlídky U Roklin na zmíněnou žlutou trasu ve Vlčí rokli. A vydat se tudy kolem dalšího vodopádu až k průzračnému Adršpašskému jezírku, po kterém se můžeme projet na romantickém prámu skalní soutěskou.

Bonusem je Velký Adršpašský vodopád a blízký Malý, kde má desku a bustu dávný návštěvník Johann Wolfgang Goethe. U útvaru zvaného Trpaslík navazuje zeleně značený okruh, kdy nás levý, delší směr dovede kolem vyhlídky Velké panoráma a štítu Starosta a Starostová k rozcestí Babiččina lenoška.

Babiččina lenoška navazuje na pravou zelenou trasu, vedoucí s pramenem Metuje kolem Eliščiny věže, Krakonošova zubu a Homole cukru. Společná trasa pak pokračuje už širokou cestou až k východu u krásného skalního jezera Pískovny.

Jakou trasu si vyberete?

S trochou štěstí zahlédnete na některé skalní jehle i trénující horolezce. Hned u východu leží vlaková zastávka Adršpach, ale hned odjet by byla chyba. Okolí je mimořádně pěkné, nehledě na místní osvěžovny či na Horolezecké muzeum v místním renesančním zámku.

Půjčit si lze kola a celý skalní Adršpach objet mimořádně pěknou (rovnou) cyklostezkou, nemluvě o méně známých pěších okruzích. Třeba kolem Starozámeckého vrchu se zříceninou hradu Adršpach nebo trase kolem Supích skal a Kraví hory.

Další dominanty

Rozhledna Čáp – dřevostavba na stejnojmenné hoře (786 m) na jižním cípu Adršpašských skal. Zřícenina hradu Skály (Bischofstein) – leží vedle v Jiráskových skalách, najdete tu i hotel s restaurací. Hotel Orlík – stával u vstupu na břehu Metuje už za 1. republiky, příjemné ubytování i s restaurací.

Křížová cesta – v lokalitě Křížový vrch vede skalami na vyhlídku od 17. století křížová cesta s litinovými výjevy Ježíšova utrpení. Autokemp Bučnice – na 4 hektarech nabízí pod zalesněnými skalami u Metuje ubytování v chatkách, pokojích, stanech, karavanech. Bunkr II.b/111/A – pevnůstka viditelná mezi stromy z „červené“ cyklostezky pod západním okrajem Adršpašských skal.

Koupaliště v Teplicích n. Metují – přírodní koupaliště se skokanským můstkem, bufetem a lehátky. Zřícenina kostela Panny Marie – ponurá barokní ruina na vrchu Kopeček. Kostel vystavěn r. 1667, uzavřen Josefem II. již roku 1786.

reklama
reklama

Komentáře