Slunná Antalya

Turecko je krásné, dostupné a levné

Největší rozkvět zaznamenalo město Antalya za císaře Hadriána, který zde nechal vybudovat honosné paláce a chrámy. Dnes je to oblíbené turistické letovisko, které nabízí krásné písčité a čisté pláže, zábavu i historii.

První, co v krásném městě Antalye musíte vidět, je její stará část. Především nádhernou antickou Hadriánovu bránu z roku 130 n.l.. Její 3 oblouky jsou symbolem města. Jedním z dominujících objektů starého města je Kesik Minare neboli Useknutý minaret.

Vedle minaretu Yivli, známého jako "flétnový minaret", stojí mešita, původní byzantský kostel z 14.století a zřícenina školy koránu. Flétnový minaret má atypické píšťalové výstupky, které se táhnou odshora dolů a je postaven celý z cihel.

Nechte se okouzlit vůní orientu a atmosférou typických bazarů v centru města. Za návštěvu také stojí Městské archeologické muzeum.

I přírodní krásy

Asi čtrnáct kilometrů západně od centra města prýští Dudenské vodopády. Celkem vodnatá řeka zde padá z výšky přibližně 50 metrů do moře. Vodopády působí nejmohutněji na jaře, kdy je řeka plná vody, ale i v letních měsících červenci a srpnu je to nádherná podívaná.

Lze je pozorovat jednak z břehu, z lesoparků, které její ústí obklopují. Nebo přímo z hladiny moře v rámci některého z lodních výletů, které vyrážejí ze starého přístavu. Jeskyni Karain najdete asi 30 km severozápadně od Antalye.

Je to místo, kde bylo doloženo jedno z prvních lidských osídlení vůbec. Před vstupem do samotné jeskyně si můžete prohlédnout malé muzeum s exponáty z prehistorické doby. Uvnitř vás čekají krásné skalní místnosti, oddělené pomocí úzkých chodeb. K vidění jsou krápníky a paleolitické jeskynní malby.

Příjemné koupání a lenošení

V Antalyi jsou dvě dlouhé písečné pláže, které se od města táhnou na západ i na východ. Pláž Konyaalti u stejnojmenné čtvrti je velice pěkná a leží jen kousek od starého centra.

Dlouhá a relativně široká pláž. Druhá pláž je ve čtvrti Lara. Ta leží východně od Antalye směrem na letovisko Belek. Pláž je jemně písčitá, široká a velmi dlouhá. Hned u pláže jsou moderní hotely zasazené do zavlažovaných zahrad a přítomnost dvoumilionového města tu není vůbec znát.

Většina hotelů totiž leží už mimo Antalyi.

reklama
reklama

Komentáře