Vyhlášené čertovské reje

Pět rohatých tipů, kam se vypravit s dětmi do pekla a za čerty

Až vás někdo pošle k čertu, neváhejte ani vteřinu! Tyto dny najdete spoustu báječných míst, kde se to čerty jen hemží. Nemusíte až za hranice, velkolepé reje najdete i u nás.

Salzburg

Rakousko

Skočte na tyrolský špek

Prohlídka historického centra města, nákupy na vánočně vyzdobených adventních trzích, největší čertovský rej v Evropě a sváteční atmosféra. V Salzburgu najdete jedny z nejkrásnějších vánočních trhů v celé Evropě.

Budovy jsou nasvíceny a ozdobeny, v prostoru zní slavnostní hudba a nespočet nejrůznějších stánků láká k nahlédnutí na ručně vyráběné výrobky nebo k ochutnání různých dobrot. Pochutnat si můžete například na pražených kaštanech, jablkách v cukrové polevě na špejli, na mnoha druzích vánočního cukroví, tradičních mozartových koulích nebo třeba na tyrolském špeku.

A žádné vánoční trhy se neobejdou bez pravého vánočního punče na zahřátí!

Retz

Rakousko

Děsiví horští čertíci

Na vyzdobeném náměstí vinařského městečka Retz nedaleko našich hranic se také konají adventní trhy, na kterých lze ochutnat selské speciality, pečené kaštany, zahřát se lahodným punčem či svařeným vínem.

Kolem půl páté začíná průvod horských čertů krampusů. Čertovské řádění se dědí z generace na generaci. Na masky se upevňují pravé beraní, mufloní, kamzičí nebo jelení i kozí rohy, které mohou být až metr dlouhé.

Rohatí krasavci jsou opravdu strašidelní. Jestli se někdo bojí našich českých čertů, setkání s těmi rakouskými pro něj bude stezka odvahy!

Čertovina u Hlinska

Čechy

Nejpekelnější laskominky

Nejen v tomto období, ale celoročně si můžete užívat pekla a čertů v pětipatrovém areálu Peklo u obce Čertovina. U pekelné brány vás zde přivítá vrátný starý čert Vytřas, který vám ukáže, jak Peklo vypadá.

Čertů je zde požehnaně, ale pekelný kníže je jen jeden. Lucifer sídlíci v trůnním sále pečlivě zapisuje vaše hříchy. Navštívíte i čertí kuchyni a ochutnáte nejpekelnější laskominy. Z kuchyně vede jen pár schůdků do čertího šenku, kde se čepuje Čertopivo.

Na Mikuláše se zde můžete těšit na speciální program, včetně čertovské diskotéky a bohaté pekelné tomboly.

Židlochovice

Morava

Peklo v ulicích

Rakouská tradice, která trvá už 500 let, dorazila už i k nám – do Židlochovic na Brněnsku. Do ulic jihomoravského městečka už potřetí nevyrazí milí čeští čertíci, jak je známe z našich pohádek, ale pořádní rakouští krampusové, co děsí i rodiče.

V menší míře se krampusové objevují také v některých městech a vesnicích v jižních Čechách. Obdobnou tradici, takzvané létání čertů, mají na Valašsku. V děsivých rohatých převlecích se lidé prohánějí už léta od prvního do čtvrtého prosince také na Znojemsku.

Schladming

Rakousko

Největší průvod na světě

Velké čertovské průvody mají v Rakousku bohatou tradici. Úplně největší sešlost čertů v celé Evropě naleznete ale v rakouském městě Schladming, kam se sjíždějí čerti z celého světa. Těšit se můžete na skvělou přehlídku pekelných vozů, z nichž šlehají plameny a čerti se v nich ukazují s živým ohněm.

Krampuslauf, neboli čertovský rej, vám tady vyrazí dech! Na této velkolepé podívané vás čeká několik čertovských družin. Strašidelnou atmosféru umocňují úchvatné kostýmy s maskami, které jsou často propracované do nejmenších detailů.

A jelikož taková maska přijde třeba i na 500 euro, není se čemu divit, že se často dědí z generace na generaci.

reklama
reklama

Komentáře