Vylezte si na sopku

Kde se hrnula ze země láva, létaly obří kameny a valil se horký dým?

Nejvíce takových kopců najdete v Českém středohoří, Doupovských a Lužických horách, v uhelné pánvi Podkrušnohoří, v západních Čechách od Karlových Varů k Chebu a na jih až k Plzni.

Těžko lze dnes uvěřit, že se i na naši klidnou a bezpečnou krajinu kdysi vylévala rozžhavená láva, že krátery vyvrhovaly tuny popelu a že se ze svahů běsnících vulkánů řítila sopečná mračna. Ale přece jen tomu tak bylo, a dokonce ne až tak dávno, jak by se zdálo.

Která jsou tedy ta nejznámější místa? Sopkou byl například Říp, Bezděz, Trosky, Střekov u Ústí nad Labem, nejvyšší hora středohoří Milešovka, Radobýl nad Litoměřicemi, Panská skála u Kamenického Šenova, Ralsko a Kunětická hora u Pardubic.

Na Moravě je pak ukázkovou sopkou Uhlířský vrch u Bruntálu. Menší sopečné kopce najdete kolem Liberce, Jiřetína pod Jedlovou a Varnsdorfu. Na severní Moravě se nacházejí v Nízkém Jeseníku, na Opavsku a Ostravsku.

Celé vulkanické pásy se táhnou přes západní Čechy a podél severočeské uhelné pánve.

Mohly by se probudit?

I když jsme klidná krajina, teoreticky to možné je. Došlo by k tomu tam, kde je největší slabina v zemské kůře. Toto nejvíce nebezpečné místo vede podél řeky Ohře. Je velkým zlomem, kde se může objevit zemětřesení nebo se probudit sopečná činnost.

Zlom se  projevuje v současné době malými otřesy, hlavně u Kraslic a Chebu. Léčivé minerální prameny západočeských lázní jsou v podstatě dozvuk sopečné činnosti v této oblasti. V těchto lázních se v plynech, které vystupují ze země spolu s minerálními vodami, postupně mění mírně chemické složení.

To ukazuje na přibližování magmatu k zemskému povrchu. Kdyby se tento zlom podél řeky Ohře z nějakého důvodu prohloubil, například většími otřesy půdy, mohla by do něj proniknout mořská voda a v  Krušných horách by vzniklo mohutné slané jezero.

Pokud chcete navštívit nejmladší sopku v Čechách, pak se vypravte na Komorní hůrku u Františkových lázní, na nejvyšší sopku vylezete u Božího Daru, je jí kopec Špičák, nebo se vypravte na Bukovec v Jizerských horách.

Sopečné rarity

Naše hora Říp není tak docela sopkou v pravém slova smyslu, ale pouze její výplní, jakýmsi špuntem vulkánu, který dnes už dávno neexistuje. Velmi činné sopky se kdysi nacházely i tam, kde by je dnes nikdo nehledal.

V Praze běsnila například mocná podmořská sopka. Jako památka na ni zbyly v Prokopském údolí Hemrovy skály.

Tip na výlet

Kolem magické hory Říp se nacházejí mohyly, které jsou až 3000 let staré. Jejich orientace podle světových stran se nápadně podobá pyramidám. Je to místo nabité energií, která prý člověka zbavuje stresu a léčí.

Navštivte  český Island  u Františkových  Lázní – bahenní sopky v přírodní rezervaci  Soos

reklama
reklama