Za krásou skanzenů

Jak žili naši předkové? Mísí se tu půvab a krása přírody i staveb s otisky našich praotců. Jejich životy vzala historie, ale my se rádi pokocháme stavbami s malými okénky, za kterými se rodilo, pracovalo, i milovalo…

Jižní Morava

Modrá

V obci Modrá u Velehradu poblíž Uherského Hradiště se nachází Centrum slováckých tradic, specializující se hlavně na chuťové požitky. Návštěvníci se mohou seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství a ochutnat typické produkty – destiláty a víno.

Projít si můžete vinnou a slivovicovou stezku a prohlédnout si doškovou střechu. V suterénu je přednášková síň a místnosti pro ochutnávku až stovky vzorků destilátů a vín.

V přízemí fungují dvě pálenice, kde je přeměna ovocných kvasů v destiláty a sušárna ovoce, zeleniny a hub řízena elektronicky. V podkroví je expozice brněnského Moravského zemského muzea o výrobě alkoholických nápojů až do starověku.

Severní Čechy

Zubrnice

Obec u Ústí nad Labem v Českém středohoří má muzeum v přírodě, kde vedle sebe stojí stavby roubené, hrázděné i zděné. Návsi vévodí barokní studna z roku 1695, která byla převezena ze Střížovic u Ústí nad Labem.

Zděný patrový dům z půle 19. století zve do expozice starého vesnického obchodu s mnoha cennými detaily. Unikátní je malý vodní mlýn s obytnou částí napájený z Lučního potoka. V roce 1997 byla otevřena expozice vesnické školy.

Zajímavou technickou památkou je nádraží, postavené v roce 1890 na lokální dráze Velké Březno – Úštěk s muzejní expozicí dopravy, které se nachází v dolní části obce.

Haná

Příkazy

Hanácké muzeum v přírodě zvané „Hanácké skanzen“ se nachází ve vsi Příkazy nedaleko města Olomouce. Jádrem muzea je Kameníčkův grunt ze 70. let 19. století, který doplňují čtyři špaletové stodoly.

V obytné části gruntu se mj. nachází expozice bydlení z přelomu 19. a 20. století, tzv. vojenská světnička a řemeslná dílna, v prvním patře můžete zhlédnout krátkodobé výstavy či expozici dobové třídy.

V jednotlivých stodolách jsou umístěny zemědělské stroje a nářadí – pluhy, mlátičky, fukary a lokomobily.

Důležitým doplněním prohlídek jsou dny hliněného stavitelství, interaktivní ukázky tradiční sklizně a výmlatu, kdy si sami návštěvníci mohou vyzkoušet tyto staré práce venkovanů.

Východní Morava

Rožnov pod Radhoštěm

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm bylo založeno v roce 1925. Prezentuje způsob života na malém městě v období od půle 19. století. V nejstarší části, Dřevěném městečku, funguje expozice poštovního úřadu a nabízí bohatý prodejní sortiment.

Valašská dědina je nejrozsáhlejší – usedlosti, salašnické stavby, mlýn a kovárna jsou umístěny v krajině, která svou členitostí připomíná vesnice na úbočích Beskyd. V Mlýnské dolině z roku 1982 jsou sdruženy dodnes funkční stavby převážně na vodní pohon.

Východní Čechy

Piletice

Šrámkův statek v Pileticích u Hradce Králové je souborem původní lidové architektury se vzácnými dřevěnými objekty. Jeho součástí je dvoupatrové roubené stavení s pozoruhodnou pavlačí z roku 1802, roubená stodola, kamenná brána a ostatní hospodářské budovy.

Součástí areálu jsou zkušebny folklorních souborů, pobočka městské knihovny a stylová hospůdka. Malebný statek s prostorným dvorem a zahradou s pódiem je ideální k různým kulturním akcím.

Konají se zde folklorní slavnosti, výstavy, jarmarky, trhy výrobků lidové tvorby a uměleckých řemesel, folkové festivaly a společenské události všeho druhu.

Střední Povltaví

Vysoký Chlumec

V údolí Libíňského potoka ve Vysokém Chlumci u Sedlčan se nachází Muzeum vesnických staveb středního Povltaví, kde si prohlédnete zdaleka přivezené a citlivě znovu sestavené zemědělské usedlosti doplněné nářadím a stroji plus drobné sakrální stavby z 18. až 20. století.

Dochovaly se tu předměty z domácností, lidový oděv, zemědělské a řemeslnické nástroje a náčiní. V domě č.p. 4 si prohlédnete černou kuchyni, ve světnici je nástin interiéru obydlí sedláka na území středního Povltaví.

Zajímavá je funkční pila na vodní pohon z druhé půle 19. století s mlýnským kolem. Ve včelíně ze Sedlčan je malá včelařská expozice.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden