Dlouhodobé vztahy jsou vzácností

Pro jednoho je představa, že vydrží s partnerem 20, 30 či dokonce 40 let krásná. Jiného děsí. Ať tak či tak, lidé se dnes velmi často a zbytečně rozcházejí. Dlouhodobé vztahy jsou vzácností. Co je příčinou?

Osobní výchova

Řada vztahů ztroskotá kvůli tomu, že jeden partner, popřípadě oba, postrádají zdravé sebepojetí. Po několika měsících soužití se pak u nich vytrácí emoční či materiální velkorysost. Chybí jim jasná představa společné budoucnosti.

Z nedostatku vlastní sebedůvěry začnou obviňovat partnera, zlobí se na něj. Cítí se ponížení, připadají si jako v pasti. Takový stav pak může trvat celé roky. Za zdravým sebevědomým člověkem stojí většinou dobrá výchova v dětství. To mnoha lidem chybí.

Poměřování sexem

Frustrované dvojice nakonec dojdou k závěru, že už je vlastně nebaví ani společný sex. Sex, vztah a zdravá sebedůvěra musí totiž být v rovnováze. Společenské klima je však vede k tomu, aby poznávali vztahy a sex od časného mládí, bez velkého promýšlení a dostatečné zralosti. Mají proto pocit, že hodnotu má jen ten, kdo je sexuálně aktivní.

Přílišná očekávání

Od vztahů se obecně očekává příliš mnoho. Kdekdo touží mít partnera pod kontrolou, ovládat ho, manipulovat jím. I za pomoci sexu. A hojit si tak svou vlastní nevyrovnanost. To všechno stojí proti harmonickému soužití.

Stejně jako současný individualismus, neochota si cokoli sdělovat. A také falešně romantické představy, načerpané z nereálných romantických filmů.

Honba za perfekcionismem

S tím souvisí i snaha o nalezení dokonalého partnera. Je to snaha marná. Přesto se dost často snažíte. Mnohem lepší by bylo přehodnotit svůj pohled na vztahy a začít se o ně zajímat s pokorou a úctou. Nemá přece cenu hledat, co neexistuje. Vždyť ani vy nejste tak docela perfektní.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje chvilka pohody

Moje chvilka pohody je týdeník určený čtenářkám „pohodářkám“, které berou život s nadhledem, shovívavostí, humorem i pochopením. Na své si přijdou všechny, které zajímají osudy jiných žen i známých osobností. Na nové číslo se můžete těšit každý čtvrtek.

Komentáře

...