Druhé manželství se snažila Veronika Žilková léta udržet, protože se nechtěla znovu rozvádět!

„Myslím si, že jsem se rozváděla dřív, než bylo potřeba. Dnes už vím, jak náročné manželství je a že nic na světě není ideální.“

Během dosavadního života toho stihla herečka Veronika Žilková (59) opravdu hodně. Má za sebou bohatou kariéru, dva rozvody a také výchovu několika dětí. Herečkou se přitom původně vůbec stát nechtěla.

Někdo má dětství plné volnosti, nad někým se zase vznáší celou dobu přísná ruka. Veronika Žilková (59) patřila do té druhé skupiny. Tatínek, významný flétnista a hudební pedagog Václav Žilka (+82) měl sice smysl pro spravedlnost, ale současně byl i silně nábožensky založený.

Také vás může zajímat ...

Od toho se odvíjel jak jeho pohled na svět, tak na výchovu tří potomků, z nichž byla Veronika nejmladší. Společně se svojí ženou vedli děti k pracovitosti a poctivosti – a také k tomu, aby měli soucit s druhými lidmi. Veronika měla možnost se učit soucitu v praxi, protože její babička byla na vozíku a ona se o ní se sourozenci starala.

Stačil jeden polibek

Jako malá si pod vlivem výchovy přála být Veronika v dospělosti lékařkou nebo misionářkou, zkrátka nějak pomáhat lidem. „Když to nevyšlo, říkala jsem si, že si doktora aspoň vezmu za muže. A vidíte, tři pokusy, a ani jeden doktor,“ konstatovala.

Jednu chvíli to dokonce vypadalo, že skončí v klášteře jako jeptiška. Začala tam jezdit v patnácti letech a prošla vstupním testem. Jeden polibek od kluka pak stačil, aby si Veronika uvědomila, že by bez mužů žít nedokázala. Jako většina dívek v období dospívání měla komplexy ze svého vzhledu, hlavně kvůli váze.

Myslela si, že žádného muže nebude zajímat. Takhle to probíhalo až do jejích devatenácti let, kdy přišla o panenství. S prvním ze svých tří manželů se seznámila dva roky nato, když jí bylo jednadvacet. Tehdy už Veronika byla docela známou tváří a Jiří Hanych (62) si vybíral herečky k přijímacím zkouškám na FAMU.

„Zazvonil u nás, já byla sama doma. S nikým jsem nechodila,“ popisovala Veronika jejich seznámení. „Ten večer jsem se na něho nalepila a už se mě nezbavil.“

První svatbu chtěla zrušit

Vdávat se Veronice příliš nechtělo, neměla ale moc na výběr. Tím, že vyrůstala v katolickém prostředí a protože čekala s Jiřím dítě, nebyla jiná možnost. Navíc se mělo jednat o svatbu církevní, která bývá na celý život.

Veronika už tehdy nebyla přesvědčená o tom, že by Jiří byl tím pravým mužem pro celý život. Zkusila se z toho vyvléknout a ještě v noci před uzavřením sňatku prý prosila maminku, aby se svatba zrušila. „Řekla, že by tu hanbu neunesla a musela by se oběsit,“ prozradila herečka.

V očích rodiny by bylo neodpustitelným hříchem, kdyby zůstala svobodnou matkou. O své dítě pak musela Veronika bojovat i na škole, protože studovala v té době ještě DAMU. Měla i vyjednané angažmá, ale s miminkem by to nešlo.

Z DAMU byla podmínečně vyloučená a v Divadle na Vinohradech, kam měla nastoupit, připravenou smlouvu zrušili. Veronika si ale své uhájila a na svět přišla dcera Agáta (35).

Nevděk světem vládne

Manželství, do kterého herečka tak neochotně vstoupila, nemělo dlouhého trvání. Jiří byl totiž nevěrný s Veroničinou kamarádkou. Když se pak rozvedli, tak si svoji milenku vzal. Pikantní bylo, že Veronika se deset dnů poté, co rozvod nabyl právní moci, rovněž vdala.

A důvod byl stejný jako v prvním případě: se svým druhým manželem Markem Navrátilem (+55) čekala dítě. K synovi, který se narodil, přibyl pak ještě jeden. Ten prvorozený se potýkal s vážnými zdravotními problémy, což herečku přivádělo ke smutku a zoufalství.

Přísahala tehdy, že pokud všechno dobře dopadne, odvděčí se osudu tím, že přijme do své výchovy nějaké opuštěné dítě.

Dodržela to, dokonce dvojnásobně. Holčička, do které se Veronika v dětském domově zamilovala, měla totiž ještě bratříčka. Herečka tak musela živit pět dětí, což vyžadovalo hodně péče a úsilí. Ne vždy se ale člověk setká s vděčností.

Když nevlastní syn vyrostl, nadělal spoustu dluhů, které pak za něho musela Veronika uhradit. Po dosažení plnoletosti navíc oba adoptovaní potomci zmizeli z rodiny a vydali se hledat svoji biologickou matku.

Tragédie, jakou nechce prožít žádná matka

Protože nechtěla být podruhé rozvedená, udržovala Veronika podle vlastních slov sedmnáct let zuby nehty ne příliš šťastné manželství. Hanba dalšího rozvodu pro ni byla příliš veliká. Jenže nakonec se stejně nedalo nic dělat a skončil i její druhý oficiální vztah. Třetího manžela našla ve svém hereckém kolegovi Martinu Stropnickém (63).

Jaké to je, vzít si ho, to už si vyzkoušela předem, v jedné rozhlasové pohádce. Když Martin přišel dělat vedoucího Divadla na Vinohradech a nabídl tam Veronice práci, nejprve se jí tam nechtělo. Pamatovala si dobře, jak se k ní zachovali v době jejího prvního těhotenství. Nakonec ale nabídku přijala. Z pracovního vztahu s Martinem se stalo osobní pouto.

Zamilovali se do sebe a měli spolu dceru Kordulku (15). Na přání svého tatínka se pak Veronika znovu provdala, už potřetí. V té době už čekala další dítě, syna Melichara. Jeho narození postavilo herečku před těžkou životní zkoušku. Chlapeček se totiž narodil s brániční kýlou a bylo mu dopřáno jen několik měsíců života.

Půl roku strávil na přístrojích. Na vadu přišli lékaři na začátku sedmého měsíce těhotenství, kdy už se ukončení nepovoluje. Nebylo tehdy vidět, jak moc velký problém to bude a jak se stane neslučitelným se životem.

Dva roky v Izraeli

Oblíbená herečka se musela v soukromí rovněž vyrovnat s tím, že její manžel je dnes hlavně politickou osobností. Pracoval jako ministr obrany a v té době byl natolik vytížený, že se doma potkávali spíše výjimečně.

Tohle náročné období oba zvládli, přišla ale další zkouška v podobě diplomatické mise. Manžel Veroniky byl už předtím velvyslancem v Portugalsku nebo ve Vatikánu, nyní se stal naším zastupitelem v Izraeli. Veronika tam nejprve trávila nějaký čas s ním, potom se po dvou letech vrátila do Česka, aby mohla pečovat o svoji maminku.

Kvůli rozvodu dcery Agáty přišla o milovanou chalupu!

Dost vrásek přidělala Veronice její dcera Agáta. Už v minulosti se chovala jako rebel a byla vždy vděčným soustem pro bulvární deníky a časopisy. Potom se provdala za herce Jakuba Prachaře (37), ale manželství nevydrželo a opět bylo co probírat v médiích.

Kvůli rozvodu se Veronika musela zbavit něčeho drahocenného. „Měli jsme šedesát let chalupu, ale z finančních důvodů jsem musela přistoupit k prodeji,“ uvedla. „Moje dcera se rozvádí a potřebuje peníze. Rozloučila jsem se s velikou životní etapou a místem, kde jsem většinou trávila dovolenou.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama