Heidi a Ivo si byli souzeni, velká láska vydržela dodnes

Pracovní vztah přerostl v životní lásku. Zpěvačka Heidi Janků (53) pochází z umělecké rodiny. Matka hrála na violoncello, otec na dechové nástroje. Dívenka odmalička navštěvovala lidovou školu umění, hrála na klavír.

Nevšední jméno dostala podle kouzelné dětské knihy Heidi, děvčátko z hor. Knížku znala od maminky, dodnes ji má v knihovně. Další vydání často dostávala na koncertech od posluchačů. Vždycky chtěla vidět film se Shirley Temple v roli Heidi, který její maminku kdysi tak okouzlil.

Už jako dospělá si tuto první verzi nechala poslat z Ameriky. Jenže stejně jako románové Heidi, i Heidi Janků zemřela maminka. Holčičce bylo jedenáct, což je hodně citlivý věk. Maminku si pamatuje naprosto přesně, protože na mámu se nezapomíná.

Bohužel si ji vybavuje nejvíce právě z doby, kdy už byla těžce nemocná. Rodiče se malé Heidi snažil nahradit bratr Karel, byl o jedenáct let starší. S otcem vztahy nefungovaly, měl velké problémy s alkoholem.

Také vás může zajímat ...

Heidi Janku

O Heidi se starala teta, maminčina sestra. O deset let později rodinu zasáhla další nepopsatelná tragédie – bratr se zabil v autě. Heidino psychické zdraví muselo být nesmírně pevné, když se s tím vším, co ji v dětství a mládí potkalo, dokázala vyrovnat.

A právě tetička, která Heidi s láskou vychovávala, s ní přestala mluvit v době, kdy se mladá zpěvačka rozhodla pro sňatek s hudebníkem Ivo Pavlíkem (83). Teta byla proti tomu, aby se mladičká neteř provdala za o třicet let staršího muzikanta, světaznalého muže, který se zrovna rozváděl, ke všemu už podruhé.

A aby se vše ještě více zkomplikovalo, Heidi už vdaná byla. Manželství však nevydrželo ani tři roky a zůstalo jí z něj jen příjmení Janků, za svobodna se jmenovala Hantlová. Prvnímu manželovi Zbyňkovi zlomila srdce, zranila ho, brali se totiž z velké lásky.

Exmanželé spolu nepromluvili více než třicet let. Navíc to ani nevypadá, že by se staré křivdy měly v nejbližší době urovnat. On jí prostě neodpustí. Jenomže Heidi byla vyhlášená krasavice, celé rodné Ostravsko jí leželo u nohou a vzdychalo obdivem nad jejími půvaby.

A právě v tu dobu hledal hudebník Ivo Pavlík nové talenty. Sám studoval na vysoké škole pedagogické hudební výchovu, později učil hudební nauku na středních školách. Na začátku sedmdesátých let už měl svůj vlastní Orchestr Ivo Pavlíka s hvězdou souboru Věrou Špinarovou (64).

10968397_10203309830298308_1050545828586556335_n

Tu učinil svou druhou ženou, první manželka byla jedna z jeho někdejších studentek. Ale i manželství se Špinarovou se rozpadlo. Ona mu vytýkala, že se mu až příliš líbí ženy, on nesouhlasil s její náklonností k alkoholu.

Do komplikovaného světa hudební branže Heidi vstoupila hned po maturitě. Bylo to v osmdesátých letech minulého století. Nedalo se jezdit do zahraničí. Heidi znala jen Ostravu, Malenovice, kde měli chatu, a to bylo všechno.

Po revoluci hned odjela na dva měsíce zpívat do Hamburku, rozhodla se poznávat svět, dohnat, co šlo. Jenže stěžejní dobrodružství jejího života na ni čekalo doma. V kulturním domě v Ostravě-Porubě.

Tam se mimochodem Ivo Pavlík seznámil i s druhou manželkou Věrou Špinarovou, a během vleklého rozvodu mu nezbývalo nic jiného, než začít hledat pro svou kapelu novou zpěvačku.

Heidi Janku

Chodil se proto dívat na různé hudební skupiny. A jak sám říká, muzikanti před ním zamykali mladé krásné zpěvačky do šatny, aby jim je náhodou neodvedl. Jednoho dne ji uviděl. Tu tmavovlasou krásku s neuvěřitelně dlouhýma nohama.

Spatřil ji v kulturním domě v Ostravě-Porubě, který se mu již pomalu stával osudným. Požádal ji o spolupráci, zpěvačka souhlasila. Domnívala se, že Pavlíkův zájem je čistě profesionální, že má soukromí pečlivě oddělené od pracovního života.

Rozváděl se, našel si novou přítelkyni, ona sama byla vdaná. Nic osobního v tom není – byla Heidi přesvědčená. I když, muzikant měl pověst velkého svůdce žen. Zprvu to opravdu vypadalo, že ti dva budou společně jen pracovat.

Po několika měsících bylo všechno jinak. Přeskočila jiskra. Zpěvačka si nedokáže vzpomenout, kdo udělal první krok. Oba se navzájem poznávali a zvolna zjišťovali, že toho mají spoustu společného. I smysl pro humor.

Jednoho dne jeli na turné a najednou měli společný i pokoj. A tak se dá říci, že bohatý král potkal chudou dívku, do které se zamiloval. Vzal si ji za ženu a splnil všechna její přání. A žili spolu šťastně až do konce svých dnů.

Přesně taková pohádka se začala odehrávat zhruba před třiceti lety v Ostravě. Ale všechno tak docela pohádkové nebylo. O mnoho let starší hudebník dal tehdy mladé zpěvačce jasně najevo, že si musí vybrat mezi kariérou a dítětem.

Protože dítě kariéru zpěvačky buďto nadlouho přeruší, anebo zničí – tvrdil Heidin budoucí manžel. Heidi byla téhož názoru. Vysvětluje to tím, že v té době neexistovaly agentury zprostředkující hlídání dětí.

5016-heidi-janku

Zpěvačka byla pevně přesvědčena, že kdyby si pořídila dítě, musela by s prací skončit. Vybrala si zpívání. Jenomže o nějaký ten rok později cítila, že by se maminkou docela ráda stala. Už se to nepodařilo, ale k jejímu štěstí se Ivo Pavlíkovi narodily děti v předchozích manželstvích.

Z prvního vztahu se narodila dcera Yvona (58), z druhého legitimního svazku s Věrou Špinarovou má hudebník syna Adama (42). I oni mají potomky, a tak je kolem zpěvačky Heidi Janků stále plno dětí, v jejichž společnosti si připadá jako spokojená náhradní maminka.

S Ivo Pavlíkem prožila Heidi příjemné časy, ale byly i doby, kdy si společně sáhli na dno. Těsně před revolucí přišla báječná nabídka práce v zahraničí. Ivo Pavlíka si vyžádala německá společnost, prý aby složil hudbu ke kreslenému seriálu.

Manželé se přestěhovali do Monaka, kde se měl projekt uskutečnit, jenže společnosti došly peníze. V Monaku Heidi a Ivo žili z úspor a utratili úplně všechno. Návrat domů a na pódia nebyl jednoduchý. Když se Heidi zeptáte, zdali je náročné žít s o tolik starším mužem – protože v současné době je jejímu manželovi už přes osmdesát – zasměje se a odpoví, že láska hory přenáší a že by žádného jiného nechtěla.

Kromě toho s nadhledem tvrdí, že teď už zestárli oba. Nepříjemnosti spojené s věkem a stárnutím se Ivo Pavlíkovi podle jeho ženy nevyhýbají. A tak Heidi řeší problémy, které by s mladým či mladším mužem neřešila.

Ale takhle si to energocká zpěvačka vybrala a nestěžuje si. Také Pavlík tvrdí, že kdyby neměl svou ženu, skončil by v domově důchodců a možná, že už by tady vůbec nebyl. Heidi ho udržuje duchem mladého. Neumí si představit – dámy prominou – že by žil s vrstevnicí.

K životu potřebuje ohnivou mladší ženu, tedy svou Heidi… .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...