Jedno manželství rozbil Jiří Adamíra zvenku, druhé zevnitř!

S kolegou Josefem Langmilerem se kvůli jeho ženě několikrát popral!

Mimořádný herec s podmanivým hlasem, rodák ze středočeských Dobrovic Jiří Adamíra (+67) se kvůli své druhé ženě dokázal i poprat. Až po boku třetí, osudové partnerky ale prožil nejsilnější vztah.

Jedna z historek z dětství Jiřího Adamíry vypráví o tom, jak byl s babičkou v loutkovém divadle. V pohádce, kterou sledoval, došlo k nějakému bezpráví. Malý Jiří se sesunul pod sedadlo a zmizel, protože nespravedlnost už tehdy hodně špatně snášel.

To sympatickému elegánovi vydrželo celý život, i když ohledně svého soukromí v daném směru čisté svědomí rozhodně mít nemohl.

Jeho policejní rada Korejs nahradil radu Vacátka.
Jeho policejní rada Korejs nahradil radu Vacátka.

Styděl se vyznávat lásku

Také vás může zajímat ...

Ve studentských letech nebýval Jiří podle vlastních slov tak průbojný vůči dívkám jako později, když získal patřičné sebevědomí. Přitom jeden ze školních průšvihů vznikl právě kvůli rande se slečnou. „Moje maminka, která nikdy do školy nechodila, se zrovna ten den rozhodla jít se na mne zeptat,“ líčil situaci. „Nechápu, jak ji to napadlo, ale byla to smůla.

Postih ve škole nebyl ani tak zlý, to spíš ta atmosféra doma.“ Úspěch u něžného pohlaví se ale v té době příliš nedostavoval. Sám herec uznal, že nebyl příliš odvážný a že jeho lásky byly tehdy spíš jen platonické a tajné. Nedokázal říct vytouženým dívkám, že se mu líbí. „Pak mě samozřejmě mrzelo, když jsem tu svou viděl jít s někým jiným,“ vzpomínal. „Jednou jsem se však odvážil.

Miloval jsem spolužačku. Já hrál hokej, ona krasobruslila. Spíš mne zneužívala, měla staršího kluka. Já jsem ji však zbožňoval a skládal pro ni do čtverečkovaného sešitu z fyziky básničky. Po nějaké době jsem jí je dal a ona mi bezostyšně – a blbě – řekla, že je dala číst i tomu svému.

Dost jsem se styděl.“

Ženy mu byly inspirací.
Ženy mu byly inspirací.

Byl dravcem a lovcem žen

Po válce, v devatenácti letech, začal hrát, nejprve v Divadle mladých pionýrů a potom ve zlínském Divadle pracujících. Tam se také poprvé oženil a měl dceru. Manželství ale nevydrželo. Svoji další životní partnerku přebral během působení v Ostravě jinému známému herci, Josefu Langmilerovi (+83).

Režisér Antonín Kachlík (93), který byl svědkem celé aféry, později vyprávěl: „Pepík byl muž gentleman, který byl navíc pro ženské přitažlivý, tak nemusel nic dělat a ony samy měly zájem. Zatímco Adamíra byl dravec a lovec. Ten potřeboval furt dobývat další a další, no a tak mu nakonec ulovil i tu Ljubu.

Pepík z toho byl nešťastný, denně se poprali v klubu, to bylo vyhlášené, museli je od sebe trhat!“ Sama Ljuba přiznala, že se sice nejprve trochu bránila, ale Jiří „dovedl dělat psí kusy, aby vás získal.“ Měli spolu syna a později se přestěhovali do Prahy, kde začali hrát v Realistickém divadle. Jenže charismatický herec potvrdil svoji pověst lovce žen.

„Pomalu se to rozkližovalo,“ líčila jeho druhá žena. „On trpěl přes ty ženský a já nejsem člověk, který umí bouchnout do stolu a říct: To nejde!

Takže jsme se postupně v klidu rozešli.“ Další láska, kterou Jiří Adamíra prožil, byla ovšem ta životní a osudová!

Jeho pohled i hlas budily respekt nejen u něžného pohlaví.
Jeho pohled i hlas budily respekt nejen u něžného pohlaví.

Nemohli bez sebe být!

S Hanou Maciuchovou (71), o 19 let mladší hereckou kolegyní, se poprvé setkal při natáčení televizní inscenace První radosti. Hana už Jiřího tehdy dobře znala a obdivovala. Stejně jako jiné ženy jí fascinovaly jeho hluboké oči a neobyčejný hlas. Věděla, že herec je ženatý a má jedenáctiletého syna. „Neuměla jsem si představit, že bych rozvedla rodinu,“ konstatovala.

„Rok jsme se scházeli a rozcházeli, zásadně a několikrát, a přesto jsme spolu museli být.“ Nakonec k onomu rozbití Jiřího rodiny skutečně došlo a jeho syn to měl krásné herečce dlouho za zlé.

Posledních dvacet let svého života až do bolestné smrti, způsobené rakovinou páteře, tak prožil elegán a svůdník ve vztahu, v němž byl milovaný, milující a věrný.

Prožil s ní krásný podzim života.
Prožil s ní krásný podzim života.

Jako Andersen i jako Casanova

Dramatička a spisovatelka Daniela Fischerová (68) vzpomínala v televizním pořadu na to, jak Jiří Adamíra dostal v divadle roli pohádkáře Hanse Christiana Andersena (+70). Byla to role, kterou se k němu na první pohled nehodila, protože Andersen tam byl pojat jako chudáček – a jak ji zahrál! Představení se hrálo i na Jiřího narozeniny, 2. dubna.

Když se dozvěděl, že v ten samý den se narodil i Andersen, měl radost.

A když mu Daniela řekla, že toho dne se narodil i Giacomo Casanova (+73), řekl: „Roli Casanovy právě začínám zkoušet!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...