Karel Zich – Měl nemocné srdce, ale chtěl žít naplno

Na svou „Alenku v říši divů“ čekal skoro dvacet let. Teprve pak se s Janou mohli vzít. Své sny však po infarktu myokardu utopil v moři. To je životní příběh Karla Zicha. (†55)

Mladé Američanky, které ho v sedmdesátých letech slyšely v pražském vysokoškolském klubu, byly nadšením bez sebe, jak jim připomínal Elvise Presleyho (†42).

Také vás může zajímat ...

Dědeček z otcovy strany byl operní skladatel, dědeček ze strany matky zase nadaný houslista, hrál ve varšavské filharmonii. Rodina pražských intelektuálů, která bydlela na rozhraní Vršovic a Vinohrad, jako by uměleckou dráhu Karla Zicha předurčovala.

Jeho otec Otakar Zich (†75), matematik, fyzik a filozof, založil na Karlově univerzitě katedru logiky a hrál na violloncelo. Karlův strýc vyučoval pro změnu na AMU, byl to vynikající klavírista. Karel byl nejmladší ze tří sourozenců, nejstarší sestra Marie se stala univerzitní vědkyní, prostřední Otakar byl zase tak skvělý sportovec, že ve stolním tenisu porážel i hráče jménem Milan Orlowski (68), který se stal později legendou.

Zato Karel! Do dvou let vůbec nemluvil, jen vykřikoval. Jednou zaslechl otce, jak říká matce: „Ale ty dvě starší děti se nám povedly, že?“ Když konečně začal mluvit, rodiče nostalgicky vzpomínali na časy, kdy mlčel. Byl, jak se říká, kvítko z čertovy zahrádky.

Jednou maminka slyšela naproti ze školy hlášení: „Důrazně žádáme rodiče, aby nedovolovali dětem nosit do školy zbraně.“ Bylo to kvůli Karlovi, který si vzal do školy vzduchovku a cestou střílel po člence Pomocné stráže Veřejné bezpečnosti. Nakonec rodinu, kde se to hemžilo náročnými intelektuály, přece jenom nezklamal.

Chuť majoránky

V pěti letech hrál na klavír, v jedenácti na kytaru, vynikal v gymnastice, házené, hokeji a cyklistice. Vystudoval konzervatoř a na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy sociologii a estetiku.

Stal se posilou Spirituál kvintetu, ze kterého po několika letech odešel, aby se vydal na sólovou dráhu. Bylo mu čtyřiadvacet a uměl si složit i hudbu, v anketě Zlatý slavík poskočil v roce 1973 ze sto prvního místa na krásné dvacáté, za rok na páté.

„Napsal jsem ji v roce 1977 s textem Zdeňka Borovce,“ vzpomíná Jiří Vondráček (69) na jednu z nejznámějších písní, Máš chuť majoránky.

„Poslal jsem ji do soutěže Bratislavská lyra a organizátoři mi odpověděli, že je to pěkná písnička, jen bych si měl najít dobrého zpěváka a nezpívat ji sám. Kamarád mi doporučil Karla Zicha a v jeho podání skladba získala stříbrnou Bratislavskou lyru.“

Podle lidí, kteří ho dobře znali, měl Karel ohromný smysl pro humor, byl až čítankově slušný, nikdy se nehandrkoval o peníze a na to, jak byl slavný, byl překvapivě skromný.

Neustálé srovnávání s Elvisem Presleym se mu nelíbilo, přestože mu to mohlo spíš lichotit.

Bylo to jinak

„Mám Elvise rád, na koncertu ho připomenu několika písničkami, ale to je vše. Myslím si, že jsem českej Zich,“ prohlásil. Píseň Alenka v říši divů převzal z australského originálu a u nás ji proslavil dřív, než ji začala zpívat skupina Smokie.

O svém soukromí mluvil český Elvis nerad, nebo vůbec. Ne snad, že by se nechtěl s fanoušky podělit o dění v osobním životě, ale měl permanentně máslo na hlavě. S první ženou Natálií měl syna a dceru. Jeho nejbližší tvrdili, že děti miloval a užíral se výčitkami, že na ně věčně nemá čas.

Byl schopen vstát před náročným koncertem třeba už v sedm hodin ráno, aby s nimi aspoň posnídal. V roce 2001 se po čtyřiadvacet let trvajícím manželství rozvedl. „Je to klasická situace, kdy se padesátník zblázní do mladé holky a kvůli ní spálí všechno, co zatím v rodinném životě vybudoval.

Karel se zkrátka zamiloval do pětatřicetileté recepční z Moravy,“ uvedl tehdy jeho kamarád. „Říkal, že chce ještě něco hezkého zažít a jen čekal, až budou děti větší.“ Ale bylo tomu skutečně tak? Možná byla skutečnost poněkud složitější.

Selhalo srdce

S onou recepční se zpěvák seznámil už v roce 1984, kdy měl do padesátníka ještě hodně daleko. Jana byla dlouholetá tajná láska. „Je v pohodě a nevyhledává konflikty. Mám ji moc rád,“ řekl o ní zpěvák.

To je možná i odpověď na otázku, co postrádal v prvním manželství. Když se s Janou seznámili, na svět právě přišla Zichova dcera. „Tenkrát v tom ale nebylo možné pokračovat. Měl jsem rodinu a až po letech, kdy nám oběma vztahy nevyšly, jsme se k sobě vrátili,“ řekl zpěvák.

S Janou se oženil v roce 2002. Jejich štěstí bohužel trvalo jen krátce. Karel Zich zahynul o dva roky později při potápění u korsických břehů. Příčinou smrti bylo srdeční onemocnění. „Měl nemocné srdce, věděl to, ale snažil se žít naplno,“ řekla jeho žena.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama