Nebezpečnou nemoc, se kterou bojovala, tajila Simona Stašová i před kolegy!

Po kousnutí klíštětem, které podcenila, jí brutálně ohrozila borelióza!

Být dcerou velké herecké legendy je vždy velkým závazkem. Simona Stašová (65) měla to štěstí, že jí slavná maminka dala dobré rady a současně se jí podařilo vymanit se z toho, aby jí s Jiřinou Bohdalovou (89) srovnávali.

Už příchod na svět byl u Simony Stašové (65) velkou dramatickou událostí. Nedlouho předtím, než se předčasně narodila, konal se politický proces, ve kterém byl její dědeček odsouzen k patnácti letům za mřížemi.

Také vás může zajímat ...

Také její maminku Jiřinu Bohdalovou (89) tehdy vyslýchala Státní bezpečnost. Otec Břetislav Staš (92) byl v té době navíc na vojně a veškerá péče o celou rodinu tak byla na Jiřině. Malou Simonu vychovávala babička, protože její máma musela jezdit po estrádách, aby vydělala peníze a udržela rodinu nad vodou.

Znala je všechny!

Jako dcera jedné z nejpopulárnějších českých hereček všech dob měla Simona některé výhody. Osobně mohla poznat další slavné české herecké osobnosti a brát si z nich vzor. Velmi si cenila Vladimíra Menšíka (†58), častého pracovního partnera své maminky.

Hodně do života jí rovněž dala Stella Zázvorková (†81), která si prožila trauma ze ztráty své vlastní dcery a Simonu si pak vzala pod svůj patronát. Už jako malá získala Simona díky své mámě lásku k divadlu.

Jiřina Bohdalová ji brala s sebou do šatny i do zákulisí divadla – nejprve ABC a potom Vinohradského. „Všechny inscenace jsem viděla mockrát z divadelního portálu,“ vzpomínala herečka.

„Teprve později jsem sedávala mezi diváky.“ Ovlivnilo ji to pochopitelně natolik, že o své budoucí profesi měla v patnácti letech naprosto jasno. Konzervatoř byla jedinou možno volbou; po ní pak následovala DAMU.

Kamarádky se mámy obávaly

Velký lidský vzor získala Simona i ve svém otčímovi, druhém manželovi své maminky, hereckém velikánovi Radoslavu Brzobohatém (†79). „Ten s námi žil s námi od mých devíti do šestadvaceti. Čestný chlap. Vychovával mě velmi dobře, naučil mě číst dobré knížky,“ ocenila.

Skvělý vztah měla ale i ke svému vlastnímu otci, i když bydlel v Ostravě. Břetislav Staš se stal významným vědcem. Simona ho vídala pravidelně, hlavně o prázdninách. Naučil jí mimo jiné dobře lyžovat a plavat.

Největší vliv na ni samozřejmě měla její máma. Někdy byla i přísná, ale bylo to pro dobro věci. Jiřina Bohdalová měla ráda pořádek a slušnost. Trochu se jí obávaly i kamarádky Simony v době dospívání.

Jedna z nich prý dokonce vzala pro jistotu do ruky utěrku, kdykoliv byla u Simony na návštěvě a Jiřina se vracela domů. Slavná herečka naučila svoji dceru také vážit si všech věcí a vědět, že nic není zadarmo.

„Máma od svých rodičů nemohla dostávat vůbec nic a mě také vychovala tak, že jsem si všechno musela zasloužit,“ konstatovala Simona. „Nikdy jsem od ní nebyla zahrnovaná majetkem či penězi. Netrpěla jsem, ale znala jsem cenu všech věcí.“

Princ chtěl příliš vládnout!

Většina dívek sní o tom, že si jednou vezmou pohledného prince. Simoně se tenhle sen splnil, i když šlo pouze o prince pohádkového. Z Pavla Trávníčka (69) udělala idol pohádka Tři oříšky pro Popelku. Manželství s princem ale podle herečky nebylo zas takový med. Vydrželo jenom pět roků.

Zpětně se na jejich vztah díval Pavel takto: „Bylo to takové herecké manželství a je pravda, že cesta Simony byla jiná, než ta moje. Dlouho ji znalo jen málo lidí a své období zažívá až dnes.“ On sám si tehdy užíval slávu a kvůli tomu se choval dominantně, což bylo pro Simonu náročné.

Pavel uznal, že se vše pokazilo nejspíš jeho vinou. S odstupem času se ale oba dva už dívají na své někdejší manželství jako na hezké období, kterého nelitují. Když se Pavel Trávníček počtvrté ženil, Simona mu poslala hezkou gratulaci.

Pokud se po letech potkají, třeba jako kolegové, tak se prý oba začnou smát a navzájem uznají, že těch pět let byl opravdu výkon.

Mezi Českem a Itálií

Celý život to nějak Simonu táhlo k Itálii. Možná i proto osud do jejího života přivedl muže z Apeninského poloostrova, který se stal jejím druhým životním partnerem. K prvnímu setkání došlo na filmovém festivalu v Karlových Varech. Eusebio Ciccotti (62) se ho zúčastnil jako host.

Filmový kritik se Simoně představil jako novinář, který by si s ní rád popovídal o českém filmu. Mile ho překvapilo, když zjistil, že se spolu domluví i v jeho rodné řeči. Láska k Itálii totiž už rok předtím přivedla Simonu ke kurzům italštiny.

Během rozhovoru přeskočila jiskra a rok rozvedená herečka brzy zamířila podruhé do manželského přístavu. S Eusebiem měla syna. Plánovala, že se za svým manželem přestěhuje do Itálie, jenže k tomu nedošlo, i s ohledem na její kariéru.

Manžel za ní jezdil do Čech, ale takový vztah si nakonec vyžádal čím dál větší volnost, až po osmi letech skončil rozvodem. Vše se ale odehrálo v dobrém a Simona se svým italským exmanželem zůstali dobrými kamarády.

„Nikdy jsem Eusebia nevymazala ze života. Nebylo ani proč. Když jsme se poznali, tak to rozhodně nebyla žádná studentská láska, kde by se pak po rozvodu vzal papír, zmuchlal a zahodil,“ prohlásila herečka.

Na rozvod nenašel sílu!

Do života oblíbené herečky pak vstoupil další muž, ale s ním to bylo hodně komplikované. Do Pavla Skřípala (64), svého hereckého kolegy, se sice Simona zamilovala, byl tu ovšem problém. Pavel byl ženatý.

To Simoně nebránilo, aby s ním měla blízký vztah, dokonce natolik blízký, že s ním přivedla na svět dalšího syna. Věřila tomu, že se Pavel rozvede. Sliboval jí to dlouhých deset let.

Nenašel k tomu ale nakonec sílu, na což doplatil. Přišel nejen o Simonu, ale i o svoji ženu, která se nakonec nevyrovnala s jeho nevěrou. Při zpětném pohledu Simona ví, že s každým ze svých partnerů udělala jednu zásadní chybu.

Milovala je příliš, doslova je prý dusila láskou. Ničeho ale nelitovala, protože kdyby měla vše opakovat, chovala by se stejně – neuměla by jednat jinak a milovat méně.

Nejprve to byla jen malá skvrna

Jiřina měla na svoji dceru vliv i v dospělém věku a jednou jí dokonce zachránila život. Stalo se, že se Simona vydala na vodáckou výpravu. Tam jí kouslo klíště. Na lýtku se jí udělala podezřelá skvrna, ale ona si z toho nic nedělala.

Na to, že něco není v pořádku, jí upozornila teprve bolest hlavy, zdánlivě bez příčiny. Matka potom rázně zasáhla a donutila Simonu, aby vyhledala lékařské ošetření. Mohlo to dopadnout opravdu špatně, protože kdyby Simona svoji mámu neposlechla, čekaly by jí opravdu vážné komplikace a třeba i smrt.

Měla totiž boreliózu ve třetím stádiu. Takhle jí to stálo „jen“ dvouměsíční pobyt v nemocnici. Mamince mohla být každopádně vděčná, že se onemocnění nakonec obešlo bez trvalých následků.

Boreliózu tehdy utajila i před svými hereckými kolegy a informace o ní zveřejnila, až když byla definitivně vyléčená. „V divadle měli pokyn, kdyby se někdo na mne ptal, aby sdělili, že jsem odjela za hranice nebo že jsem nespolehlivá a nacházím se někde bůhví kde,“ prozradila. „Ale že nikdo nesmí vědět, že jsem nemocná!“

Přišla na svět v noci poté, co odsoudili jejího dědečka!

Ve třetím měsíci těhotenství odvezli Jiřinu Bohdalovou k výslechu do Litoměřic, v souvislosti se zatčením jejího otce. Odtamtud se pak zpátky do Prahy musela dostat na vlastní pěst. Soud s otcem se konal 18. března 1955 ve večerních hodinách.

V jednu hodinu v noci následujícího dne se narodila Simona jako osmiměsíční miminko. Jednalo se o takzvaný nervní porod. Dědeček Simony byl poté převezen do věznice ve Valdicích a svoji vnučku poprvé spatřil až během povolené návštěvy za mřížemi po třech měsících.

Pro své syny byla vždy také dobrou kamarádkou!

Se svými syny Markem (34) a Vojtou (25) má Simona Stašová vynikající vztahy. „Jsem jejich kamarád,“ konstatovala. „Možná bych měla být někdy větší rodič, ale to se mi moc nedaří. Až mi máma někdy říká, nesměj se tak s nimi jako houpací kůň.“

Simona se chová opravdu obětavě, takže synům přenechala bydlení v Praze a sama odešla na kraj Prahy. „Odstěhovala jsem se do takový chajdičky,“ přiznala. Aby jí tam nebylo smutno, pořídila si postupně dva pejsky, nejprve fenku Pepinu a tak pak získala kamaráda Béďu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...