Neúspěšné zkoušky na DAMU přinesly Heleně Růžičkové životního partnera!

K manželství jí přemluvila Jiřina Bohdalová, svatbu ale sama zmeškala!

Byla také opravdovou čarodějkou.

Umění Heleny Růžičkové (+67) si připomínáme i 13 let po její smrti. Nezdolná optimistka s nepřehlédnutelnou postavou měla zajímavé nejen role, ale i životní příběh!

Otec Heleny Růžičkové měl dobrodružnou povahu. Plně ji uplatnil jako voják a tlumočník. Jedna jeho mise ho zavedla i do Afriky. Tam mu jistý africký šaman předpověděl, že se mu narodí dcera a bude herečkou. A jak dobře víme, opravdu se to vyplnilo! Ačkoliv Helena měla v dospělosti celoživotní problémy s nadváhou, hned po narození naopak trpěla poruchou přijímání potravy.

Také vás může zajímat ...

Skoro to dokonce vypadalo, že permanentní hubnutí nepřežije.

Lékaři sice problém vyřešili, ale strach v rodičích zůstal a tak Heleně „dopřávali“.

Kdyby se v mládí nepřestala věnovat baletu, film by přišel o skvělou komičku!
Kdyby se v mládí nepřestala věnovat baletu, film by přišel o skvělou komičku!

Mohla kouřit a utrácet už v devíti letech!

Na svět přišla v červnu roku 1936 jako Helena Málková. Maminku si otec přivedl z ciziny, byla Srbkou a velmi laskavou ženou. Tatínek prý nepatřil k nejvěrnějším manželům, ale svoji manželku měl vždy na prvním místě. Helena to později popsala slovy: „Když milence zlato, tak manželce brilianty.“ Oba rodiče byli velmi tolerantní a otevření.

Věřili byste například tomu, že své devítileté dceři ukázali, kde jsou doma cigarety a peníze? Nechtěli, aby se učila kouřit tajně. A pokud by se rozhodla něco si koupit, měla finance k dispozici. Velkou vášní Heleny byl cirkus – několikrát k cirkusákům utekla, ale maminka ji tam vždy našla. Ještě větší vášní byl ovšem balet.

Byly jí teprve čtyři roky, když měla uzavřenou smlouvu s Národním divadlem!

Hrála tam v několika představeních a hostovala i na dalších pražských scénách.

Role Heduš Homolkové jí přinesla slávu.
Role Heduš Homolkové jí přinesla slávu.

Ložnice měli prý oddělené

Po gymnáziu se hlásila na DAMU, měla ovšem smůlu. Nevyšel ani jeden ze tří pokusů. Nejprve jí odmítli kvůli postavě (nešlo o váhu, jak byste si mohli myslet, ale o „šavlovité“ nohy), potom se jim nelíbil jejich hlas a potřetí to uzavřeli s tím, že Helena nemá talent! Jak je vidět, žádní odborníci tam tenkrát neseděli. V jednom směru se ale těmi zkouškami přece jenom její život změnil.

Když je dělala podruhé, seznámila se s Jiřím Růžičkou (+71), který tam studoval. Helena ho požádala o spolupráci. On se do ní zamiloval, jí se ale moc nezamlouval. Spolužákem Jiřího byla Jiřina Bohdalová (85) a ta dala dvojici dohromady. Přemluvila Helenu, že prý jí už nikdo na světě nebude tak moc milovat.

Logické bylo, že jim potom šla na svatbu za svědka – ale opozdila se a tak ji musel zastoupit tehdejší manžel. Vztah Heleny a Jiřího byl divoký a zvláštní. Měli se rádi, ale večery trávili sami, každý ve své vlastní ložnici. Na druhou stranu, když měl jít Jiří na vojnu, odebrala se rázná Helena na vojenskou správu a hlásila se místo něho.

Její výřečnost měla úspěch: manžel na vojnu nemusel!

Rázné venkovské ženy se Heleně hrály dobře.
Rázné venkovské ženy se Heleně hrály dobře.

Taxikáři jí odmítali vozit!

V době, kdy se pokoušela dostat na DAMU, pracovala Helena jako zubní laborantka. Kouzlo divadla jí ale přitahovalo a ona neodolala. Nezačala ale přímo na jevišti. Doprovázela manžela, který hrál a přivydělávala si po večerech v oblastních divadlech ve funkci osvětlovače a technika. Koncem 60. let přišly velké filmové úspěchy díky komedií o rodině Homolkových nebo snímku Pane, vy jste vdova!

Herečka, která byla populární i díky své silné postavě, za kila navíc ale nemohla – důvodem byla špatná funkce srdce. Pravdou je, že jí nechtěli vozit taxikáři, aby jim neponičila vůz. A ve svém autě musela mít zatížené i sedadlo spolujezdce, aby se vozidlo nepřevrátilo. Kromě spousty fanoušků měla Helena i vyložené ctitele.

Víte, že do ní byl například zamilován známý americký zpěvák Dean Reed (+47), který emigroval do NDR? Konec Helenina života byl pak poznamenán statečným bojem s rakovinou, ze kterého udělala veřejnou záležitost, aby dodala odvahu dalším nemocným.

Srdce velké legendy definitivně dotlouklo začátkem roku 2004.

Po průšvihu už divadlo nehrála!

Ačkoliv byla Helena i výbornou divadelní herečkou, stálé angažmá ukončila v roce 1973. Nestalo se tak dobrovolně. Byla tehdy členkou Divadla Na zábradlí a při jednom představení se opila a poslala tehdejší vládnoucí stranu kamsi. Samozřejmě se hned našli udavači a Helena měla zákaz činnosti. Zhroutila se a skončila na psychiatrii v Bohnicích.

Zachránila jí vlivná kolegyně Jiřina Švorcová (+83), i když ji prý nejprve doporučovala, ať si dá na rok klid a jde pracovat třeba někam do obchodu.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...