O životní roli připravil Jaroslava Drbohlava herecký kolega!

Sympatický a talentovaný herec zemřel v pouhých 38 letech úplně slepý!

Před filmovou kameru se Jaroslav Drbohlav (+38) postavil poprvé už v osmi letech. Osud mu nejprve dal spoustu dobrých příležitostí, ale nakonec si s ním velice krutě pohrál. Nemoc ho připravila o všechno!

S režisérem Václavem Vorlíčkem (+88) se herec Jaroslav Drbohlav (+38) znal už od dětství. Zahrál ti totiž v roce 1962 v jeho filmu Kuřata na cestách a on ho pak obsadil i do dalších svých filmů.

Také vás může zajímat ...

Měl pro Jaroslava připravenou i hlavní roli prince v pohádce Tři oříšky pro Popelku. Mohl mu tak zaručit nesmrtelnou slávu, jenže nakonec byl vybrán Pavel Trávníček.

Na Jaroslava zbyla role princova pobočníka Vítka. I tak ho ale díky slavnému filmu můžeme vídat rok co rok na televizní obrazovce.

Nebyl mladším bratrem!

Příjmení Drbohlav už tenkrát každému evokovalo, že se jedná o příbuzného herečky Jany Drbohlavové (+78). Často se dokonce uvádělo, že jde o jejího mladšího bratra.

Nebyla to vůbec pravda, šlo opravdu pouze o shodu jmen. Jaroslav vyrůstal v početné rodině, měl celkem pět sourozenců. Jako jediný z nich se ale vydal na uměleckou dráhu. Vedla ho k tomu od mala maminka, která ho seznamovala s klasickými knihami.

Četla mu je dokonce v originále. Ještě když byl Jaroslav ve školce, dostal se do pověstného dětského Dismanova souboru. Díky tomu pak dostával i filmové role a o jeho budoucnosti tak bylo rozhodnuto.

Nastoupil na DAMU a už během studia dostal nabídku na hostování v Národním divadle. Sympatický, atraktivní mladík byl ideálním představitelem romantických hrdinů. Dařilo se mu nejen v kariéře, ale i v soukromém životě. Svoji dlouholetou lásku Marcelu si vzal v roce 1973 a měli spolu jednu dceru.

Sestra zemřela ještě před ním

V rodině měl bohužel Jaroslav dědičnou nemoc, cukrovku. U něho samotného se projevila v těžké formě. Onemocněli i jeho dva další sourozenci – to, jak dokáže cukrovka člověka zničit, viděl herec na vlastní oči.

V roce 1974 totiž na ni zemřela jeho sestra Hanka. Bylo jí pouhých dvacet sedm let! Jaroslava to těžce zasáhlo. Nevěděl., že jedenáct let poté čeká stejný osud i jeho. Zdraví se mu začalo postupně zhoršovat, ale dál se pilně věnoval hraní v divadle, v televizi i ve filmu.

Hrál vlastně až do poslední chvíle, dokud to šlo. Sestra o něm po jeho smrti prohlásila, že se Jaroslav svědomitě léčil, chtěl dál pracovat a také být co nejvíce se svojí milovanou rodinou. Nepřipouštěl si prý, že by konec mohl přijít tak brzy.

Dál si zachovával optimismus a věřil, že bude žít. Situace se ale bohužel stále zhoršovala. Došlo to tak daleko, že Jaroslav začal ztrácet zrak!

Po poslední operaci se ještě probral

Než herec úplně oslepl, zahrál si ještě naposledy v divadle. Jeho kolegové dobře věděli, jak na tom Jaroslav je. Zatímco diváci nic netušili a tleskali jeho výkonu, herci a herečky neměli daleko k pláči, když sledovali Jaroslavovo loučení.

Na jaře roku 1985, kdy už definitivně přišel o zrak, podrobil se Jaroslav operaci, která mu mohla přinést určitou naději. Jednalo se o velice složitý zákrok, na svoji dobu velmi netypický: transplantaci dvou životně důležitých orgánů, ledvin a slinivky. Ačkoliv se operace samotná zdařila, vyčerpané tělo bohužel nové orgány nepřijalo.

Jaroslav ještě po zákroku přišel k vědomí a lékařům stačil poděkovat. Potom ale upadl do kómatu a zemřel. Za svůj krátký život si stihl zahrát ve více než třiceti filmech. Svoji poslední roli, důstojníka ve válečném filmu Boj o Moskvu, už na plátně neměl možnost vidět – snímek přišel do kin až po jeho smrti.

Jeho kolegové na něho vzpomínali jako na správného chlapa, co nikdy nezkazil žádnou legraci. Když se dnes díváme na Tři oříšky pro Popelku, můžeme si jenom domýšlet, jaké pěkné role by si ještě býval Jaroslav mohl zahrát, kdyby svůj boj neprohrál tak brzy!

Zahrál si detektiva, pacholka i teroristu!

Postavy, které Jaroslav ve filmech a v televizi hrál, byly opravdu pestré. V komedii Dva muži hlásí příchod si oblékl uniformu vojáka, v detektivce Čas pracuje pro vraha hrál mladého kriminalistu, v historickém snímku Putování Jana Ámose dokonce pacholka.

Asi nejvíce kontroverzní postavu ztělesnil v televizním seriálu Třicet případů majora Zemana, v pověstném díle Mimikry o únosu letadla. Tam jsme ho mohli vidět s knírkem a dlouhými vlasy jako teroristickou „máničku“.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama