Okolo Třéééboně…

Možná tam někde uvidíte, jak se pasou koně, jako ve známé lidové písničce. Především je ale Třeboňsko krajem rybníků, památek a rájem milovníků rybích pochoutek. Starodávný, čistý kraj má všechno, kvůli čemu mají místňáci i přespolní rádi jižní Čechy.
Začneme-li „prohlídku“ v centru Třeboně na historickém Masarykově náměstí, určitě nám neunikne kašna s později přistavěným renesančním sloupem a maskarony (lvími hlavami), chrlícími vodu. O něco dál stojí pozdně barokní Mariánský sloup z roku 1780 s bohatou výzdobou.
Na jihovýchodním okraji najdete renesanční Starou radnici s věží, která skýtá pěknou vyhlídku. Staré měšťanské domy lahodí oku hlavně stinným podloubím. Tak si můžete v některé z restaurací pod klenutými stropy dát steak z čerstvé ryby, pstruha, kapří či sumčí hranolky.
A chcete-li i bydlet opravdu stylově, pak hotel Beránek na náměstí nabízí ještě v základu gotické interiéry a ubytování romantické až na (renesanční) půdu.
Za Rožmberky a Schwarzenbergy
Východní okraj náměstí ohraničuje krásný Třeboňský zámek s ještě krásnějším parkem, který vybudovali poslední Rožmberkové a rozvinuli Schwarzenbergové.
Perlou jihočeské gotiky je klášter augustiniánů s křížovými klenbami a přilehlý kostel sv. Jiljí a Panny Marie Královny, kde se gotické oblůouky snoubí s bohatou barokní výzdobou, a zejména jsou tu k vidění unikátní oltářní obrazy Mistra Třeboňského.
Třeboň si jako jedno z mála měst zachovalo gotické brány, kdysi součást opevnění, takže můžeme obdivovat bránu Hradeckou, vedoucí na výhod přes Zlatou stoku, bránu Budějovickou, směřující na východ nad zámecký park, a jižní bránu Svinenskou, od níž je na dohled slavný rybník jménem Svět.
Kam vyrazit po okolí?
Zrovna rybník Svět má svoji vlastní obchozí trasu zvanou Cesta kolem světa. Zvolíme-li směr po hrázi Opatovického rybníka, ocitneme se v parku s impozantní Schwarzenberskou hrobkou, vyhlížející jako romantický zámeček. Na zpáteční cestě nás před koncem uvítá restaurace Rybářská bašta a pěkná pláž.
Na rybníku jezdí i vyhlídkový parníček. Na severu Třeboň uzavírá největší český rybník Rožmberk, a na výlet kolem něho už je lepší si půjčit bicykl, ostatně rovinatá krajina k tomu vybízí. Velice pěkné výšlapy skýtá zalesněná krajina vodních kanálů jihovýchodně od města, tam, kam směřuje k rybníku Cep Zlatá stoka.
Tady se nemusíme bát šlápnout do pohorek a dojít třeba až k Suchdolu – vrátit se můžeme lokálkou. I tak nám k „průzkumu“ zbydou další desítky rybníků, nemluvě o požitcích místních lázní…
Příběh nejkrásnější hrobky
Schwarzenberská hrobka spadá pod blízkou obec Domanín, vybudovat ji nechal kníže Jan Adolf II. Schwarzenberg mezi lety 1874 až 1877 a po dokončení sem byli „sestěhováni“ příslušníci rodu uložení jinde.
V současnosti je v ní 26 rakví. Než stavba podle projektu architekta Fridricha von Schmidta začala, bylo nutné pod terénem vybudovat složitý odvodňovací systém. I tak bylo nutné z důvodu vlhkého prostředí použít speciálně pálených cihel a do omítkové směsi se kvůli impregnaci přidávalo vodní sklo.
Hrobka má dvě podlaží, přičemž krypta leží pod úrovní hladiny rybníka a má zvláštní ventilaci vzduchovými kanály. Je přístupná veřejnosti. O hrobku probíhá dlouhodobý soudní spor.
Kněžna Alžběta Pezoldová žádala o vynětí z konfiskace majetku Schwarzenbergů (Lex Schwarzenberg), jež proběhla v roce 1947. Ústavní soud jí v roce 2009 vyhověl a dnes se vede dědický spor mezi ní a knížetem Karlem Schwarzenbergem.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...