Otakar Brousek – Laskavý, oduševnělý gentleman s noblesou

Herec s podmanivým hlasem a úžasnou přirozeností. Jeho rodinné štěstí zničila tragédie. On však dál a bez jediného slůvka a povzdechu, dával svým dětem zázemí, klid a pocit bezpečí.

jaroslava brouskova
ondřej brousek

Narodil se v Krhanicích u Benešova, vyrůstal u prarodičů v Lešanech. K srdci mu přirostla Sázava a touha po umění. Jako dítě chodil do houslí, zpíval ve sboru, později hrál i ve školním orchestru a navštěvoval divadelní kroužek.

Také vás může zajímat ...

Miloval poezii. Rodiče z něj chtěli mít lékaře, ale gymnazista toužil po umělecké dráze. Vypravil se za profesorem herectví Ladislavem Peškem (†79), aby se s ním poradil o svých možnostech studia na konzervatoři.

Bohužel válečná doba s sebou nesla mnohá úskalí a jedním z nich bylo uzavření vysokých škol nacisty.

Z Kolbenky na scénu

Čerstvý maturant Otakar Brousek neunikl totálnímu nasazení v pražské Kolbence, kde se vyučil soustružníkem. Svého snu se však nevzdal a hned po skončení války se dal k ochotníkům a zanedlouho zamířil na scénu kladenského divadla, kde působil sice jako inspicient, ale brzy i jako herec.

Po roce úspěšně složil zkoušky do Studia Národního divadla v Praze k Jindřichu Honzlovi (†58), kde se na jevišti potkával s Václavem Vydrou (†76), Karlem Högerem (†67) a celou řadou dalších.

Přišel únor 1948, studio bylo uzavřeno a Otakar byl povolán na vojnu. Nastoupil do Armádního uměleckého souboru a když se vrátil, vystřídal několik scén.

Mladý herec uchvacoval nejen svojí nenuceností a podmanivým hlasem s krásnou dikcí, což ho předurčovalo pro dabing. Jeho hlasem k nám promlouvá například George Cowley (†67), který ztvárnil šéfa vyšetřovací jednotky CI5 v britském seriálu Profesionálové. Nadaboval ale také například postavu Albuse Brumbála ve filmové sérii o Harry Potterovi.

Stal se velice rychle hereckým pojmem s velkým respektem. Všichni kolegové, především z vinohradského divadla svorně vzpomínají na „Otíčka“ a jeho profesionalitu a lidskost. Z velkých divadelních rolí se staly nezapomenutelnými zejména Brutus v Juliu Caesarovi, Boris Godunov, profesor v Loupežníkovi či John Proctor v Čarodějnicích ze Salemu.

Před kamerou

Dával přednost divadlu, ale filmem rozhodně neopovrhoval. Nejvíce se zapsal do povědomí diváků ve filmech Svatby pana Voka, Můj brácha má prima bráchu, Skřivánci na niti, v seriálech Hříšní lidé města pražského nebo Návštěvníci. Jako Josef II. se předvedl v F. L. Věkovi a zahrál si také faráře ve Ztracené lásce nebo dědečka ve filmu Báječná léta pod psa.

V závěru života jsme ho mohli zahlédnout i v Ordinaci v růžové zahradě. Při natáčení byl vždy dokonale připravený a vstřícný, jako celá jeho herecká generace ze staré školy. Ale jeho vrcholem nebyl film ani televize, nýbrž rozhlas. Měl nádherný hlas, s nímž uměl dokonale pracovat.První jeho láskou byla jedna z největších českých hereček Dana Medřická (†62), ale vztah nevydržel.

Další jeho partnerkou byla milovaná Jaroslava.

Ta však krátce po porodu dcery Jaroslavy (70) velmi vážně onemocněla a jen o vlásek unikla smrti. Její zdravotní obtíže způsobovaly nemocné ledviny a musela být několikrát operována. Na takovou situaci nebyl Otakar Brousek připravený, ale nezbývalo nic jiného, než se postarat nejen o narozenou dcerku, ale i o celou domácnost a při tom všem ještě vydělávat, aby rodinu uživil.

Jeho situace nebyla jednoduchá, přesto ho nikdy nikdo neslyšel, že by si na něco stěžoval.

Po několika letech se zdálo, že je vše na dobré cestě. Zdraví manželky se výrazně zlepšilo. A tak se narodil syn Otakar (63), kterého dobří přátelé dodnes oslovují Ťulda. Nemoc se bohužel vrátila. Jaroslava krátce po porodu zemřela. Herec se stal vdovcem a zůstal sám na dvě malé děti. Neměl to rozhodně jednoduché. Syn do tří let v podstatě nemluvil.

Navštěvoval s ním lékaře i speciální laboratoř.

Naštěstí vše dopadlo dobře a z dlouho nemluvícího chlapečka je dnes herec a po otci i skvělý dabér.

Neuměl se svěřovat

Vždy byl velmi uzavřený a nikdy o svých problémech s nikým nemluvil, ani se svými nejbližšími. O složitostech v soukromém životě příliš nevěděli ani kolegové, se kterými seděl dvě desetiletí v jedné šatně. Pokud o něm něco věděli, rozhodně jim to nesvěřil on sám, ale doslechli se to od někoho jiného.

Své o tom ví zejména Viktor Preiss (77), který s ním přes dvacet let sdílel šatnu, ale o životě svého kolegy se dozvídal od jiných. O tom, jak doopravdy těžké to bylo v prvním manželství, promluvil Brousek až po mnoha letech, na sklonku svého života, a přiznal, že prožil sedm velmi bolestných let, kdy mu jeho žena umírala před očima a on nemohl vůbec nic dělat.

A ani v těchto těžkých chvílích se nedokázal nikomu svěřit, snad jen svému bratrovi a mamince…

Po sedmi letech od smrti své první ženy se Otakar Brousek oženil podruhé. Jeho srdce zasáhla ruská baletka Luka Rubaničová (84), se kterou se potkali v Divadle na Vinohradech. Byla sólistkou v Hudebním divadle v Karlíně a působila i na scéně Národního divadla. Vzali se a jejich láska jim vydržela už po celý život.

Spolu již děti neměli a Luka veškerou svoji lásku dělila mezi manžela a jeho děti. Milovali hudbu, které často naslouchali, obdivovali výtvarné umění, rádi společně cestovali a vůbec měli spoustu společných zájmů. Když Otakar Brousek mluvil o své ženě Luce, vždy ji chválil, jak dokáže dobře vařit.

Byl totiž milovníkem dobrého jídla a liboval si, když mu připravila takové kulinářské hody, jaké by prý v restauraci ani nezaplatil.

Života s ní si velice cenil.

Hlavou hereckého klanu

Byl pyšný na svoji uměleckou rodinu. Občas říkával, že by mohl být principálem rodinného podniku a až do své smrti byl respektovanou hlavou nejznámějšího hereckého klanu Brousků. Říkával s úsměvem: „Brousek, to je firemní značka!“ U divadla je totiž jeho dcera Jaroslava, syn Otakar i vnuk Ondřej (39), ale také zeť Ladislav Potměšil (74).

Kolegyně Hana Maciuchová (74) na velkého herce krátce po jeho skonu zavzpomínala jako na jednoho z posledních bardů slovy: „Laskavý, oduševnělý, gentleman.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...