Po skandálu v divadle strávila Helena Růžičková tři měsíce v blázinci!

„Víra, že přijde to dobré, nám pomáhá přežít smutné chvíle. Vždyť každý mrak má stříbrný okraj.“

Stala se legendou už za svého života. Herečka Helena Růžičková (+67) začala svoji cestu ke slávě koncem 60. let a od té doby její popularita nikdy neklesla – i když musela občas čelit i zákazům.

Ačkoliv během svého dospělého života trpěla Helena Růžičková (+67) silnou nadváhou, ze které si většinou dělala legraci, v dětství měla namířeno ke kariéře baletky. Když jí byly čtyři roky, hostovala dokonce na scéně Národního divadla.

Také vás může zajímat ...

Na tu dobu možná myslela ve své nejslavnější roli v komedii Ecce homo Homolka, kdy její Heduš vzpomíná na to, že mohla být baletkou.

Maminka jí zachránila život!

Po matce Heleně v žilách proudila balkánská krev. Maminka se jmenovala Dragica, pocházela ze Sarajeva a měla prý i věštecké schopnosti – ty po ní oblíbená herečka zdědila. V osmi letech matka zachránila Heleně život. Nepustila jí do taneční školy a přinutila ji zůstat doma. Když Američané bombardovali Prahu, zůstal stát jen dům, kde Málkovi (tak se jmenovala Helena za svobodna) bydleli.

Okolní domy byly smeteny. Ani hereččin tatínek nebyl zrovna řadovým mužem. Byl dobrodruhem, který sloužil i v cizinecké legii. Na jedné misi v Africe mu prý tamní šaman předpověděl, že se mu narodí dcera, která se proslaví jako herečka. Rodiče dopřávali Heleně svobodu, takže už v devíti letech se mohla naučit kouřit. Nechtěli, aby jejich dcera něco dělala tajně.

Zase tak úplná svoboda to ovšem nebyla. Malou Helenu to táhlo k cirkusákům a párkrát za nimi utekla z domova.

Maminka si tam pro ni ovšem pokaždé přišla.

Tři pokusy, tři ztroskotání

Helena vystudovala gymnázium a chtěla pokračovat na DAMU. Hlásila se tam celkem třikrát. Důvody, proč to nevyšlo, byly pokaždé jiné. Poprvé jí nepřijali kvůli postavě: komise poukazovala na to, že má mladá adeptka křivé nohy. Druhý pokus ztroskotal na jejích údajných špatných hlasových schopnostech.

A všechno dovršil pokus třetí, kdy se pánové a dámy v komisi shodli na tom, že Helena nemá talent. Asi ho vážně neuměli rozeznat nebo prostě jen budoucí hvězda neměla protekci. Šla tedy pracovat jako zubní laborantka, ale o divadle snila dál. Pomalu si ten sen začala plnit. Nejprve to nebylo přímo herectví, dělala brigády jako osvětlovačka.

Tehdy už doprovázela svého muže Jiřího (+71), se kterým se seznámila při jedné ze svých zkoušek na DAMU. Helenu pak proslavil film, hlavně tři komedie o rodině Homolkových. Pak už to jelo samospádem a přišla i nabídka do prestižních divadel – nejprve do Činoherního klubu a pak do Divadla Na zábradlí. V obou těchto souborech hráli ti nejlepší herci.

Kvůli své výřečnosti ovšem Helena o angažmá nakonec přišla.

Chtěla se ještě jednou provdat!

Stalo se to v září roku 1973. Helena se na obědě s ředitelem divadla opila a začala mít politické narážky. Bujará nálada jí vydržela až do večerního představení, kde způsobila další skandál. Nadávala kolegům, strhávala ze sebe šaty, a když pak vstoupila na jeviště, nebyla schopná hrát. Pouze sprostě nadávala, takže představení muselo být přerušeno.

Helena dostala velkou pokutu, z divadla jí vyrazili a ona se zhroutila. Tři měsíce pak pobývala v psychiatrické léčebně a nikdy se už na jeviště nevrátila, hrála jen ve filmech a v televizi. Lidem se z očí každopádně neztratila. Ze své nadváhy – až dvě stě kilogramů – si celý život dělala legraci. Byla v tom víceméně nevinně, nepřejídala se, měla špatnou funkci srdce.

Kila shodila až v závěru svého života, kdy bojovala s rakovinou. Se svojí nemocí se nijak netajila, přála si inspirovat stejně postižené lidi k tomu, aby se nevzdávali. „Chci, aby si řekli: Když to dokázala nějaká Růžičková, zvládnu to já taky.“ Postupně prodělala sedmadvacet chemoterapií. Přála si ještě provdat se za svého přítele Václava Glazara (+65).

Inspiraci měla v mamince – ta se vdala v 72 letech. Oblíbená herečka už ale nestihla přípravy dotáhnout do konce Nakonec jí nezabila zhoubná nemoc; ve vyčerpaném těle zkolabovaly ledviny.

Začátkem roku 2004 tak legenda odešla do hereckého nebe.

Zavraždila jejího syna pomstychtivá zdravotní sestra?

Helenu Růžičkovou potkala tragédie, kterou nechce zažít žádná matka na světě. Přišla o svého jediného syna Jiřího (+43). Ten měl rovněž spoustu kil navíc. Jednoho dne mu praskl vřed na dvanácterníku. Záchranáři ho kvůli jeho váze nedokázali včas dostat z bytu, museli přijet hasiči. V nemocnici ho pak právě hasiči chodili v šesti lidech i obracet na lůžko.

Helena pak nepřímo ze smrti Jiřího obvinila jednu zdravotní sestru, která se jí tak prý pomstila za to, že kandidovala do Senátu za komunisty.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...