U vody je nám nejlépe!

Nechranice

Nechranická přehrada u Kadaně je největší vodní plochou severozápadních Čech, napájí ji řeka Ohře. Vlakem lze dojet k jižnímu cípu u vesničky Poláky, ale hlavní turistickou oblastí jsou Vikletice na jihovýchodním konci.

Také vás může zajímat ...

Najdete tu hned sedm kempů s bungalovy, chatkami a místy pro stan či karavan, restaurace a nejrůznější zábavu. Na rybí speciality je zaměřená restaurace s ubytováním Rybářská bašta.

Čistá voda plná ryb provokuje rybáře, stabilní větry zajišťují nejen čerstvý vzduch, ale i poetický pohled na hladinu plnou jachet a windsurfařů. S půjčeným bicyklem skýtá okolí ideální terén s množstvím zajímavých cílů jako zámek v Krásném Dvoře či mimořádně pěkné středověké centrum staré Kadaně.

Máchovo jezero

Výborně dostupná východočeská klasika, umocněná půvabným městečkem Doksy a dvěma vlakovými zastávkami. Původně rybník, založený už Karlem IV., dnes nabízí podél celého obvodu osm rekreačních středisek, pospojovaných lodní linkou.

Kemp Staré Splavy nabízí vodní svět s tobogány, přístaviště Doksy s hlavní pláží mívá v létě atrakce typu bungee jumping, hudební koncerty a nepřeberné množství převážně nezdravých lahůdek.

Na protějším břehu kempy jako Březňák, Borný nebo Family kemp nabízejí odlehlejší, ale tiché ubytování, na rozdíl od hlavních kempů Klůček nebo Bílý Kámen. Výběr tříhvězdičkových hotelů i levných penzionů je velký.

Hracholusky

U úzké, dlouhé nádrže Hracholusky u Plzně se rádi sluní Plzeňáci, jezdí sem lokálkou. Z východního konce z Transkempu Hracholusky vyjíždí parníček a plavba soutěskami na východní konec přehrady do Vranova skýtá super výhledy.

Přehrada je rájem pro rybáře a vyznavače vodních sportů. Poloostrov Rájov-Radost nabízí tři kempy a dlouhou pláž, ale nejznámějším střediskem je Butov s výhledem na vodu a kvalitními bungalovy.

Protilehlý Vranov má chatky, stany a karavany. Seznam uzavírá chatičkový kemp Stříbro, upozorňující na blízké město Stříbro s krásnou renesanční radnicí – ideální cíl výletu.

Těrlicko a Žermanice

Mezi Havířovem a Českým Těšínem se od šedesátých let rozkládají dvě sesterské vodní nádrže. Těrlicko je o něco větší a protáhlé, s dvěma kempy a mnoha travnatými plážemi. Na „chatovém“ poloostrově leží rekreační areál s vodním vlekem pro lyžaře, sousední areál Na Vyhlídce disponuje dřevěnými chatkami.

Proti němu na západním břehu areál Horní Těrlicko, na březích leží co pár metrů restaurace. Žermanice o dva kilometry jižněji mají wellness areál Přístav s pěkným výhledem na vodu a pláž, resort Maják a kemp U Rybárny, na západním břehu kemp Marina Jonáš.

Ač menší, nabízejí toho Žurmanice možná víc, a půvabné lesnaté břehy přidávají vodní ploše romantiku i soukromí.

Orlík

Orlická přehrada je objemem vody největší u nás a knížepán Schwarzenberg může mluvit o štěstí, že zámek Orlík stál tak vysoko na skále – dnes ho od hladiny dělí jen pár metrů. Spolu s gotickým hradem Zvíkovem je historickým tahákem, kam zajíždí i parník.

Bráno od severu, jakmile se pokocháte dechberoucím pohledem z vysokánské přehrady, lze dojít na pravém břehu k romantickému kempu Popelíky a dál na jih, jak nás veze loď mezi zalesněnými srázy, následují rekreační areály Trhovky, Podskalí, Radava, Velký Vír… Za krásným Žďákovským mostem následují tábořiště Zvíkovské Podhradí, Štědronín a další.

Orlík až k Týnu nad Vltavou má 113 km, což značí celodenní výlet.

Nové Mlýny

Komu se jedná o zábavu, vybere si u nádrže Nové Mlýny 30 km pod Brnem levou část u Pasohlávek, kde je na severním břehu mamutí vodní svět Aqualand Moravia, ale také dobře vybavený kemp U Jezera a autokemp Merkur. Koupaliště Laguna nabídne i trénink vodního lyžování na tažném zařízení.

Vesnice samotná pak skýtá bezpočet penzionů. Jižní břeh vedle Autokempu Erika nabídne zcela jiné požitky. Nacházíme se na vinné stezce mezi obcemi jako Dolní Dunajovice, Věstonice, Pavlov a dál na jih čarokrásný Mikulov, které jsou ideální pro cyklistický výlet, ale pozor na sílu vína ze zdejších sklípků!

Dolní novomlýnská nádrž je chudší, ale i zde se najde pěkný kempík Strachotín.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...