Moje chvilka pohody

Zahrada v zimních měsících

V zahradě sice ještě moc práce není, i přesto nejvyšší čas začít plánovat. Zamyslet se nad tím, co všechno můžete pro vaši zahrádku v nové sezóně udělat.

Nyní je čas sepsat si, co vše byste rádi na zahradě změnili, vytvořili, vyseli, vysadili. Spoustu inspirace najdete v knihách, časopisech i na internetu.

1. Včasná rozvaha osevních plánů vás na jaře ušetří zbytečného spěchu či zklamání. Proto se nad tímto bodem zamyslete důkladně a sepiště si jednotlivé kroky nejlépe na papír.

2. Nejprve je třeba vyřešit otázku, zda budete rostliny předpěstovávat sami. Pamatujte na včasné zakoupení semen a cibulek ve specializovaných obchodech či jejich objednání v e-shopech. Některé druhy je třeba vysít již v lednu či únoru, díky dlouhé vegetační době.

3. Pokud vám zůstala semena z předchozích let, ověřte testem klíčivosti jejich kvalitu. Na vlhký papír nebo vatu umístíme 25 až 100 ks semen testovaných semen a necháme je při pokojové teplotě klíčit. Vyklíčí-li 80 % z nich, osivo je stále použitelné, pokud jich vyklíčí méně než 50 %, bude lepší zakoupení osiva nového.

4. Vydezinfikujte veškeré truhlíky a nádoby pro pěstování. Nezapomeňte ani na pařeniště a skleníky.

5. Jestliže nemrzne, můžete pokračovat ve všech pracích, které se vám nepodařilo dokončit na podzim. Začít lze s postupným řezem ovocných stromů a keřů a s postřiky.

6. V bezmrazých dnech nezapomínejte na stálezelené dřeviny a zalijte je. Kontrolujte ochranu dřevin, především ovocných stromků, proti okusu zvěří. Pokud naleznete poškození, rány ošetříme štěpařským voskem. Odstraňte také suché větve, zvláště jsou-li poškozené nějakou chorobou. Odstraňte také zbytky plodů visící ještě na stromech, bývají původcem chorob.

7. Starejte se o pokojové rostliny. Vyžadují zvýšenou péči. V zimním období jsou nejvíce v ohrožení. Jejich největším nepřítelem je suchý vzduch. Hodně se topí, méně větrá, rostliny pak chřadnou. Rostlinám prospěje rosení nebo občasná sprcha, to by mělo předejít hnědnutí špiček listů, případně jejich opadu nebo opadu květů. Neroste však rostliny, které v zimě prodělávají klidové stadium Jako jsou sukulenty či některé orchideje). Rosení by mělo být vždy jemné a nikdy by neměla po listech stékat voda

8. Využijte čas k drobným opravám a úklidu. Potřebuje nářadí nové násady? Je třeba probrat rozbité plastové květináče, které se vrší ve sklepě? A určitě se najde mnoho dalšího.

9. Zkuste si vypěstovat i nějaké vlastní čerstvé vitaminy. Nejjednodušší je příprava řeřichy nebo třeba hořčice. Lehké je i nakličování obilovin a luštěnin.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden