Životní příběh Leontýnky Brtníkové z Brtníku měl smutný konec

Měla to být tak hezká pohádka. O dívce, kterou si celé generace dětí budou pamatovat jako Leontýnku. Jenže ne všechny pohádky končí dobře.

Herečka Dana Vávrová měla, stejně jako její starší sestra, pozdější televizní hlasatelka Hana Heřmánková (*1963) umělecké geny. Maminka tančila a zpívala, tatínek hrál na cimbál. Nicméně mladší Dana se ke kumštu dostala rychleji. A hned to byl zásah do černého. Bylo jí devět let, když se s Dany navždy stala Leontýnka.

Také vás může zajímat ...

Ta holka neumí zpívat

Konkurz na hlavní roli hudebního filmu Ať žijí duchové měl několik kol. V tom závěrečném zůstaly jen dvě hlavní adeptky. Dana vždycky vzpomínala, jak si autor hudby Jaroslav Uhlíř (*1945) ulevil: „Proboha, ta holka neumí zpívat. Ale něco s tím zkusíme udělat.“ Myslela si v tu chvíli, že je konec.

Zamilovaná do Dlouhého Jendy

A to byla čerstvě zamilovaná. Do představitele Dlouhého Jendy Jiřího Procházky (*1964). Vždycky byla přesvědčená, že právě to rozhodlo o tom, že filmaři přiklepli hlavní roli právě jí. I malá vládkyně hradu Brtníku měla být přece do Jendy zamilovaná.

„A já se na Jirku dívala přesně tak, jak si představoval pan režisér, že se na něj bude obdivně koukat Leontýnka.“

Všude ji pronásledoval houf dětí

Tahle role ji neskutečně proslavila. Kamkoliv se hnula, pronásledoval ji houf dětí s památníčky. Ostatní na ni na ulici rovnou volali: „Leontýnko!“ Jako by pro ni v tu chvíli skončilo dětství. Nabídky na filmování se kupily. Jako jasně zářící velká dětská hvězda teď na place trávila víc času než ve škole.

Červená Karkulka z Arabely

Jako velká dětská hvězda si zahrála Červenou Karkulku v seriálu Arabela, Hanku v legendárním Panu Tau, Zuzanu ve snímku Jak se točí rozmarýny. Objevila se v komedii Kulový blesk, zahrála si ve třech dílech seriálu My všichni školou povinní. Už jako dítě pracovala neuvěřitelným tempem. Jakoby tušila, že jí osud nedopřeje dostatek času.

Na sklonku 80. let zazářila v německém filmu Herbstmilch.

Budoucí manžel si na ni počkal

Bylo jí třináct, když se poprvé ocitla před kamerou v sousedním Německu. Seriál Kousek nebe se stal jejím osudem. Při natáčení se poprvé potkala s mužem svého života. Tehdy kameramanem, později režisérem, skoro o čtvrt století starším Josefem Vilsmaierem (*1939). Počkal si na ni, jak se tenkrát říkalo. A když jí bylo devatenáct, vzal si ji za ženu.

V Německu byla nejen herečkou, ale i režisérkou.

Zemřela v kruhu nejbližších

Odešla za svým mužem do Německa, vychovali spolu tři dcery. Prožili spoustu krásných let. Jenže pak se v ordinaci dozvěděla krutou diagnózu. Rakovina děložního hrdla. V tu chvíli před sebou měla poslední rok svého života. O tom, jak moc je nemocná, věděla jen rodina a pár přátel. Ti úplně nejbližší ji pak drželi za ruku, když opouštěla tento svět. Hana Vávrová zemřela ve věku 39 let.

.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Staré dobré časy

V pestré nabídce měsíčníku STARÉ DOBRÉ ČASY čtenáři najdou vzrušující příběhy ze soukromí českých i zahraničních hereckých a pěveckých legend nedávné minulosti.

Komentáře

...