Arnold Schwarzenegger – Vždy si přál být bohatý a slavný

V dětství se bál přehnaně přísného otce, policejního náčelníka. Ten dbal na disciplínu a přál si, aby byl Arnold rovněž dobrým policistou.

Nejenže je Arnold Schwarzenegger považován za nejlepšího kulturistu všech dob, on je navíc neobyčejně všestranný, dosáhl vrcholu v herectví a nezaostával coby guvernér státu Kalifornie ani v politice. Narodil se v rakouské vesnici Thal nedaleko Štýrského Hradce, stavení bylo ohromné, ale skromně vybavené, zato s nádherným výhledem z oken.

Také vás může zajímat ...

Tatínek Gustav zastával úctyhodnou pozici policejního náčelníka, přesto statku chyběly moderní vymoženosti. Topilo se v kamnech nebo v krbech, vodu nosili Arnold s bratrem ze studny. V obci byl kostel a malotřídka, starší děti dojížděly za vzděláním do Štýrského Hradce.

Vzhledem k tatínkově profesi byli chlapci Schwarzeneggerovi vychováváni přísně, na disciplínu byl kladen obzvlášť velký důraz. Bez toho by se možná Arnold nestal slavným sportovcem, politikem a hercem. Jako malý býval často nemocný, nosil brýle, byl plachý. Vypadalo to, že otec si více oblíbil staršího bratra. Pořádek, který hlava rodiny vyžadovala, byl v podstatě vojenský.

Chlapci museli mít oděvy vzorně uklizené, obuv pečlivě vyčištěnou. Brzy se vstávalo i o nedělích, kdy synové pomáhali v domácnosti, četli si a studovali. Ač se otec staral o to, aby se hoši i ve volném čase vzdělávali, bral je na koncerty a do divadel, věčně vystrašený Arnold se ho bál.

Věděl, že po každé návštěvě nějakého představení jej otec donutí napsat o kulturním zážitku zamyšlení, které pak bude jako nějaký pan učitel opravovat červenou tužkou a posmívat se chybám.

Soutěživý hoch

Doma se vůbec hodně soutěžilo, otec nechával bratry, aby měřili síly v nejrůznějších sportovních disciplínách. Hoši plavali, běhali, veslovali. Arnold si oblíbil fotbal, ale rozčilovalo ho, že v týmové hře nemůže tolik vyniknout. Ve třinácti letech se poprvé ocitl v posilovně a zcela ho to uchvátilo. Našel svůj svět.

V kulturistice dosáhl velkých úspěchů, a tak nastal čas uskutečnit americký sen. Po vítězství na londýnském mistrovství světa mu už ve vysněné cestě do Spojených států nic nebránilo. Na Mr. Olympia, soutěži profesionálních kulturistů, skončil v roce 1968 druhý, v roce 1970 už získal první místo. Natočil přes padesát filmů a asi dvě desítky dokumentů.

Jeho první snímek z roku 1970 se jmenuje Herkules v New Yorku. Intenzivně studoval angličtinu, aby se zbavil silného rakouského přízvuku. Americké občanství získal až v roce 1982, rok po filmu Barbar Conan.

Od té doby se nabídky jen hrnuly.

Den zúčtování

V devadesátých letech byl nejlépe placeným hercem a jeho film Terminátor 2: Den zúčtování je dokonce považován za jeden z nejlepších filmů vůbec. A sluší se připomenout, že někdejší rakouský chlapec ze skromných poměrů je rovněž úspěšným podnikatelem, ba i spisovatelem. Napsal několik knih, například Arnoldovo formování postavy pro ženy či Arnoldova kulturistika pro muže.

Už jako dospívající hoch přátelům říkal, že sní o tom, jak odjede do Ameriky, stane se hercem a ožení se s Kennedyovou. To vše se mu podařilo, protože jeho žena Maria Shriver (63) je s Kennedyovými spřízněna. Arnie se s ní oženil zjara roku 1986, ovšem jak se po letech ukázalo, byl nevěrný již v době, kdy spolu plánovali svatbu.

Užíval si milostný románek s kolegyní Brigitte Nielsen (55) při natáčení filmu Rudá Sonja. Ve svých pamětech nazvaných Total Recall to přiznává a ještě si to i pochvaluje.

Měli prý s Brigitte vášnivý poměr, ale on věděl, že to nepotrvá věčně.

Největší prohra

V roce 1977 byla Maria Shriver, neteř prezidenta J. F. Kennedyho (†46), novinářka, spisovatelka, moderátorka, představena na charitativním tenisovém turnaji rakouskému kulturistovi Arnoldu Schwarzeneggerovi. Vzali se v druhé polovině osmdesátých let, narodili se jim Catherine (29), Christina (28), Patrick (26) a Christopher (21).

Manželství vydrželo celých pětadvacet let, pak Marii, jak se říká, ruply nervy. Věděla o milenkách, údajně jich bylo čtrnáct, ale vysloveně ji rozzuřilo, když se ukázalo, že Arnold má i nemanželské dítě ve stáří jejich nejmladšího syna. Matkou je někdejší pomocnice v domácnosti. Pobouřena byla nejen manželka, ale i celá Amerika. Krach manželství považuje Arnold za největší životní prohru.

Ve snaze vztah zachránit vyhledal manželského poradce, o němž se pak ale vyjádřil neuctivě. Po jeho zásahu se totiž vše ještě zhoršilo.

Terminátor se tedy omluvil ženě i dětem a potom souhlasil s rozvodem.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...