Brzy pochopila, že je hloupost mít v manželství srdce na dlani

Když se Josef Vinklář chlubil kolik si vydělal, vyměřili mu u soudu tučné alimenty, které pak musel platit.

Ivanka Devátá (84) odešla od svého manžela Josefa Vinkláře (†76) kvůli jeho nevěrám a flámování. Jen o několik let později mu ale dala druhou šanci, což se brzy ukázalo jako velká chyba.

Také vás může zajímat ...

Báječná herečka a spisovatelka Ivanka Devátá (84) patří k těm několika málo lidem, kteří se dokáží s laskavým humorem podívat na vlastní životní karamboly a ještě z nich vytěžit něco pěkného.

Ochotným posluchačům ráda a ještě úsměvem často vypráví třeba o tom, proč si svého osudového muže Josefa Vinkláře (†76) vzala dvakrát, a jak to bylo krásné, když se jednoho dne zbláznila.

Okouzlil ji jeho smysl pro humor

Když se ti dva poprvé potkali, byla už Ivanka velká hvězda, zatímco Vinklář na tu svou opravdovou příležitost teprve čekal. A oba byli v té také době zadaní. Zatímco Ivanka byla vdaná za svého kolegu Miloše Hlavicu (†81), Josef byl ženatý s mladou herečkou Janou Dítětovou (†65).

To mu ale rozhodně nebránilo, aby se během zkoušek a divadelních představení nedvořil právě Ivance. Možná si říkáte, co na něm tehdy tak krásná a úspěšná herečka vlastně viděla?

Na to by vám nejlépe odpověděla právě sama Ivanka. Za prvé prý obdivovala jeho nekonečnou píli a chuť vypracovat se. A co ji patrně okouzlilo ze všeho nejvíc, byl Vinklářův pověstný smysl pro humor a to že ji neustále překvapoval.

S prvním manželem byla velká nuda

Jakmile si Josef umanul, že Ivanku zkrátka dostane, použil k tomu všechny zbraně ze svého arzenálu. Když krásnou herečku potkal na ulici, tak k ní přistoupil a zašeptal: „Miluji tě“.

A vůbec při tom nedbal na to, že si její manžel jen odskočil do nedalekého obchodu něco nakoupit. Když potom společně hráli v inscenaci Na dně, a na jevišti zhaslo světlo, pokaždé ji alespoň tajně políbil. Není divu, že netrvalo dlouho, a Ivanka ho měla plnou hlavu.

Co bylo platné, že na ni doma čekal laskavý a charakterní manžel, ona se zbláznila do Vinkláře a brzy šla za hlasem svého srdce. Tím spíš, že zatímco ji Vinklář neustále něčím překvapoval, s jejím prvním manželem, který nekouřil, nepil a neflámoval, byla vlastně velká nuda.

S Vinklářem se podívala do celého světa

To až mnohem později si Ivanka uvědomila, jak Milošovi ublížila, když od něj odešla i s jejich dvouletým synkem Markem Hlavicou (59). Protože ale tehdy měla Vinkláře doslova plnou hlavu, zkrátka si nedokázala pomoci a vrhla se vstříc novému životu, o kterém byla pevně přesvědčená, že bude plný vzájemné lásky a nikdy nekončícího smíchu.

Copak o to, její druhý manžel měl opravdu báječný smysl pro humor. Jak se ale brzy ukázalo, ke spokojenému manželskému životu to nestačilo. „S tím Pepíkem to bylo hezké, byl vtipný a já se sním podívala do celého světa,“ vzpomínala později herečka, která tehdy podle vlastních slov ve všem podléhala a dokonce prý ještě ráda.

Z manžela se vyklubal mistr flámu

Jak Devátá později upřímně přiznala, Josef Vinklář měl na ni vliv jak Černý myslivec na Viktorku. Bohužel, poměrně brzy také přišly horory, jak sama herečka vždy dodávala.

Protože měla v té době víc rolí než její druhý manžel, byla často v divadle, zatímco Vinklář měl hlídat malého Marečka. Jenže na Josefa nikdy nebylo spolehnutí takže Ivance pomalu začalo ubývat pracovních nabídek.

Pak onemocněla těžkou žloutenkou a sotva se alespoň trochu dala dohromady, přišlo další těhotenství. Jakmile se narodil její a Josefův syn Adam Vinklář (49), Ivanka svou hereckou kariéru dobrovolně odsunula na vedlejší kolej.

Zatímco se štvala, Vinklářovi a chlapcům vytvořila perfektní zázemí, začala po duševní stránce chřadnout. Navíc se z jejího druhého manžela velmi rychle vyklubal mistr flámu, kterému prý v pití nestačil ani pověstný Jiří Sovák (†79).

Chodil si kam chtěl a za kým chtěl

To už bylo naprosto zřejmé, že má Josef Vinklář neustálou tendenci žít životem svobodného člověka. Chodil si kam chtěl, kdy chtěl a hlavně za kým chtěl. Jak Ivanka později zjistila, Vinklář byl na ženské a manželská věrnost mu nic neříkala.

Časem se také ukázalo, že měli na všechno rozdílné názory. Na politiku i na umění, jenom v názoru na její jídlo se prý shodli. To mu totiž pořád stále chutnalo. To už Ivanka věděla, že mít v takovém vztahu srdce na dlani je naprostá hloupost.

Že když se snažila všechno zvládnout, tak vlastně obětovala svoji kariéru. Najedenou se ptala sama sebe, kam se poděla ta energická a usměvavá mladá herečka, kterou kdysi byla?

Zhroutila se v divadelní šatně

Je jen pochopitelné, že psychický kolaps na sebe nenechal dlouho čekat. Ivanka Devátá, která v té době vážila pouhých čtyřicet devět kilo, se zhroutila přímo před představením v divadelní šatně.

Prostě se najednou zaklonila a začala křičet. Prý to byl báječný pocit, protože si v tu chvíli najednou uvědomila, že vůbec nic nemusí. Následovalo léčení v nemocnici a pak nutný rozvod. Jejich první manželství, které uzavřeli v roce 1964, tak vydrželo jenom dvanáct let.

O nějaký čas později si Ivanka namluvila Ladislava Mrkvičku (81) a byla s ním velmi šťastná. To už se ale na scéně znovu objevil Josef Vinklář a přemlouval Ivanku k návratu. Dokonce prý navedl děti, aby za něj orodovaly.

Musel platit tučné alimenty

V tu chvíli si Ivanka řekla, že to s Josefem znovu zkusí. Byla si jistá, že muž, kterého tak dobře znala, jí už tentokrát už jí srdce nezlomí. Jenže ačkoli Vinklář následujících několik let opravdu snažil, nedokázal změnit svou povahu.

Zase přišla nová zamilovanost a nová přítelkyně. Tentokrát to ale herečka nenechala zajít tak daleko, a jen se objevily první vážné potíže, tak své druhé, tentokrát pětileté manželství s Vinklářem ukončila. Tehdy Josef na svou fanfarónskou povahu opravdu doplatil.

Když je navštívila sociální pracovnice a ptala se, kolik Vinklář vydělá, přiznal jí hrdě sumu, která byla skutečně omračující. Soud mu pak z tohoto výdělku vypočítal alimenty, které musel Ivance platit.

Pořád rozdává radost a smích

Během následujících let se však karty obrátily a Ivanka dnes, mimo jiné i díky úspěšným knihám, které píše, vydělá opravdu pěkné peníze. I z toho si ale dokáže s nadhledem sobě vlastním udělat legraci.

Nedávno dokonce vyprávěla, že když jí z nakladatelství poslali hezkou sumičku, tak místo aby ji utratila za parádu, jak dřív ráda dělala, rozhodla se, že ji uspoří pro své syny. Dokonce si prý řekla: „Tlustá seš, stará seš, hezký hadry ti už nepomůžou.“

My ale naštěstí víme, že s tou tloušťkou a stářím není tak úplně pravda. Ivanka Devátá je stále okouzlující dáma, která za každých okolností rozdává ostatním radost a smích.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...