Moje sladké tajemství

Čarovné adventní období

Už před Vánocemi ožívají některé magické rituály. Vyzkoušejte je.

Vánoce jsou nejkrásnější svátky roku. Aby vám čekání na ně utíkalo rychleji, můžete si tento čas zpříjemnit i jinak než jen zapalováním svíček na adventním věnci.

Advent je v církevním roce velmi důležité období. Křesťané očekávají narození Spasitele a připravují se na něj. Zvyk zapalování svíček na adventním věnci se však zrodil teprve v 19. století v protestantské části dnešního Německa, odkud se rozšířil po celé Evropě.

Habsburský pedagog a kněz Johann Hinrich Wichern tehdy učil malé sirotky a před Vánoci je chtěl trochu potěšit. 30. listopadu, na svatého Ondřeje, proto do společné jídelny nechal zavěsit kolo od vozu ozdobené po okrajích celkem dvaceti třemi svícemi, které symbolizovaly dvacet tři dní do příchodu Vánoc.

O něco později se pak svíčky snížily na čtyři, a protože liturgickou barvou je po dobu adventu fialová, bývají na adventních věncích většinou fialové.

Vyrobte si věnec sami

Vyčarovat si doma adventní věnec přesně podle představ není vůbec těžké, jak by se mohlo zdát. Základem je kruh ze slámy nebo aranžérské hmoty a potom už se fantazii meze nekladou. Ozdobit ho můžete mechem, jehličím, kávovými zrnky, šiškami… vším, co se vám líbí.

Připevněte to anebo přilepte na základní kruh a potom dozdobte. Využít při tom můžete lepicí pistol, která je v tomto ohledu opravdu nenahraditelná. Máte hluboko do kapsy a trápí vás to? Srolujte jednu bankovku nebo vezměte minci a ukryjte ji do adventního věnce.

Při každém zapálení svíčky poproste o dostatek peněz v příštím roce. Peníze pak také můžete zavěsit na okno nebo stromeček a nechat viset až do Tří králů. Štěstí v podobě bohatství by se mělo dostavit.

Odpočítávání trochu jinak

Žádná tradice však neříká, že adventní věnec musí být jen kulatý. Udělat si ho můžete i jinak. Pěkně ozdobený půlkruh či podkova ze dřeva také zaujme na první pohled a na stole nezabírá při štědrovečerní večeři tolik místa.

Další jednoduchou možností je vzít pěkný vánoční hrnec naplnit ho umělým sněhem nebo vatou a zapíchnout do něj adventní svíčky. Výsledek bude opravdu kouzelný. A pro méně zručné existuje i jednodušší, ale také skvělá varianta.

Vezměte si čtyři malé svícny, obalte je černým papírem a napište na ně čísla od jedné do čtyř. Potom už do nich jen vložte svíčky, které můžete ozdobit pěkným provázkem nebo mašlí a adventní dekorace je na světě.

takovýto věnec zvládnete hravě vyrobit doma.

Efektní peří

Bílá pírka k Vánocům také patří. Pro někoho jsou symbolem vytouženého sněhu, pro jiného andělské čistoty. Nezapomeňte je přidat do vaší adventní dekorace a také je můžete využít do rituálu k úctě předků.

Položte za okno talířek se zbytky jídla, přidejte bílé pírko a zapalte svíci. Tento rituál slouží nejen k uctění mrtvých či bohů, ale odhání také zlé duchy a bytosti od stavení.

Oříšky nejen pro Popelku

Chybí-li vám láska, přátelství nebo si k Vánocům přejete konkrétní dar, máme pro vás jeden tip. Tento milý nápad potěší každou ženu. Vezměte vlašské ořechy, rozpulte je, vyberte vnitřek a skořápky vyčistěte.

Poté do nich vložte drobnou pozornost nebo papírek s milým vyznáním a zavažte je šňůrkou. Přání by se vám o Vánocích mělo vyplnit. Na svátek svatého Ondřeje, tedy třicátého listopadu, také dívky věštívaly z vyhazování svinutých šátků z necek. Zkuste to také. Té, které šátek vyletěl nejdřív nebo nejvýš, ta měla první skončit pod čepcem.

Dodržujet půst

Předvánoční půst už kdysi začínal po svátku svatého Martina, tedy 11. listopadu. V čase adventu pak platily zásady střídmosti v jídle a pití a také byl zákaz zábavy a tance, píše v Lidové kultuře na Moravě Josef Jančář.

Později se půst zkrátil na čtyři neděle před Štědrým večerem. Rozhodnete-li se ho podstoupit, přečtěte si všechny zásady a dbejte na své zdraví.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden