5 rad, jak předcházet migréně

Kdo při bolesti hlavy tvrdí, má migrénu, většinou neví, o čem mluví. Migréna bývá tak intenzivní, že postižený zvrací a má i poruchy vidění. Bez tlumících léků se většinou neobejde, ale pomáhá i prevence.

  1. Pravidelnost

Dodržujeme pravidelný rytmus spánku a bdění, ale i příjmu potravin. Rozumně střídáme zátěž s odpočinkem. Relaxujeme a zbytečně se nepřetěžujeme.

2. Příjem hořčíku

Do stravy zařadíme potraviny s obsahem hořčíku – třeba banány, fíky a ořechy. Denně bychom měli sníst alespoň kousek ovoce či zeleniny, nebo luštěniny, mléčné výrobky, tmavé pečivo a obiloviny.

3. Zdravé tuky

Stravu doplníme o zdravé tuky (olivový nebo slunečnicový olej). Jejich příjem by neměl převýšit 30 % z celkového energetického denního příjmu.

4. Hodně pít

Je nutné pít nejméně 2 litry tekutin denně. Zvláště vhodné jsou minerálky s obsahem hořčíku (Magnesie) a zázvorový nápoj, kdy do sklenice minerálky zamícháme asi 0,5g jemně mletého zázvoru (pije se 3–4 dny 4x denně).

5. Povolený doping

Při počínající nevolnosti, provázející migrénu, pomalu po doušcích upíjíme Coca-colu, která snižuje nutkání na zvracení. Při začínající migréně si připravíme kávu espresso, do které vymačkáme šťávu z citronu.

reklama
reklama