7 rad pro kůži spálenou od sluníčka

Přehnali jste to se sluněním, pálí vás pokožka a nemáte po ruce žádný chladivý gel? Vyzkoušejte několik domácích prostředků a rad!

Při opalování se naše pokožka chrání před UV paprsky tím, že produkuje více hnědého pigmentu melaninu a zbarví naši pokožku do bronzova. Jenže i melanin má své meze a ve chvíli, kdy se vyčerpá, naše pokožka se spálí a zanítí. V tu chvíli je nutné zasažená místa nejen chladit, ale i hojit látkami s protizánětlivým účinkem.

1) Pomoc z mrazáku

Pokud není pokožka ještě příliš podrážděná, můžete ji zchladit ledovými zábaly.Hned po ruce jsou sáčky s mraženou zeleninou z našeho mrazáku. Zabalte pytlík do utěrky a položte na postižené místo. Tato rada je dobrá v případě, když jste si zapomněli namazat jen určitou část těla. Těžko zchladíte celá záda jedním sáčkem pórku.

2) Zvlhčujte!

Popálením od sluníčka se pokožka také vysuší, proto je třeba ji hydratovat. Ideální je na spálenou pokožku nanést krém po opalování, který by sám o sobě měl dodat tělu trochu hydratace.Pro větší úlevu lze na kritická místa přiložit i mokré obklady, ze kterých si tělo vezme vláhu.

3) Ovesné vločky

Určitě doma nemáte tolik ovesných vloček, abyste je všechny nasypali do vany a lehli si do nich. Pomoci ale mohou obklady. Vezměte gázu či obvaz a mezi dva kousky nasypte ovesné vločky. Přiložte je k sobě a namočte do studené vody. Pak vločky vysypte a vylouhované obklady přikládejte na postižená místa.Vyměňujte je po 2–4 hodinách.

4) Mléčné pohlazení

Pokud doma nemáte vločky, pak určitě najdete v lednici aspoň trochu mléka. Smíchejte jeden hrnek mléka se třemi hrnky vody, přidejte led a poté namáčejte obklady. Nechte působit na postiženém místě 15–20 minut a opakujte po 2–4 hodinách. Bílkoviny z mléka pomohou zmírnit zánět. Stejně funguje i bílý jogurt (nemíchat s vodou).

5) Kukuřičná maska

Z maizeny – kukuřičného škrobu a vody lze vyrobit kaši, kterou si jako mast nanesete na spálená místa. Škrob, ačkoliv se to nezdá, má chladivé účinky, a navíc pomáhá snižovat bolest. Podobné účinky má i soda.

6) Bramborová medicína

Bramboru používaly naše praprababičky na nejrůznější zdravotní neduhy.Uvařená se dávala na čelo, aby pomohla od nachlazení, syrová zase může zmírnit příznaky popálenin od sluníčka. Brambory se buď nakrájejí a pak přiloží, ale lepší je je oloupat a nastrouhat. Pustí šťávu s protizánětlivými účinky, do které pak namočíte gázu.Tu přiložíte na kůži.

7) Vařený salát

Prospívá i odvar ze zeleného salátu. Vezměte hlávkový salát a uvařte jej. Až se vylouhuje, vodu slijte a nechte vychladnout v lednici, aby byl odvar dostatečně studený.Pak do něj namočte gázu a přiložte ji na popálené části těla.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden