Co se stane s vaším tělem, když přestanete cvičit?

Celý život se věnujete nějakému sportu, jenže v poslední době už nemůžete, nebo nemáte tolik času? Ještě než se rozhodnete s tím definitivně seknout, dobře to promyslete. Existuje hned několik dobrých důvodů, proč byste se neměla fyzické aktivity úplně

Nikdo nemže popřít, že pravidelný pohyb je nesmírně důležitý pro naše zdraví. Posiluje naši srdeční činnost a upravuje dýchání, ale také jsme díky němu zdravější a naše postava je štíhlejší. A to zdaleka není všechno.

Bohužel už po dvou týdnech bez fyzické aktivity začínáme podle sportovních lékařů ztrácet mnoho z těžce nabitých výhod. Co se v našem těle děje?

Do 10 dnů: Mění se mozek

Vědci už dlouhé roky předpokládají, že cvičení podporuje funkce a výkonnost mozku. Podle výsledků studie z roku 2013 lze například pohybem kompenzovat věkem způsobované slábnutí paměti. V jiné studii, kde si skupina běžců vytrvalců dala desetidenní přestávku v tréninku, bylo zaznamenáno snížení průtoku krve v hippokampu, tedy té části mozku, která souvisí s učením, pamětí a emocemi.

Do 14 dnů: Ztrácíme vytrvalostní schopnosti

Už po čtrnácti dnech bez cvičení můžete mít problém, abyste vyšli do schodů anebo se drželi tempa ostatních při náročnější procházce.

Jaký je důvod této ztráty kondice? Přestali jste sportovat, a tak se výrazně snižuje vaše hodnota VO2 max (tj. maximální množství kyslíku, které může tělo využít na získání energie). Po dvou týdnech bez pohybu klesne vaše VO2 max asi o 10 % a potom stále klesá. Za měsíc je to až o 15 % a za čtvrt roku o 20 %. Změn v těle si při tom ani nemusíte povšimnout. Projeví se to například tím, že vám začne stoupat tlak nebo hladina cukru v krvi.

Do měsíce: Začínáme slábnout Někteří lidé pocítí pokles svalové síly po dvou týdnech neaktivity, zatímco u jiných to může být až po měsíci. Svalová síla odchází pomaleji než vytrvalostní schopnosti.

Do 2 měsíců: Začneme přibírat na váze

Už po šesti týdnech bez fyzické aktivity začínáme vnímat změny na svém těle, a to buď při pohledu do zrcadla, nebo podle čísel na váze.

Studie zveřejněná v roce 2012 zjistila, že závodní plavci zaznamenali po pětitýdenní tréninkové pauze průměrný nárůst tělesného tuku o 12 %. Zvýšila se současně i jejich celková tělesná hmotnost a obvod v pase.

.

reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden

reklama