Moje chvilka pohody

Esterházy dort

Esterházy je typ krémového dortu, který má svůj původ v Maďarsku.

Suroviny

Na těsto - 150 g lískových ořechů - 250 g krupicového cukru - 150 g mandlí - 100 g hladké mouky - 8 bílků - 100 g Hery - pečicí papír

Na krém - 500 ml mléka - 5 žloutků - 500 ml smetany - 400 g krupicového cukru - 1 vanilkový pudink - 2 ztužovače šlehačky - 50 ml koňaku

Na polevu - 100 g bílé čokolády - 50 g hořké čokolády - 70 g Hery

Postup

1. Opražte ořechy a mandle o posekejte je nahrubo. Část odložte stranou. Z bílků vyšlehejte sníh a opatrně do něj vmíchejte ořechy s moukou. Nakonec přimíchejte rozpuštěnou Heru. Těsto rozetřete na pečicí papír do tvaru pěti placek a pečte při 170 °C asi 8 minut.

2. Dejte vařit 350 ml mléka. Zbylé mléko rozšlehejte s pudinkem a cukrem a vmíchejte do vroucího mléka. Míchejte do ztuhnutí. Odstavte a přidejte žloutky. Po vychladnutí pudink rozšlehejte, přilijte koňak a opatrně přimíchejte vyšlehanou smetanu se ztužovačem.

3. Placky spojte krémem, potřete jím i boky dortu, a posypte zbytkem ořechů. Povrch polijte polevou – bílou čokoládu rozpusťte s 50 g Hery. Vzor na povrchu vytvořte pomocí tmavé polevy z hořké čokolády rozpuštěné se zbylou Herou. Hotový dort dejte vychladit.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden