Jak se zbavit sociální fobie?

Bývá to začarovaný kruh, který vás může dostat až na úplné dno. Hlavní roli hraje strach z lidí a z jednání s nimi! Co s tím? Pomůžeme vám!

Pokud pozorujete, že se stále více obracíte do sebe, vyhledáváte samotu a kontakt s druhými vám není příjemný, je na čase zpozornět. Sociální fobie se může projevovat v souvislosti se stresem. Začne v člověku klíčit v období puberty. Pokud se v tomto období setkáte s negativními postoji, později se to může změnit v sociální fobii.

Strach a úzkost

Lidé trpící sociální fobií často přestávají normálně žít, a někdy odmítají opustit i svůj byt a vyjít ven na ulici. Výjimkou nejsou ani případy, kdy sociální fobie dožene člověka k sebevraždě.

Jakmile lidé nejsou schopni docházet do práce, začnou se kupit další problémy. Nemocní pak upadají do depresí, uchylují se k nadměrnému pití alkoholu nebo užívání drog.

Pomoc! Nemůžu mluvit! Všichni na mne koukají!

Ten, kdo trpí sociální fobií, má strach z lidí, nezvládá otevřenou komunikaci, bojí se jí, je z ní nervózní. Je mu nepříjemné, i když se na něho lidé jen dívají. Nedokáže často v přítomnosti ostatních lidí mluvit, nesnese dlouhé pohledy druhých.

Při komunikaci se takový člověk i v dospělosti červená, nedokáže se dívat do očí, třesou se mu ruce. Má-li člověk mindrák, například ze svého nosu nebo křivých zubů, pak sociální fobie útočí snadněji, protože nemocný má pocit, že všichni na jeho nedostatky hledí.

Léčba existuje

Spousta lidí se za fobii, kterou trpí, stydí, a tak, i když je jim jasné, že to není přirozený stav, přesvědčují se, že jiní už prostě nebudou. Avšak tato fobie trápí, že je dobře léčitelná.

Existuje léčba s pomocí psychofarmak, nastane zlepšení zhruba u 80 procent nemocných. Stejně tak pomáhá i terapie, kdy se člověk učí vnímat stresující situace jinak, změnit negativní myšlenky a ovládat pocity. Sociální fobie jde takto zcela odbourat.

reklama
reklama

Komentáře