Poznejte místa, kde se točily vánoční filmy

Tři Veteráni - Kouzelný klobouk, harfička a měšec

Známá a rovněž diváky velmi oblíbená pohádka Tři veteráni se natáčela hned na několika místech. Jsou jimi hrad Křivoklát (sídlo krále Pikoly z Monte Alba), obec Dobrovíz (království Monte Albo), Koněpruské jeskyně (celnice království Monte Albo), rybník Labeška v zámeckém parku Průhonice a některé menší scény pak také na Karlově mostě nebo u hradeb v Nymburku.

V Německu pak v Quedlinburgu, který je proslulý hrázděnou architekturou. Hlavní role si v pohádce zahráli Rudolf Hrušínský starší (†73), Petr Čepek (†54) a Josef Somr (86). Zajímavostí je, že právě díky Hrušínskému zvýšili Vidě Neuwierthové (58), v pohádce hrající princeznu Bosanu, honorář.

Rudolfovi se totiž zdálo 1 600 Kčs za deset natáčecích dnů málo. Díky tomuto filmu také vzniklo celoživotní přátelství Milana Lasici (80) a Rudolfa Hrušínského.

Všichni tři hlavní herci fimu se za pouhé dva roky setkali i během natáčení sínímku Slavnosti sněženek. Bohužel, v současné době už je mezi živými pouze Josef Somr.

Anděl Páně - Tradiční štědrovečerní pohádka

Na středovkém hradě Kašpark se první díl pohádky Anděl Páně natáčel v roe 2005. Zajímavostí je, že jelikož se pohádka odehrává zimě, filmaři předpokládalim že na nejvyše položeném hradě v Čechách nebude nouze o sníh. Nakonec to ale dopadlo tak, že teprve čtyři hodiny před první klapkou začalo hustě sněžit.

Ve filmu je vidět nejenom nádvoří Kašperku, ale také příjezdová cesta k němu a okolní lesy. Točilo se i na nedalekém kopci Mořice, kde leží Kostel svatého Mořice a ten je jedním z nejstarších na Šumavě. Ostatní hradní interiéry se prevážně natáčely na Českém Šternberku.

Pohádka pojednává o nešikovném andělovi Petronelovi (hraje ho Ivan Trojan), který pokazí vše, co může a za trest je seslán na zemi, aby napravil alespoň jednoho hříšníka.

Pohádka patří vůbec k těm nejoblíběnějším mezi televizními diváky. Dokonce vytvořila v roce 2006 rekord ve sledovanosti, jelikož přilákala více než 2,7 milionu televizních diváků.

Sůl nad zlato - Pohádka, která naznačila, jak může být sůl cenná

Legendami opředený hrad Pernštejn leží asi 43 kilometrů od Brna. Nejenom, že patří k vůbec nejnavštěvovanějším (pokud to tedy situace umožňuje) hradům u nás, ale také se v něm natáčelo mnoho filmů či seriálů. Sůl nad zlato se zde natáčelo v devadesátých letech minuého století také v Praze, Brně, nebo třeba na hradě Křivoklát.

Interierý se točily rovněž v Demanovské ledové jeskyni v Nízkých Tatrách. Právě tam měli filmaři jedinečné kulisy ve formě ledových stalaktitů, které v příběhu znázorňovaly podzemní zásoby soli.

Hlavní role si v pohádce zahráli Karol Machata (†88) a Libuše Šafránková (67). O hudební podmaz v pohádce se pak postarala společná píseň Karla Gotta (†80) a Marcely Holanové (69).

S tebou mě baví svět - Všemi Čechy milovaná komedie plná humoru

Oblíbená komedie S tebou mě baví svět se sice podle scénáře natáčí z velké části v Beskydech. Pravdou ale je, že pražský štáb vyrážel točit hlavně do Krkonoš. Legendární scéna s Pepou (Pavlem Novým) utíkajícím z hotelového balkonu pak vznikla v Karlově studánce.

Samotná legendární chata nazvaná Apalucha se nachází nedaleko Dolního dvora v Krkonoších. Celý fimový štáb tehdy bydlel v hotelu Morava.

Z toho je v samotném filmu vidět pouze sklep, do kterého „zahučí“ Kateřina (Jana Šulcová), když neodolá léčce připravenou pro Pepu. Scéna v nemocnici, ve které pracuje Albert (Václav Postránecký) jako chirurg byla natáčena v nemocnici Na Bulovce.

Nesmrtelná teta - Nejnákladnější pohádka dané doby

Pohádka Nesmrtelná teta z roku 1993 se natáčela na zámku ve Vranově nad Dyjí, Kopicově statku v Českém ráji, ve skanzenu Kouřim a na zámcích Horšovský Týn nebo Sychrov. Co je velmi zajímavé je skutečnost, že se jednalo o nejnákladnější pohádku té doby.

Stále tehdy 45 miliomů korun. Na druhou stranu se ale daná investice vyplatila, jelikož ji v kinech navštívilo 584 331 diváků a vydělala víc než 11,5 milionu korun. Natočena byla na motivy pohádky Rozum a Štěstí Karla Jaromíra Erben (†59).

Herečka Jiřina Bohalová (89) pak byla od začátku jasnou kandidátkou na roli Závisti a byla ji dokonce psaná přímo na míru. Bohdalová později za tutu hlavní pohádkou roli dokonce obdžela České lva. Skvělý herecký výkon v ní předvedl rovněž Filip Blažek (47).

reklama
reklama

Komentáře