Sicílie, ostrov vůní a krás

Hlavní město Palermo se starobylými uličkami evokuje filmy o mafii, ale tím nejzajímavějším tu je katedrála Santa Vergine Maria Assunta z 12. století postavená Normany, kde jsou pohřbeni sicilští králové, a Palazzo dei Normanni, hradní komplex, který normanští vládci kdysi rozšířili z původně arabské pevnosti. Zde musíte vidět sál Sala di Rugiero a hlavně kapli Capella Palatina, z jejichž nádhery vám bude zkrátka přecházet zrak! V Taormině, krásném městě na skále nad východním pobřežím, najdete řeckořímský amfiteátr, kde se dodnes konají koncerty, či kamenný gotický palác Santo Stefano. O 90 km jižněji leží Syrakusy, i tady mají antické divadlo, a navíc Parco acheologico, celou odkrytou antickou čtvrť.

Víte, že na Sicílii jsou leckde levné nemovitosti? Co takhle víkendový dům nad mořem?

Půjdete na Etnu?

Zcela okouzleni budete na jižním pobřeží v Agrigentu, kde leží Valle dei Templi, Údolí chrámů, se skvěle zachovalým chrámem Concordia z roku 425 př. n. l., plus zbytky svatyň boha Dia a Herkula. Milovníci přírody a dobrodružství se mohou s průvodcem vydat na činnou sopku Etnu, z níž teče láva téměř neustále, hlavně v noci je to podívaná! Musíte vidět soutěsku Gola dell´Alcantara, s průzračnou stejnojmennou řekou. Horský park Nebrodi při severním pobřeží také láká k výletu, zejména když tu s trochou štěstí vedle vodopádů můžete vidět dikobrazy, divoké kočky nebo želvu zelenou či bahenní, v nedalekém parku Madonie vás mezi horami a stezkami okouzlí do kraje trčící kostely a hrady.

Na pláž? A na kterou?

Krásný přírodní park je Zingaro na severozápadním cípu ostrova. Z bývalých pastýřských stezek shlížíte nad moře a nasloucháte křiku až 39 druhů ptáků od sokola či káněte až po poštolku.
Na dohled odsud je známá pláž San Vito lo Capo s bělostným, jemným pískem. Když pojedete po severním pobřeží sto kilometrů západně, ocitnete se u Cefalu, kde je krásná pláž obohacená o městečko, nad nímž romantik zaplesá. Středověké uličky zvou k procházce, korunované večeří v některé z restaurací, nemluvě o katedrále a stolové hoře nad městem. Nebo je snad východní pobřeží pod Etnou, zvané Kyklopská riviéra, ještě hezčí? Anebo na Fontane Bianche úplně na jih?! Jo, to je dilema…

Sandy Beach v Cefalu na severu Sicílie. To je pohodička, viďte?

Krásné Liparské ostrovy

Označení, které si Liparské nebo též Aiolské ostrovy severně od Sicílie zaslouží, je: velmi zvláštní. Jedná se o sopečné ostrovy s vývěrami plynů a síry, staří Řekové a Římané je považovali za tajemné sídlo bohů a sloužilo za pohřebiště význačných osob. Novověk je využil na trestaneckou kolonii a dnes, považte, se tam jezdí za zdravím, v prohřáté sirnaté vodě termálních jezírek nejjižnějšího ostrova Vulcano se léčí kloubní a kožní choroby, třeba lupénka tu zmizí už po týdnu! Další atrakcí je výstup na Grande Cratere, kde turistu obklopí sirný pach a kouř, který vhání slzy do očí. Z nitra země se ozývá zlověstné syčení, probublávání a dunění, ale není to nebezpečné. Na Lipari ovšem jezdí i „normální“ plážoví turisté, kterým nevadí, že písek na plážích je sopečně tmavý. Specialitou jsou lodní výlety na skalnatý ostrov Panarea a na Stromboli, což zdaleka není jen proslulá činná sopka, ale i pěkné městečko na pobřeží. Trajekt na Lipari jezdí ze sicilského Milazza několikrát denně.

Na náměstí Piazza Pretoria najdeme nádhernou barokní kašnu, které se kvůli nahým sochám říká „hanbatá“.

reklama
reklama

Komentáře