Slunná Antalya

Turecko je krásné, dostupné a levné

Největší rozkvět zaznamenalo město Antalya za císaře Hadriána, který zde nechal vybudovat honosné paláce a chrámy. Dnes je to oblíbené turistické letovisko, které nabízí krásné písčité a čisté pláže, zábavu i historii.

První, co v krásném městě Antalye musíte vidět, je její stará část. Především nádhernou antickou Hadriánovu bránu z roku 130 n.l.. Její 3 oblouky jsou symbolem města. Jedním z dominujících objektů starého města je Kesik Minare neboli Useknutý minaret.

Vedle minaretu Yivli, známého jako "flétnový minaret", stojí mešita, původní byzantský kostel z 14.století a zřícenina školy koránu. Flétnový minaret má atypické píšťalové výstupky, které se táhnou odshora dolů a je postaven celý z cihel.

Nechte se okouzlit vůní orientu a atmosférou typických bazarů v centru města. Za návštěvu také stojí Městské archeologické muzeum.

I přírodní krásy

Asi čtrnáct kilometrů západně od centra města prýští Dudenské vodopády. Celkem vodnatá řeka zde padá z výšky přibližně 50 metrů do moře. Vodopády působí nejmohutněji na jaře, kdy je řeka plná vody, ale i v letních měsících červenci a srpnu je to nádherná podívaná.

Lze je pozorovat jednak z břehu, z lesoparků, které její ústí obklopují. Nebo přímo z hladiny moře v rámci některého z lodních výletů, které vyrážejí ze starého přístavu. Jeskyni Karain najdete asi 30 km severozápadně od Antalye.

Je to místo, kde bylo doloženo jedno z prvních lidských osídlení vůbec. Před vstupem do samotné jeskyně si můžete prohlédnout malé muzeum s exponáty z prehistorické doby. Uvnitř vás čekají krásné skalní místnosti, oddělené pomocí úzkých chodeb. K vidění jsou krápníky a paleolitické jeskynní malby.

Příjemné koupání a lenošení

V Antalyi jsou dvě dlouhé písečné pláže, které se od města táhnou na západ i na východ. Pláž Konyaalti u stejnojmenné čtvrti je velice pěkná a leží jen kousek od starého centra.

Dlouhá a relativně široká pláž. Druhá pláž je ve čtvrti Lara. Ta leží východně od Antalye směrem na letovisko Belek. Pláž je jemně písčitá, široká a velmi dlouhá. Hned u pláže jsou moderní hotely zasazené do zavlažovaných zahrad a přítomnost dvoumilionového města tu není vůbec znát.

Většina hotelů totiž leží už mimo Antalyi.

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)
reklama

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden