Tunisko, země moře a dun

Nepočítaje ropné emiráty, je severoafrické Tunisko nejspořádanější arabskou zemí, a na rozdíl od Dubaje a Abú Dhabí bližší a o dost levnější. Zároveň je tuniské vnitrozemí mnohem zajímavější, plné antických památek a přírodních zajímavostí.

Kartágo Římané zničili, a pak časem znovu postavili. Kdo asi žil v této kdysi krásné vile?

Nejsou tu jen přímořská letoviska! Hlavní město Tunis leží na místě jednoho z nejstarších trvalých osídlení na Zemi, ve městě i v okolí probíhaly a probíhají vykopávky, které stihly k prasknutí naplnit proslulé Bardo National Museum – sochami, mozaikami, mincemi. Vedle sebe tu leží prastaré muslimské město z 8. století a čtvrti francouzské koloniální architektury. Ve středu starého města leží velká mešita Al-Zaytuna s dominantní věží, ve čtvrti La Marsa pak bělostnou kopulovitou synagogu Keren Ješua. Komu by snad nestačily procházky středověkými uličkami starého města (mediny), ten ať vyrazí na severní okraj, kde jsou mezi parky ruiny Kartága, jež kdysi tak vytrvale válčilo s Římem, bylo poraženo a zbořeno.

Projížďka na velbloudu stojí jen pár tuniských dinárů. Tělnatějším osobám se příliš nedoporučuje.

Co takhle na ostrov?

Pro milovníky odpočinku je tu ostrov Djerba. Slunečných dnů je tu 320 do roka a procházky po plážích při západu slunce úžasné. Ostrov je placatý a ideální pro výlety po něm je kolo nebo skútr. Romantici navštíví vesničku Midoun, kde se každé úterý koná tradiční berberská svatba a diváky tu vítají. Tamtéž lze navštívit krokodýlí farmu a pokochat se při krmení jejich ostrými ještěřími zuby. Ve vsi Guellala se můžete dívat pod ruce tradičním hrnčířům a koupit si nějaký tradiční výrobek. Kuriozitou je židovská obec Er-Riadh s krásnou starověkou synagogou El-Ghriba. Na severu ostrova v Houmt Souk najdete starověkou pevnost Borj El-Kébir, kde jako by stále byl ve vzduchu ryk zapomenutých bitev…

Koloseum v El Jem je nejzachovalejší antickou památkou v severní Africe.

Poznejte krásy pouště

Asi 120 km na jih od Tunisu leží El Jem, staré římské koloseum, a to vám vezme dech. V aréně máte dojem, že ještě slyšíte pokřik gladiátorů a řev šelem. Před ruinami u Douggy a Jendouby na západě Tuniska se mohou jít schovat i slavné Pompeje! A kdo se chce ocitnout rovnou v pravěku, ať se ubytuje v jeskynním hotelu v Matmatě – ideálním startu pro výlet do pouští národního parku Jebil. Oázy, gazely, pouštní růže a duny. A pak můžete vyrazit na sever za krásami solných jezer. Tyhle výlety vám ochotně zařídí ve vašem letovisku, ať už se opalujete v Hammametu, Sousse, Monastiru nebo v Mahdíi.
Ale zvednout ze zpod slunečníku z plážového lehátka není vůbec snadné…

Romantické uličky čtvrti Sidi Bou Said u Kartága.

Co se točilo v Tunisku?

Hornatá pouštní krajina této země přitahovala filmaře vždycky. Hned na začátku připomeňme, že tu režisér Václav Marhoul (57) točil v roce 2008 s českými herci svůj válečný film Tobrúk.
Natáčel se tu i, přiznejme si, proslulejší a romantičtější Anglický pacient (1996), a to v horské oáze Mides.  U vyschlého jezera Chott el-Gharsa se točily scény z planety Tatooine do jednoho z dílů Hvězdných válek (2004). Archeolog Indiana Jones skotačil v medině městečka Kairouan a v kaňonu Sidi Bouhlel si to rozdal s nacisty v Dobyvatelích ztracené archy (1981). Na několika místech Tuniska natočili starověkou Palestinu pánové od Monty Pythonů pro svůj slavný Život Briana (1971), a sice v přímořských městečkách Sousse a Monastir, přičemž v Matmatě vznikla slavná scéna s hromadným ukřižováním a písní Ber život z té lepší stránky. A konečně se v Tunisku točily scény pro snímek Angelika a sultán (1968). „Zahrál“ si tam již zmíněný amfiteátr El Jem či pevnost v Monastiru.

reklama
reklama

Komentáře