Dceru přivedla Jiřina Bohdalová na svět předčasně, hned po rozsudku nad otcem!

„Žili jsme vždy skromně a maminka mi vštěpovala zásady: nepůjčovat si, mít na pak, ušetřit se může jen na hubě.“

Život Jiřiny Bohdalové (88) by vydal na televizní seriál. Objevily by se v něm citové zápletky, životní překážky, ale i spousta úspěchů a láska miliónů příznivců. Těch dobrých okamžiků bylo naštěstí víc!

Jedna z našich největších hereckých legend, národem milovaná Jiřina Bohdalová (88) si dokázala získat pozornost už jako malá. Vlastně by se dalo říct, že je to rozená herečka.

Také vás může zajímat ...

V dětském věku se ráda předváděla před návštěvami, navštěvovala balet a dostala se i před filmovou kameru. Její druhou roli v životě, ve snímku Madla zpívá Evropě, si můžeme na televizních obrazovkách vychutnávat dodnes.

Velká svatba se nekonala

Zatímco dětství Jiřiny bylo šťastné, dobu dospívání a rané mládí poznamenalo několik událostí. O tatínka se poprvé bála, když ho za války Němci zavřeli a odvezli do koncentračního tábora.

Naštěstí odtamtud utekl a zúčastnil se v Praze bojů v posledních válečných dnech. Jiřina v roce 1949 odmaturovala, ale na vytouženou DAMU se na první pokus nedostala. Místo herectví šla na rok učit do Ostravy. Tam se ukázalo, jak mistrovsky to s dětmi umí, což později mnohokrát dosvědčila v pohádkách i v televizních Večerníčcích.

Zkusila se znovu dostat na DAMU, ale ani druhý pokus nebyl úspěšný. Tentokrát byl hlavním problémem její živnostenský původ. Napotřetí už to ale vyšlo. Studium ale pak musela přerušit, když čekala dítě s Břetislavem Stašem (91), který se stal jejím prvním manželem.

Tatínek plánoval velkou svatbu, jakou prý pražské Vinohrady ještě neviděly. Dopadlo to bohužel jinak. Otce zatkla státní bezpečnost a sama Jiřina také podstoupila tvrdý výslech.

Když pak byla v osmém měsíci těhotenství, konal se soud s tátou, který dostal trest 15 let za mřížemi. Jiřině ani nedovolili se s ním rozloučit. Stres byl tak veliký, že pár hodin po soudu předčasně porodila dcerku Simonu (64).

Zradu odpustila až po letech!

Tím, že se otec ocitl na dlouhá léta ve vězení, stala se Jiřina živitelkou rodiny. Studium na DAMU v té době přerušila a pracovala jako šatnářka. Musela obracet opravdu každou korunu – jak sama vzpomínala, zapisovala si každý dvacetník.

Na DAMU se pak vrátila a od té doby se už její kariéra vyvíjela jen a jen k lepšímu. Do divadla ABC si ji vzal Jan Werich (+75) a poprvé se setkala se svým skvělým hereckým parťákem Vladimírem Menšíkem (+58). V soukromí to bylo nejprve o něco horší.

S Břetislavem Stašem se rozvedla, protože se v nesnadné době navzájem odcizili – zůstali ale velmi dobrými celoživotními přáteli. O hudebníka Josefa Posledního (+45) přišla, když se stal jednou z obětí tragické nehody autobusu v zahraničí. Režiséra Martina Friče (+66) odmítla kvůli velkému věkovému rozdílu.

Pak do jejího života vstoupil další osudový muž, herecký kolega Radoslav Brzobohatý (+79). S ním se sblížila při natáčení snímku Hvězda zvaná Pelyněk. Vzali se a prožili spolu spoustu krásných let. Vytvořili také společně role před kamerou, například ve filmech Dáma na kolejích nebo Pěnička a Paraplíčko.

Radoslav pak ale Jiřinu zradil, když dal přednost jiné herečce, slovenské kolegyni Haně Gregorové (67). Tuhle zradu mu Jiřina dlouhá léta nemohla odpustit. Cíleně se mu vyhýbala a ke smíření došlo až při natáčení filmu Vrásky z lásky, nedlouho před Radoslavovou smrtí.

Bonus od života?

Jako určitý bonus od života dostala pak Jiřina po mnoha letech osamění dalšího muže, po jehož boku jí bylo dobře. Stal se jím miliardář Ľubomír Focko (), který na Slovensku patřil mezi vlivné podnikatele.

Jiřina se s ním seznámila díky fotbalovému klubu Amfora, ve kterém působí známé celebrity – herečka s nimi jezdila a prováděla slavnostní výkopy.

Románek s miliardářem měl údajně směřovat i ke svatbě. V současnosti už herečka není vedle mladšího podnikatele vídána tak často, ale sama nikdy určitě nezůstane. Má totiž milióny fanoušků, kteří jí mají rádi!

Naučila Simonu, že nic v životě není zadarmo!

Umělecké geny zdědila po mamince Jiřině její dcera Simona Stašová, která patří rovněž k velmi populárním herečkám. O její kariéře nebyly pochybnosti, nejprve vystudovala konzervatoř, pak DAMU a následovalo divadelní angažmá.

Trochu problémy měla Simona s tím, že od ní každý očekával „druhou Bohdalovou“. Své matce vděčí nejen za dobré rady do hereckého života, ale i za přístup. Jiřina svoji dceru naučila, že nic v životě není zadarmo a naučila se znát cenu všech věcí!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...