Deset spokojených let škrtla jediná nevěra

Oba byli odmala plní bolesti a vnitřních běsů.

Tenhle vztah nejspíš ani nemohl skončit dobře. Vilma Cibulková (54) Miroslav Etzler (52) Komplikované dětství, svízelné dospívání, v dospělosti boj s vnitřními démony. To mají Vilma Cibulková (54) a Miroslav Etzler (52) společné.

Vilma Cibulková, výrazná osobnost českého herectví, vyrůstala na venkově. Celé dětství a dospívání tvrdě pracovala, rodiče trvali na tom, že jim musí pomáhat. Tatínek pil, často pro něj chodila do hospody.

Po maturitě na střední pedagogické škole byla přijata na DAMU. Psal se začátek osmdesátých let. Obálku dostala, právě když rodičům pomáhala předělávat hospodu. Zrovna zedničila v prostoru WC. Tam řekla své: „Hurá do Prahy!“ Na velkoměsto zjevně nebyla připravená, proto je zázrak, že ji pobyt v Praze zcela nezničil, i když občas to tak vypadalo.

Také vás může zajímat ...

Začal kolotoč mejdanů, opileckých večírků, beznadějných lásek. Tehdy se poprvé opravdově zamilovala, čímž se otevřela její třináctá komnata vztahů ode zdi ke zdi. Z nich si odnášela obrovské šrámy na duši.

zemsky-raj-to-napohled

Divadelní režisér Petr Kracík (58) byl totiž ženatý. Utekla mu nakonec do náruče jiného ženatého muže, tehdejší hvězdy Divadla Na Zábradlí Karla Heřmánka (69). Ani zde pochopitelně nemohl vzniknout vztah, který by se mohl pochlubit jakoukoli perspektivou.

Zanedlouho Vilmě vstoupil do života jeden z jejích nejosudovějších mužů, herec a režisér Miroslav Macháček (†68). Jí bylo tehdy jedenadvacet, jemu o jedenačtyřicet let více. Byl pověstný křehkou psychikou.

Žili spolu tři roky. Tehdy už hrála v Národním divadle a hodně pila. Z jejích pozdějších upřímných zpovědí se dovídáme, že si z večera vždy schovávala půl lahve ještě na ráno. Aby byla vůbec schopna přejít ulici.

Utekla mu podle svého názoru v době, kdy ji potřeboval nejvíc. Pak se vdala, za právníka, aby utekla od divadla a od problémů. Jenže ani to nepomohlo. Navíc Macháček zemřel a jí se opět rozjely deprese, utápěla se v alkoholu.

laskou posedli divadlo Ungelt2

Nezbylo než nastoupit do protialkoholní léčebny. Na začátku devadesátých let se situace na nějakou dobu stabilizovala, Vilma žila ve spořádaném manželství, narodila se dcera Šimona (23). Ale aby té spokojenosti a klidu nebylo příliš, přišel rozvod.

To už ovšem osud připravoval půdu pro vztah s Miroslavem Etzlerem. Ten však Vilmě nemohl slíbit poklidný manželský přístav. Z jeho předchozího života vyplývalo, že je komplikovaný muž příslibem snad jen voru na rozbouřeném moři.

Rodák z Ostravy Miroslav Etzler pochází ze vzorné rodiny. Všechno mohlo být jinak, kdyby ho rodiče předčasně neopustili. Tatínek, vysokoškolský profesor, k němuž malý Mirek s úctou vzhlížel, chlapci navždy odešel víc než předčasně.

Mirkovi bylo pouhých patnáct, když otec zemřel na rakovinu tlustého střeva. Chlapec tuhle ránu neunesl, v patnácti letech utekl z domova, živil se jako horník. A to ještě naštěstí nemohl tušit, jaké trápení si zažije s maminkou.

dcera Šimona 4035-pavel-jakub-ryba-simona-rychtarikova

Hercova maminka byla sboristkou Státní opery v Ostravě. Byla to veselá a energická žena, která se uměla bavit a žít. Po smrti o dvacet let staršího manžela se však náhle změnila. Stáhla se do sebe, ztrácela zájem o svět okolo.

Počátkem devadesátých let minulého století odešel Mirkův starší bratr Tomáš (54) do Spojených států, kde se posléze stal reportérem televizního kanálu CNN. Etzler zůstal s matkou sám, dodnes to bratrovi vyčítá.

Ovšem on v Praze a ona v Ostravě. V polovině devadesátých let se schylovalo k rodinnému dramatu. Maminka nevýhodně vyměnila byt, ztrácela paměť. Syn si nejdřív neuvědomoval, že jde o projev nemoci. Pozval na návštěvu psycholožku a zjistil, že si maminka ani nevybavuje, že její manžel zemřel.

Na otázku, kde jsou dospělí synové, odpověděla, že ve škole. Přestože celý život zpívala v opeře, nepamatovala si ani autora Prodané nevěsty. Lékařské vyšetření ukázalo, že se jedná o Alzheimerovu chorobu.

Miroslav Etzler žil tehdy s rodinou v jednopokojovém bytě, hrál skoro každý den v divadle. Jenže maminka toho času už vyžadovala celodenní péči. Proto jí syn sehnal lůžko v nově otevřeném soukromém penzionu pro seniory kousek za Prahou.

Toto soukromé zařízení nabízelo za zhruba patnáct tisíc korun měsíčně veškerý komfort i stálou lékařskou péči. Ukázalo se však, že tu pacienty zanedbávají, snad i týrají. To hercově psychice opravdu nepomohlo, jeho stavy beznaděje se prohloubily.

Maminčina nemoc se rapidně zhoršovala. Ležela, dívala se do stropu, nechtěla jíst. Herec si dodnes vyčítá, že jí nezajistil lepší odbornou péči či si ji nevzal k sobě domů. Snad se mohli navzájem zachránit, ale nepodařilo se to.

Když se Miroslav Etzler ženil s Vilmou Cibulkovou, měl za sebou dvě zkrachovalá manželství, ze kterých se narodily tři děti. Z prvního vztahu má Etzler dvě dospělé dcery, z dalšího svazku s herečkou Zuzanou Bydžovskou (55) syna Kristiána (17), který mu ovšem útěk od rodiny neodpustil.

laskou posedli divadlo Ungelt

Nemluví s ním. To vše včetně léčby ze závislosti na alkoholu předcházelo hercovu třetímu manželství. Měl tento vztah perspektivu? Zdá se, že ano, oba hlavní protagonisté, ač životem už dosti zkoušení, do něho vstupovali s velkými nadějemi.

Vypadalo to, že ti dva jsou si souzeni. Měli společnou minulost: oba si prošli divokými vztahy, následně neváhali sáhnout po láhvi, pak bojovali se závislostí. Etzler se za ni tak styděl, že zpočátku kolegům a známým tvrdil, že bojuje se žloutenkou.

Spojovaly je i problémy s dětmi. Zatímco hereččina dcera Šimona ve čtrnácti letech propadla drogám a skončila v psychiatrické léčebně, Etzlerův syn Kristián nepřenesl přes srdce jeho odchod od rodiny a přerušil s ním veškerou komunikaci.

„S Kristiánem se to už nikdy nespraví. Je to moje vnitřní velká bolest,“ posteskl si herec. Prožili velký kus krásného života, což jsou Etzlerova slova. Procestovali podstatný kus světa, hráli spolu v mnoha představeních, ale i filmech a televizích.

Lezli po skalách, chodili do posilovny, prostě pár snů. Vypadalo to, že vzájemnou idylku nic nerozmetá. Opak byl pravdou. Jejich vztah byl trnem v oku Vilmině dcery Šimoně, která procházela velice komplikovanou pubertou.

Na Etzlera zcela otevřeně žárlila, domnívala se, že jí ubírá matčinu pozornost a lásku. Skončilo to Šimoninou závislostí na pervitinu a jejím pádem na naprosté dno. Zoufalá Cibulková přihlížela nejen dceřině tragédii, byla nucena vzít na vědomí i to, že se během natáčení seriálu Cesty domů Etzler zamiloval do mnohem mladší kolegyně Radky Pavlovčinové (28).

Podvedená a naprosto zničená Vilma nevěrníkovi okamžitě sbalila kufry a vyhodila ho z domu. Nevzala ho zpátky, ani když se po několika měsících vrátil pokorně a s prosíkem k jejím dveřím. .

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...