Františka Husáka zabil alkohol a pozdě poskytnutá pomoc!

Kritické zranění na hlavě mohl způsobit pád, ale také úder od neznámé osoby!

František Husák (+55) o sobě celý život pochyboval. Útěchu hledal v pití alkoholu. Několikrát se marně pokoušel léčit. Nakonec na své pití doplatil, i když přesné okolnosti tragické události jsou zahaleny tajemstvím.

Smrt skvělého herce, který se zapsal do srdcí lidí nejvíc jako Ludva Homolka ve slavné filmové trilogii, je a zůstane obestřena určitým tajemstvím. Dodnes není jasné, jestli si osudové zranění způsobil sám nebo mu někdo „pomohl“. Jedno je ale: v osudný den ho tragicky dohnala jeho celoživotní láska k alkoholu.

Probral se tři dny před smrtí

Píše se 13. únor 1991. Na chodníku před jednou hospodou v pražských Ďáblicích nalézají kamarádi ležícího Františka Husáka. Musel spadnout teprve nedávno, v prstech ještě drží hořící cigaretu. Není to poprvé, co je takhle opilý. A není to ani poprvé, co ho odvezou k jeho mamince. Tentokrát je ale všechno jinak. František se ráno neprobere. Zůstává v bezvědomí.

Také vás může zajímat ...

Sanitka ho odváží do nemocnice. Tam zjišťují, že utrpěl vážné zranění hlavy, spojené s krvácením do mozku. Kdyby se býval hematom, který mohl být způsoben pádem, ale i úderem, odstranil hned, mohl herec dál žít. Jenže František se dostal do nemocnice bohužel pozdě. Následujících osm měsíců zůstal ochrnutý na lůžku.

Z kómatu se probral tři dny před smrtí, kdy před návštěvou s námahou pronesl: „Je to všechno v hajzlu.“ 8. listopadu 1991 svůj boj o život František Husák prohrává.

Bylo mu pouhých 55 let.

Odešel hrát divadlo pro děti

V pražských Ďáblicích, kde se mu stala ona dodnes nevyjasněná nehoda, František vyrůstal. Tady se vzepřel svým rodičům, kteří z něho chtěli mít úředníka, a natruc šel do hornického učiliště. Původně přitom chtěl jít na gymnázium a pak jít dál studovat medicínu – chtěl být dětským lékařem. Na učilišti dlouho nevydržel, zamířil odtud na střední vojenskou školu v Moravské Třebové.

Tady začal recitovat poezii a hrát divadlo, takže jeho další kroky mířily na pražskou DAMU. Začal hrát ve filmech a slávu mu přinesly již zmíněné filmy o rodině Homolkových. Zářil v Činoherním klubu, ale když přišly zásahy cenzury, rozhodl se z Prahy na vrcholu kariéry odejít. Několik let strávil v Českém Krumlově jako učitel na Lidové škole umění. Pracoval zde se souborem romských dětí.

Potom hrál loutkové divadlo, jezdil po venkovských školách. Děti ho braly, měly ho za staršího kamaráda. Sám pak tuto dobu hodnotil: „Asi od třetího roku mého pobytu v Českém Krumlově se datuje má sedmiletá absolutní abstinence.

Bylo to jedno z nejšťastnějších období mého života.“

V komedii Jáchyme, hoď ho do stroje! byl jedním z Arnoštů.
V komedii Jáchyme, hoď ho do stroje! byl jedním z Arnoštů.

Uměl si najít pro láhev úkryt!

Populární herec s hubenou postavou a smutnýma očima těžce snášel kritiky. Míval depresívní stavy a řešil je tím nejhorším způsobem: alkoholem. Často mu to vadilo i při jeho práci. Nikdo ho třeba celé odpoledne neviděl pít, ale večer byl opilý.

Leccos vysvětluje známá příhoda, která se o něm vyprávěla: jednoho večera se z divadelní toalety ozvala strašná rána a všichni se běželi podívat, co se stalo. František vylézal na záchodovou mísu, smekl se a spadl. Kolegové pak zjišťovali, co tam hledal, a objevili v nádobce na splachování ukrytou láhev vodky!

V jeho stolku zase jindy našli kombinaci algenu a bílé víno – herec bohužel kombinoval s alkoholem i prášky. Pokoušel se několikrát dobrovolně léčit, protože věděl, že situaci moc nezvládá. V 70. letech ho kvůli nekázni z léčebny vyhodili. Když se tam pak vrátil ve druhé polovině 80. let, nesl pobyt těžce.

Cítil se tam sám, trávil tam i osamělé vánoce a zpřetrhaly se tak i poslední vztahy, které měl.

Jako Ludva Homolka se zapsal do srdcí mnoha diváků.
Jako Ludva Homolka se zapsal do srdcí mnoha diváků.

Čtyřikrát ženatý a nakonec zpátky u maminky

U žen měl František Husák relativně úspěch, alespoň co se navazování známostí týkalo. S jejich udržením to bylo horší, ale mohl si za to hlavně sám. Byl celkem čtyřikrát ženatý. Měl za ženu baletku Marcelu Martiníkovou (74) nebo vdovu po slavném grafikovi Vladimíru Boudníkovi (+44).

Ta se s ním kvůli pití rozvedla, zatímco další žena, loutkoherečka Naďa Herbstová (62) ho přiměla, aby podstoupil léčbu. Po každém krachu svého manželství se ale měl František kam vrátit – domů, ke své mamince. Tam ho nakonec v onen tragický únorový večer donesli kamarádi.

Odtud pak vedla už jen cesta do nemocnice a na onen svět.

Co o něm řekli:

* Manželka Josefa Šebánka (+61) (jeho filmového otce z příběhů Homolkových): „Můžu říct, že jsem ho střízlivého snad neviděla. Na druhé straně na něm ale požívání alkoholu nebylo znát.,“

* Pavel Landovský (+78): „František byl mistr výmluv na pozdní příchody. Bydlel daleko. Já si pamatuji, jak jednou byl Jan Kačer zvědavý na jeho další výmluvu. On říkal: Vy tomu nebudete věřit, ale já když jsem vyrazil z domu a šel jsem včas a dole před vraty stál obrovský černý pes a nechtěl mě pustit na ulici. A Kačer řekl, že to mu opravdu věřit nebude.

Pavel Landovský

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...