I po prožitém trápení je spojuje láska a smysl pro humor

V osmdesátých letech si sympatičtí manželé prošli skutečně vážnou krizí, která mohla jejich vztah zcela rozvrátit.

Herečka Jana Preissová (72) je do svého manžela Viktora Preisse (73) stále zamilovaná. Jistě to bude i tím, že v něm stále vidí toho mladého a pohledného kluka, který ji kdysi tolik okouzlil.

Také vás může zajímat ...

Těžko bychom v českém show byznysu našli pár, který je spolu ve vzájemné lásce a úctě žije tak dlouho, jako Jana (72) a Viktor Preissovi (73). A co je ještě pozoruhodnější, ty dva potkalo během jejich manželství tolik karambolů, že by to jiní stěží vydrželi.

Oni jsou však spolu stále, a to i přesto, že do jejich vztahu krutým způsobem zasáhla nevěra. Zřejmě to bude i tím, že herečka ve svém manželovi vidí stále toho pohledného mladíka, do kterého se kdysi zamilovala.

Jana je z nich ta silnější

Kdo někdy slyšel vyprávět Janu o jejich manželství, rychle pochopí, že ona je z nich dvou ta silnější. „Na ženě záleží, jak se řeší krizová situace, pokud k ní dojde,“ říká Preissová a na základě vlastní zkušenosti dodává, že muž je v takových momentech buď slaboch, nebo zpanikaří.

I z toho je zřejmé, že to herečka se svým manželem často neměla jednoduché. A to přitom na počátku jejich vztahu stála velká a opravdová láska. Jana Preissová, tehdy ještě Drchalová se do Viktora zamilovala už během studií na DAMU.

Ona pověstná jiskra mezi nimi měla přeskočit na školních schodech. „Ano, ohlédli jsme se po sobě. Pak jsme začali kamarádit a zamilovali se,“ vzpomínala později Jana a dodávala, že se vzali, když ona byla v posledním ročníku a Viktor už hrál v divadle.

Měli jen dva hrnky a dva talíře

Začátky společného soužití mladých herců prý byly ve znamení skromnosti a odříkání. Když spolu začali chodit, měli prý jen pár korun, dva hrnky, talíře a stále dokola vařili špagety, které si servírovali do krabic od filmů.

Svatbu, ke které došlo v roce 1969, pak měli veselou a studentskou, a už tehdy pevně věřili, že to bude vztah na celý život. Jak přibývaly roky, z obou nadějných herců se staly velké hvězdy, ať už na divadelních prknech, nebo před filmovou a televizní kamerou.

Preissová se do srdcí českých diváků zapsala hlavně jako energická maminka z půvabných komedií Marie Poledňákové (79) Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny.

Brzy se taky zabydlela v televizních seriálech, z nichž můžeme jmenovat alespoň My všichni školou povinní, Synové a dcery Jakuba skláře a Dobrá čtvrť.

Brzy se ohlásila vážná krize

Viktor uchvátil diváky už na počátku sedmdesátých let ve filmovém dramatu Milenci v roce jedna, později doslov exceloval v pohádce S čerty nejsou žerty nebo v devadesátých letech ve filmu Báječná léta pod psa.

Ani jemu se nevyhnuly seriály a filmové cykly, jako byli například Případ pro rybáře, Případ pro malíře a Ztracená brána či Labyrint. Hereckým manželům se zkrátka po profesní stránce velice dařilo a tak bychom mohli předpokládat, že si užívali štěstí v soukromém životě.

Tím spíš, že se jim krátce po sobě narodili dva synové Martin (47), který se stejně jako jeho rodiče věnuje herecké profesi, a Jan. Bohužel, opak byl pravdou. V osmdesátých letech si sympatičtí manželé prošli skutečně vážnou krizí, která mohla jejich vztah zcela rozvrátit. Viktor byl své krásně ženě nevěrný a následky jeho aférky na sebe nenechaly dlouho čekat.

Na Viktora praskla nevěra

Preissova milenka totiž otěhotněla a přivedla na svět dceru. Tehdy dal herec matce svého nemanželského dítěte peníze za mlčení a doufal, že jeho románek nikdy nevyjde na světlo. Brzy se ale ukázalo, že se Viktor šeredně přepočítal.

Pocit viny, a možná i vydírání ze strany dcery, nevěrného herce nakonec dohnaly k tomu, že se Janě ke všemu přiznal. Ačkoli se jejich rodina tehdy opravdu otřásla v základech, Preissová tuto těžkou situaci nakonec ustála. Jak sama herečka později řekla, najednou začala jednat a myslet pragmaticky.

Zřejmě si uvědomila, že jejich manželství stojí na tak pevných základech, že ho jedna nevěra nemůže ohrozit. Navíc ve Viktorovi i tolika letech stále viděla toho mladého kluka, kterého kdysi potkala na schodech. „Stále je v nás láska a doufám, že bude až do smrti,“ řekla tehdy statečná herečka.

Trvalo dlouho, než se odhodlal k léčbě

Bohužel, nejednalo se o poslední trápení, které osud na sympatický herecký pár naložil. Jejich syn Martin totiž začal mít na počátku slině rozjeté kariéry vážné psychické potíže.

Ačkoli úspěšně absolvoval DAMU a již během studia hostoval v Národním divadle, začal mít brzy pocit, že od něj všichni vzhledem ke slavným rodičům čekají téměř nemožné. Protože se pocity méněcennosti a silné deprese pokoušel zahnat pomocí alkoholu a léků, nastoupil rychlou cestu do pekel.

Nakonec to došlo až tak daleko, že si jeho druhá manželka Martina Preissová (44) myslela, že chce spáchat sebevraždu. Zalarmovala policii a nechala Martina hledat. Po této aféře se Preiss mladší konečně odhodlal k léčbě. Bohužel, ani pak neměl vyhráno. Martinova cesta k úplné abstinenci byla plná selhání i obrovských psychických propadů a trvala několik let.

Recept na šťastné manželství

Není divu, že si všechna tato trápení vybrala krutou daň na životě Jany a Viktora Preissových. Zatímco se Viktor musel dlouho potýkat s těžkým zápalem plic, Jana si začala myslet, že už o ni nikdo nestojí. „Nechci se na sebe dívat do zrcadla.

Podle mě už nikoho nezajímám,“ řekla herečka novinářům, když se jí ptali, proč se začala vyhýbat filmovým a televizním rolím. I to se ale naštěstí nedávno změnilo. Preissová září na prknech Národního divadla a loni si zahrála v půvabné rodinné komedii Ženská na vrcholu.

A také si pochopitelně užívá typicky babičkovských radostí. A jaký je recept Jany Preissové na spokojené manželství? Na první pohled vlastně velice jednoduchý.

Mít si pořád o čem povídat

Herečka totiž za úplně nejdůležitější ve vztahu považuje smysl humor. „Když se člověk bere moc vážně, k ničemu to nevede,“ říká Preissová a dodává, že v manželství je třeba rozlišovat, co je podstatné a co ne.

A také si mít pořád o čem povídat a čemu se smát. „Humor je láska, humor je život,“ tvrdí Preissová, která rozhodně ví, o čem mluví. Vždyť dokázala moudře ustát manželovu nevěru i podržet svého syna, když měl veliké problémy.

Co ještě nevíte o slavném manželském páru?

Fanoušci Jany a Viktora Preissových jsou nejspíš přesvědčeni, že o svých idolech vědí úplně všechno. To ale určitě není pravda. Vždyť nejspíš ani netuší, že nadaná herečka kdysi snila o dráze baletky. Pak ale ještě jako školačka onemocněla a na taneční špičky musela nadobro zapomenout.

Když se pak musela rozhodnout, jaké profesi se věnovat v budoucnu, poradila jí kulturní pracovnice, ať se přihlásí na DAMU. Jen o pár let později pak Janě unikla role, která proslavila Libušku Šafránkovou. Režisér Václav Vorlíček si ji totiž vybral pro postavu Popelky do své filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku.

Jenže Preissová tehdy otěhotněla a tak jeho volba padla na Libušku. O Viktorovi se zase téměř neví, že jako kluk zbožňoval motory a vůni benzínu. Jeho tatínek totiž občas někde sehnal starou motorku, kterou se pak doma pokoušel opravit.

Například v sobotu večer po práci vymontoval na ulici motor, přinesl ho domů do druhého patra a položil ho na noviny v kuchyni. Hrál si s ním celou noc.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...