Ivan Mládek utekl se ženou na Západ, ale stýskalo se mu a tak se vrátil!

Obvinili ho ze špionáže a on už se viděl ve vězení nebo v utečeneckém lágru!

Baví lidi už přes půl století a jeho písničky znají i ve světě. Ivan Mládek (77) má za sebou úspěšnou kariéru u nás doma. Kdysi měl možnost zůstat v cizině, ale věděl, že by se mu stýskalo!

Ti, kdo Ivana Mládka (77)opravdu znají, vědí, že kromě skládání a zpívání veselých písniček je také malířem. Jde o rodinnou tradici, zděděnou nejen po otci, který se malováním odreagovával od svého právnického řemesla, ale i po dědovi a prastrýčkovi. Mistr bendža a vtipných průpovídek nemá hudební vzdělání.

Také vás může zajímat ...

Po strojní průmyslovce šel na vysokou ekonomickou školu, ale neživil se ani jedním z těchto oborů. Zajímavostí je, že na univerzitě, kam šel jen proto, aby nemusel na dva roky na vojnu, byl jeho spolužákem Václav Klaus (78).

Půl roku ve Francii

V roce 1968, když nás obsadila vojska Varšavské smlouvy, byl Ivan už ženatý. Jemu i manželce bylo jasné, že na Západ se už jen tak nedostanou. Využili první příležitost a odjeli do Francie, kde měli dobré známé. „Plánovali jsme tak pět let jezdit po světě a pak se vrátit,“ vzpomínal hudebník.

O tom, že se museli vrátit předčasně, rozhodla nutnost požádat o politický azyl.

„Tím bychom si zavřeli cestu domů navždy, a tak jsme se rozhodli pro návrat,“ konstatoval Ivan. Dali tak přednost svým rodičům, kamarádům, milovaným místům a česky mluvícím dětem před politickým mučednictvím v cizí zemi. V Paříži, kde tuto krátkou „emigraci“ strávili, se Ivan živil hraním v různých klubech.

Jedním z jeho nástrojů byla dokonce balalajka, což bylo v dané době dost pikantní, když u nás byla mimo jiné i sovětská vojska. Po návratu do Prahy začal Ivan uvažovat o tom, že by si založil kapelu.

Napsal písničky, otextoval je, dal dohromady lidi. Název Banjo Band Ivana Mládka vznikl tak trochu nechtěně, když takto skupinu pojmenovali na jednom plakátě k countryovému festivalu, kam se skupina přihlásila.

Vadila i Červená Karkulka!

Horké chvilky si oblíbený interpret zažil v roce 1982. Tehdy, aniž by cokoliv provedl, ho Státní bezpečnost vyslýchala kvůli údajné špionáži pro Spojené státy. Nebylo to poprvé, co padl „tajným“ do spárů, ale předtím to bylo pro méně závažná podezření.

„Ze všeho jsem se celkem bez šrámů vylízal, ale špionáž, to už přestávala být legrace,“ vzpomínal Ivan.

Dodnes neví, kde se tahle aféra vzala a ani po tom nepátrá. U výslechů se k němu chovali slušně. Když pak požádal o možnost vystěhování z Československa, tak se mu následný den dokonce omluvili. „Na nervy mi ale zahráli,“ přiznal zpěvák, „už jsme se skoro s manželkou a pětiletým synem pakovali do nějakého lágru v Rakousku.“

Průběžně ale soudruzi otravovali Ivana kvůli jeho textům. Nebylo na nich nic protistátního, ale nerozuměli jim, což je štvalo. „Nechápali, že někdo může psát schválně úplné kraviny, a hledali v nich jinotaje,“ uvedl Ivan. Když například zpíval písničku o Červené Karkulce, mysleli si, že si v ní skrytě bere na mušku komunisty.

Až po listopadu 1989 se dozvěděl o různých částečných zákazech nebo poznámkách typu „nechat hrát, ale v žádném případě nedávat ceny“.

Byl nemanželský syn jediný?

Některé problémy si ale člověk způsobí sám a u věhlasného baviče se jednalo o komplikaci soukromou. Ačkoliv byl Ivan šťastně ženatý, nezařadil se mezi absolutně věrné muže. Tajný vztah s jednou pracovnicí z televize ovšem nezůstal bez následků.

Dlouhá léta o jeho nemanželském synovi veřejnost nevěděla. Ivan to přiznal až v pokročilém věku, když slavil sedmdesáté narozeniny. I přes tuto aféru pro něho ale byla rodina vždy na prvním místě.

Hlásil se ale i k potomkovi, kterého měl s milenkou a vždy se k němu choval hezky. Říkalo se ovšem, že podobných „úletů“ má hudebník na svědomí mnohem víc. Pravdu zná ovšem jedině on sám.

Jožina znali i Eskymáci na Čukotce!

Nejslavnější písničkou Ivana Mládka je určitě Jožin z Bažin. Námět k ní mu poskytl jeden kamarád ze Zlína, ale v jeho verzi šlo o úchyla, co pozoruje ženy. Ivan místo toho napsal text o strašidle, co „žere hlavně Pražáky“.

Písnička zlidověla doslova po celém světě, zejména v Polsku jsou z ní nadšeni i dnes. A jeden český cestovatel Ivanovi vyprávěl, jak na dálné Čukotce mu Eskymák – poté, co zjistil, odkud muž pochází – zazpíval celého Jožina, kterého se naučil v češtině!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

reklama