Jiří Růžička – Jeho život připomínal horor

Poslední tři Jiřího roky jako by se odehrály v pekle. Vážil zhruba tři sta kilogramů a na posteli ho obraceli hasiči.

jiri ruzicky
jiri ruzicka
helena ruzickova manzel

Ač to zní neuvěřitelně, říká se, že jako maličký býval vyzáblý. Nakonec žil příliš krátce z naprosto opačného důvodu. Jiří Růžička mladší, syn slavných rodičů, Heleny Růžičkové (†67) a Jiřího Růžičky staršího (†71), dostal od sudiček do vínku zlý osud.

Také vás může zajímat ...

Slavná maminka se postarala o to, aby malý Jiří od dětství dostával alespoň epizodní role, a tak se v dramatu Bomba chlapeček objevil už v roce 1957. Bohužel, hubeňourem dlouho nezůstal, jeho matka se nechávala slyšet, že se záhy začal neuvěřitelně přejídat.

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let se objevil ve filmech Zázračný hlavolam, Naše bláznivá rodina či Panter čeká v 17:30, tam už byl značně zavalitý.

Všichni si ho pamatujeme z legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku, kde hrál kuchtíka. Psal se rok 1973, Jiřímu Růžičkovi bylo sedmnáct let a vážil neuvěřitelných sto kilogramů. Jako syn z herecké rodiny toužil vystudovat konzervatoř, kam ho však nepřijali.

Vystudoval střední ekonomickou školu, krátkou dobu pracoval jako prodavač, ale herectví se nikdy nevzdal. Díky matce to bylo snadné, objížděl s ní zájezdová představení anebo dostával menší role ve filmech.

Hlavní problém tkvěl v tom, že Helena Růžičková využívala své i synovy korpulentní postavy coby komického prvku, a tak jim oběma vlastně vyhovovalo, že mají extrémní nadváhu. Ta je živila, diváci se smáli vtípkům, jimiž oba herci, matka a syn, upozorňovali na nadměrné kilogramy.

Vězeň ve sprše

Nicméně v případě Jiřího Růžičky mladšího se jednalo o obezitu životu nebezpečnou, tady už veškerá legrace končila. Když hrál tlustého Josefa ve filmové trilogii Slunce, seno… bylo divákům jasné, že tohle už k smíchu snad ani není.

Mladý herec očividně potřeboval pomoc odborníků, specialistů na výživu, potažmo psychologů, ale pokud se mu jí kdy dostalo, bylo už pozdě. „Byli jsme s Jirkou takoví plnoštíhlí, tedy více plno než štíhlí,“ vzpomínala na zesnulého syna Helena Růžičková.

Zmínila se také o tom, jaké měl syn potíže při natáčení filmu Slunce, seno, erotika, které se zčásti odehrávalo na slunném jihu: „V Itálii měli sprchové kouty postavené pro hubené Italy. Takže Jirka se do něj napasoval, vešel se, ale jak na sebe pustil horkou vodu, tak nějak nabobtnal…

Já byla v zoufalé situaci, on zůstal nahý ve sprše, ze který se nemohl dostat.“ Ač nepřipomínal prince z pohádky, na nezájem žen si stěžovat nemohl. Oženil se celkem třikrát a třikrát se také rozvedl.

Závislý na matce

V posledním svazku se mu narodily dvě dcery. Manželky si celkem shodně stěžovaly, že Jiří je velice závislý na slavné mamince, že se bez ní snad ani nenadechne. „Paní Helena nesla těžce, že můj manžel Jirka začal věnovat víc pozornosti své čerstvě narozené dceři než jí.

Dokonce si myslím, že se začala chovat, jako by je malá Lucka rozhádala. A potom mi začala mluvit i do její výchovy a péče o ni. A to jsem nesnesla,“ postěžovala si Růžičkova žena číslo tři.

Matka a syn spolu hráli ve filmech, sestavovali si divadelní komediální výstupy, vytvořili komickou dvojici pro řadu estrád a zájezdových představení, s nimiž vystupovali až v americkém Las Vegas.

Díky svým kilům se Jiří prosadil i v zahraničních filmových produkcích – zahrál si třeba v Mladém Indiana Jonesovi či slavné italské mafiánské kriminální sérii Chobotnice 6. Eventuální partnerka se tak chtě nechtě ocitla na druhé koleji.

Děsivý závěr

Poslední partnerka se údajně snažila dohlížet na to, co Jiří konzumuje. Po rozvodu to nedělal už nikdo, což byla hercova zkáza. Jeho hmotnost přesáhla tři sta kilogramů, byl naším nejtlustším hercem. Během jediné noci dokázal vypít patnáct litrů sladké limonády.

Od roku 1996 byl často hospitalizovaný, prodělal řadu mrtvic, infarktů a kolapsů, praskl mu vřed na dvanácterníku. Byl téměř invalidní a vyžadoval neustálou péči. Když ležel v nemocnici a chodilo jej obracet šest hasičů, dávala jeho matka každému denně tisíc korun.

Peklo trvalo tři roky, Helena za péči o syna utratila několik milionů. Jiří zemřel v zimě roku 1999, otec, herec Jiří Růžička starší, jej přežil o čtyři a půl roku, matka Helena o pět.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...