Libuše Šafránková – Bez naší Popelky by nebyly pořádné Vánoce!

Jedna z nejpopulárnějších hereček posledních let se narodila 7. června 1953 ve Šlapanicích u Brna. Po mamince, talentované oděvní kreslířce a učitelce na střední oděvní škole, svůj herecký talent nepodědila. Dostala po ní jméno Libuše a získala nejspíš její cit pro kostýmy, které si později ráda sama navrhovala.

Dodnes herečka vzpomíná, že s maminkou a mladší sestrou Miroslavou (62), která se stala také herečkou, žily spíš jako kamarádky. Jejímu tatínkovi, zvanému Šafrc, se také přezdívalo varhaník. Ve Šlapanicích působil nejen jako učitel hudby, ale také jako kapelník místní dechovky a kostelní varhaník.

Také vás může zajímat ...

Navíc hudebně doprovázel divadelní operetní kusy místních ochotníků.

A právě u těch si jeho dcera Libuška, už jako malá holčička, prvně zahrála a zamilovala divadlo. „Naši byli zdraví, temperamentní, velice mladí manželé,“ vzpomínala Šafránková na své dětství. „Dodnes si pamatuji, jak maminka nechtěla tatínka pustit domů, když se zdržel v noci po zkoušce.

Jednou na něj vyházela celý koš domácích vajec.“ Opravdovou lásku k hudebnímu kumštu ovšem vštípila Libušce babička.

Milovnice oper a operet sedávala se svou vnučkou hodiny u gramofonu a společně poslouchaly perly klasické hudby.

Barunka

Už jako žačka školou povinná Libuška vyhrávala všechny recitační soutěže, které mohla, a jakmile došlo na rozhodování, kam dál, podala si přihlášku na dramatické oddělení brněnské konzervatoře, i když uvažovala také o studiu chemie, pro niž ji nadchl šlapanický třídní. A na tuzemských divadelních prknech v tu dobu nebyl k vidění větší talent, než měla Libuška.

Byla tak křehká a vypadala jako panenka! Nemohl ji přehlédnout ani režisér Antonín Moskalyk (†75), který se přišel na brněnskou konzervatoř podívat po vhodné Barunce do dvoudílného filmu Babička. O pár měsíců později už ji diváci mohli vidět, jak přibíhá k úlům, aby včelám oznámila smutnou zprávu, že babička umřela.

Skvělý film spatřili diváci v televizi prvně o Vánocích v roce 1971.

Na Starém bělidle v Babiččině údolí u České Skalice prožila svou velkou premiéru před kamerou. Pohybovala se před ní tak přirozeně, že nikoho nenechala na pochybách, že se zrodila herecká hvězda. Prubířským kamenem pro každého začínajícího herce je kamenné divadlo. I ten zvládla bez mrknutí oka. Za nějakou dobu jí bylo Brno malé a stěhovala se do Prahy.

Zájem o talentovanou Libušku byl veliký.

Vzala nabídku z legendárního Činoherního klubu a tady našla dlouholetý herecký azyl. A pak – ve zdejším foyeru si doslova podávali dveře nejslavnější čeští režiséři. Zašel sem i Václav Vorlíček (†88), když hledal hlavní představitelku filmové pohádky Tři oříšky pro Popelku. Říká se, že Šafránková s přijetím role dlouho váhala. Měla v té době rozezkoušenou divadelní inscenaci.

A Popelka se natáčela částečně v Německu.

Nebyla si jistá, zda obojí zvládne.

Na Vánoce televizi vypíná

Nakonec na nabídku Václava Vorlíčka kývla. Oba si díky tomu otevřeli dveře k divácké nesmrtelnosti. „Nedokážu říct, jestli to byla má životní role. Já to takhle neposuzuju. Ale vážím si toho, že jsem v Popelce hrála,“ řekla v jednom z mála rozhovorů, které kdy poskytla. „Popelka je srozumitelná lidem po celé zeměkouli.

Funguje bez ohledu na rovnoběžku i národnost.

Tohle se tvůrcům, určitě s boží pomocí, skutečně podařilo,“ řekla Libuše. I letos si ale štědrovečerní Tři oříšky nechá patrně ujít. Na Vánoce je prý u Abrhámových televize vypnutá. Dorazí syn, vnoučata a není čas na pohádku. A pak – svůj vztah k legendárnímu filmu nejlépe vyjádřila v okamžiku, kdy se začalo šuškat, že by bylo fajn natočit pokračování.

Odmítla to s takovou razancí, která překvapila i její blízké. Pražský Činoherní klub byl pro Libušku Šafránkovou osudový.

Potkala tam svou životní lásku – herce Josefa Abrháma (81).

Osudový muž
byl zadaný

Dlouho si spolu jen vykali. Možná proto, že Abrhám byl v té době v dlouholetém partnerském vztahu se zpěvačkou Naďou Urbánkovou (81). Jenže lásce se člověk neubrání a na českém hereckém nebi se objevil jeden z nejpevnějších manželských párů. Kvůli pohádkové Popelce zlomil nakonec Abrhám srdce ženě, se kterou si plánoval osm let budoucnost.

I když Urbánková utržila velkou citovou ránu a prožila bolestivé období, nebyla v tom sama.

Trpké zjištění čekalo brzy i Šafránkovou.

Abrhám totiž stále randil s Naďou ve stejnou dobu, co Libušce sliboval šťastný život až do konce věků. Ve filmech i seriálech, si zahráli Šafránková a Abrhám partnery mnohokrát. V milé komedii Svatební cesta do Jiljí dokonce zjišťovali, zda si jsou skutečně souzeni, ve veselohře Vrchní, prchni! si Libuška zahrála manželku sukničkáře.

V poslední řadě Nemocnice na kraji města zase vstoupila do osamělého života ředitele Arnošta Blažeje jako svérázná spisovatelka Anna.

Svatbu měli na Karlštejně v roce 1976. Za rok se jim pak narodil jejich jediný syn Josef (43). Ten zdědil umělecký talent po rodičích a stal se režisérem a scenáristou. Ze svého dětství mladý Abrhám prozradil, že hodně času trávil v zákulisí Činoheráku. „Vybavím si hlavně zakouřenou pánskou šatnu,“ prozradil.

„Scházívala se tam elitní herecká společnost – Jiří Kodet, Petr Čepek, Jiří Menzel a tak dále.

A vždycky tam tak nakouřili, že si z nich pamatuji pouze nohy.

Měli hlavy v oblacích a já k nim vzhlížel,“ zavzpomínal s odstupem času vtipně Abrhám junior. Na rozdíl od mnoha kolegů ale Šafránková a Abrhám nikdy nezásobovali bulvární média skandály a jinými rodinnými historkami. I proto se nejspíš v klidu, lásce a rodinném štěstí dočkali rubínové svatby. A jen těžko se našel někdo, kdo jim to nepřál.

Zdraví ji zaskočilo

Příznivci Šafránkové vědí, že jejich oblíbenou herečku v posledních letech zlobilo zdraví. O tom, že by se mohlo jednat o závažné onkologické problémy, se začalo mluvit poté, co nečekaně opustila natáčení televizního seriálu Gympl. Během operace jí byla kvůli nádoru odebrána část plic.

Když si nepřišla ani pro státní vyznamenání, které pro ni měl připravené prezident Miloš Zeman (76), objevila se spousta spekulací. Po čase vzkázala, že je jednoduše v pracovní neschopnosti, že si vyznamenání i oříšků velmi váží.

A že ji ocenění motivuje natolik, že přemýšlí o návratu!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

reklama