Magda Vašáryová – Krásná paní sládková rozumí humoru mužů i politice

Patřila mezi nejkrásnější a nejoblíbenější slovenské herečky. Hereckou kariéru ale po revoluci vyměnila za politiku. Je ve skutečnosti emancipovanou ženou s vysokoškolským diplomem.

Divákům učarovala jako plachá Markéta Lazarová i jako paní sládková v legendárních Postřižinách. Ač velmi úspěšná filmová i divadelní herečka svojí kariéru pověsila na hřebík a naplno se začala věnovat politice, její záhadný ´úsměv Mony Lisy navždy očaroval celé generace diváků. Magda (70) se narodila v Banské Štiavnici. Oba její rodiče byli kantoři.

Také vás může zajímat ...

Otec učil na střední škole literaturu a gramatiku a maminka němčinu.

Magda má o šest let starší sestru Emílii (78), která je herečkou, již proslavil v Čechách film Pelíšky. Rodiče už od útlého dětství vedli obě dcery k zodpovědnosti. Obzvlášť starší Emília musela Magdu často hlídat. Mladší holčička byla „sluníčko“, starší spíš rebel a divoška. Když dostala Magdu na starost, většinou ji někam posadila, třeba na živý plot, a utekla si hrát za dětmi.

Magda vychodila základní školu ve Štiavnici a pak nastoupila na matematicko-fyzikální gymnázium v Bratislavě. Po maturitě pokračovala ve studiu na Filozofické fakultě Univerzity Komenského obor sociální psychologie. Už od dětství milovala knihy a četla s velkým nadšením.

Na mysl jí dráha herečky vůbec nepřišla, snila o tom stát se spisovatelkou.

Balada na míru

Její půvab uhranul režiséra Štefana Uhera (†63) natolik, že s kráskou nafotil sérii uměleckých fotografií a doporučil ji kolegům filmařům. V roce 1964 si ji pak do filmu pro mládež vybral režisér Vladislav Pavlovič (†49), hrála ve snímku Sensi mama. Tehdy jí bylo patnáct. Ani ne dva roky nato se objevila v poetické povídce Vianočné oblátky.

Následně přišlo osudové setkání s režisérem Františkem Vláčilem (†75), který hledal neokoukanou tvář. Magda, nabitá energií a oplývající oduševnělou krásou, ho ihned zaujala. Hlavní roli v historické baladě Markéta Lazarová jí bez váhání svěřil. Natáčení bylo ale náročné, a způsobilo jí nejedno trauma.

Film se točil na Šumavě, často ve velkých mrazech.

Natáčení bylo utrpením

Několik dní byl dokonce celý filmový štáb kvůli nepřízni počasí odstřižený od jakékoli komunikace i jídla a na vybrané lokace musel veškerou techniku tahat na sáňkách. Filmování mělo probíhat necelý rok, ale nakonec se kvůli komplikacím protáhlo na 548 natáčecích dní a snímek se tak stal nejdéle natáčeným filmem v dějinách československé kinematografie.

Magda byla odloučená od rodiny a ve škole ji kvůli dlouhodobé absenci málem nepustili k maturitě.

Kromě toho musela ještě jako panna ustát milenecké scény s násilnickým mladíkem i první milostné políbení ve svém životě.

Tenkrát se zařekla, že už ji nikdo před kamerou neuvidí. Nakonec ale film sklidil fenomenální úspěch a v roce 1967 získal Zvláštní cenu poroty na MFF Mar del Plata v Argentině a stal se tak tehdy nejlepším historickým filmem na světě.

Naštěstí Magda svoje předsevzetí skončit s hereckou kariérou nedodržela, čas ji dal zapomenout krušné chvíle před kamerou, a už v roce 1970 neodolala nabídce režiséra Petra Weigla (†79) zahrát si po boku Jana Třísky (†80) v romantickém dramatu Radúz a Mahulena a pod taktovkou režiséra Karla Zemana (†78) podniknout nevídané dobrodružství v trikovém filmu na motivy Julese Verna (†77) „Na kometě“ či okouzlit dětské diváky v pohádce Princ Bajaja.

Filmové nabídky se jen hrnuly a v 70.

letech se Magda zařadila mezi nejkrásnější a nejtalentovanější herečky té doby a díky Markétě Lazarové se stala zároveň první slovenskou herečkou, která se proslavila i v zahraničí.

Manželství vyšlo až napodruhé

Když v roce 1971 úspěšně absolvovala vysokoškolská studia, začala hrát v Divadle Na korze. V tu dobu byl její velkou láskou slovenský herec Dušan Jamrich (73), za kterého se posléze provdala. Manželství jim ale nevyšlo a pár se v roce 1977 rozvedl. Magda tři roky nato poznala charismatického herce Milana Lasicu (80). I on měl za sebou už jedno manželství.

V pouhých dvaadvaceti letech se oženil se slovenskou herečkou Zorou Kolínskou (†61), kterou vyfoukl Josefu Abrhámovi (80). Přátelství Magdy Vášáryové a Milana Lasici vyústilo ve vážný vztah, který zpečetili svatbou a dvěma dcerami. Magda s nadsázkou říká, že zpočátku chodila i s Júliem Satinským (†61).

Často chodila Lasicu navštěvovat do divadelní šatny, ale protože Satinský byl výřečný, popovídala si s ním víc, než s mlčenlivým Milanem.

V diplomatických službách

Když Divadlo Na korze zrušili, přešla s celým souborem na Novou scénu. Tady odehrála 25 premiér a ztvárnila téměř všechny hrdinky Čechovových her. V roce 1983 dostala nabídku stálého angažmá do Slovenského národního divadla, kde zůstala až do roku 1990. Během těchto let natočila kolem padesáti filmů. Mezi ty nejslavnější patří role paní sládkové v hrabalovské komedii Postřižiny. Zatímco v 70.

letech hrála především jemné a snivé dívky, díky paní sládkové se přeorientovala na emancipované a energické ženy současnosti.

Když se jí počátkem 80. let narodily děti, svou kariéru na tři roky přerušila. Po sametové revoluci nabídl prezident Václav Havel (†75) herečce velvyslanecký post v Rakousku. Ten přijala a začala se naplno věnovat politice. V roce 1999 kandidovala na prezidentku Slovenské republiky. Obdržela ovšem jen 6,5 % hlasů.

O rok později se na pět let stala velvyslankyní v Polsku a v letech 2006–2016 byla poslankyní Národní rady Slovenska. Její sen stát se spisovatelkou se vyplnil – napsala dvě knihy o etiketě a životním stylu. Magda hovoří sedmi jazyky a je známa jako výborný řečník.

S manželem Milanem Lasicou jsou spolu už téměř čtyřicet let a za tu dobu se naučili spolu dokonale vycházet, ačkoli jejich zájmy se poněkud různí. Během nouzového stavu Milan Lasica třeba sjížděl fimy jeden za druhým, zatímco ona třeba luštila sudoku. Když si sedla ke klavíru, aby si zahrála, nasadil si její muž sluchátka. Naučila se bez problémů vyrovnávat i s jeho specifickým humorem.

Slovenský komik měl svého času vizitku, na které stálo: „Milan Lasica, Bratislava, stálá služba Magda Vášáryová.“

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...