Martin Stropnický – Bývalý pan ministr má rád něžné blondýnky

Pražský rodák vyrůstal coby syn diplomata převážně v Itálii nebo v Turecku. V turecké Ankaře také zahájil středoškolská studia na francouzském lyceu, nakonec ale maturoval na gymnáziu v Praze. Tehdy cítil, že začíná inklinovat k herectví, ač rodiče snili o tom, že synek dá přednost Vysoké škole ekonomické v Praze.

První roli dostal v povídkovém filmu Tak láska začíná, kde představoval učně Davida, který se dostal na scestí. Tehdy už se definitivně rozhodl pro herectví, na DAMU se dostal, ale až na druhý pokus. Svými postavami sympatických mladých mužů se začal zapisovat do širokého povědomí diváků.

Také vás může zajímat ...

Po škole získal angažmá v Městských divadlech pražských, na jejichž prknech našel uplatnění jak v klasice, tak v moderním repertoáru. V letech 1986–1990 patřil k perspektivním kádrům vinohradského divadla, hlavní roli hrál například v Čapkově Loupežníkovi.

Ve filmu příliš šancí nedostal, zato v televizi jsme ho vídali často, zejména v pohádkách, kde se objevoval zpravidla jako milý venkovský chasník. K překvapivé změně došlo po listopadové revoluci, kdy Stropnického (61) zlákala profese, kterou dobře znal z domova – diplomacie. Změn se evidentně nebál, dal sbohem divadelní a televizní práci a studoval na Diplomatické akademii ve Vídni.

Poté nastoupil na dráhu diplomata.

Líbí se mu blondýnky

Připomeňme si, že byl velvyslancem České republiky v Portugalsku a následně v Itálii. Evidentně je to milovník pestrého života. Do ČR se pak vrátil, aby přijal funkci ministra kultury, v letech 1999–2002 působil zase jako velvyslanec, tentokrát ve Vatikánu. Tehdy ho diplomacie přestala naplňovat, opět zvolil herectví. Co se týká dam, říká se, že si vybírá ženy jako přes kopírák.

Velmi složitý vztah měl s bývalou manželkou Lucií Borovcovou provdanou Stropnickou (62), textařkou a scenáristkou, dcerou textaře Zdeňka Borovce (†69). „Na textařském poli jsem udělala docela dost kvalitní práce. Přesto jí časem ubývalo. Asi nechodím na správné večírky,“ poznamenala stručně Lucie Stropnická, která psala mimo jiné i dialogy k seriálům Ulice a Ordinace v růžové zahradě.

Křehká blondýnka je až překvapivě podobná Stropnického nynější manželce Veronice Žilkové (57). Lucie porodila manželovi tři děti: Matěje (35), Annu (29) a Františku (23). Čtyřiadvacet let byli manželé, po osmi letech se ovšem rozvedli a potom se zase vzali. Proč? Na tuto otázku odpovídá textařka dosti tajemně: „To je na knihu. Ale myslím, že by nikoho nezajímala.

Je to dávno.“ Nejstaršího Matěje zná celý národ, věnuje se politice, sem tam si zahraje ve filmu, ale spíš jen tak pro zábavu, rozhodně to není pro něho to hlavní. Anna vystudovala na vyšší odborné škole herectví a také se mu věnuje, natočila i film Chameleon. Rovněž nejmladší Františka v sobě objevila umělecké geny, zabývá se muzikálovým herectvím.

A jaký mají bývalí manželé mezi sebou vztah? „Naše vztahy jsou korektní, jak diplomaté často říkají. Vídáme se při příležitostech úspěchů našich tří dětí.

Promoce, maturitní plesy, premiéry a podobně,“ odpovídá s lehkou nadsázkou Stropnického exmanželka.

Korektní vztahy

S podobnou nadsázkou mluví o tom, že Matěj, Anna i Františka jsou děti skutečně jen a jen její, protože se o nich hovoří často v souvislosti s dětmi Veroniky Žilkové, což je nepřehledné, protože ta má dětí mraky. Přitom Stropnická si nemyslí, že by jí Žilková manžela odloudila. V té době už prý bylo po všem. Vzali se dvakrát, potřetí už to neudělají.

Třetí manželství tedy Stropnický uzavřel s energickou Veronikou Žilkovou. Ti dva po sobě pokukovali na vysoké škole, nebyli daleko od toho, aby spolu začali chodit, ale osud rozhodl jinak.

Šli každý jinou cestou, měli se sejít znovu až ve středním věku.

U nich v ložnici

Svatba se konala v kapli svaté Kláry v pražské Troji v roce 2008, svatebčanů bylo třicet a do Troji se dostávali originálně, městskou dopravouj, tedy autobusy, tramvajemi a naposled pak i přívozem. Když se stal Stropnický ministrem kultury, Veronika tvrdila, že velí i doma – a rodina poslouchá. Narodila se jim dcera Kordula (13). Vyčítají si vzájemné chování v ložnici.

Veronika nesnáší, když tam Martin bere elektroniku, tomu se naopak nelíbí, jak se žena ve spánku otáčí.

Prý při tom vždy nadskočí, což ho probudí.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...