Miloval dvě ženy naráz

V Kamarádovi do deště byl nezapomenutelný.

Herec KAREL AUGUSTA (†63) si v hereckém světě dokázal vyšlapat svou cestičku, ale v jeho osobním životě to bylo o poznání horší.

Už jako malý kluk byl velký komediant a stát se umělcem bylo jeho tajným snem. Herec Karel Augusta (†63) svoje dětství prožil v Nuslích, kde spolu se svými rodiči bydlel. Jeho tatínek si všiml jeho hereckého potenciálu, ale nechtěl, aby se jeho syn vydal takovou nejistou cestou.

Také vás může zajímat ...

Proto mu podal přihlášku na obchodní akademii, kam Karel taky nastoupil. Škola ho vůbec nebavila, nesnášel účetnictví, ale alespoň se tam naučil psát na stroji a ovládal těsnopis.

To se mu v budoucnu hodilo, protože dostal nabídku pracovat v kanceláři prezidenta republiky. On to ale odmítl a rozhodl se zkusit AMU, kde ho vzali hned na poprvé. Otec na něj byl pochopitelně naštvaný, ale Augusta si šel za svým.

OKAMŽITĚ SE UCHYTIL

Karel Augusta byl originálním představitelem prostých, lidových typů, postav a postaviček. O pracovní nabídky neměl nouze. Na začátku své kariéry hrál hned v několika kolika divadlech. Poprvé se na prknech objevil v Uherském Hradišti a později působil v kabaretu Studio 10 v Brně.

Postupně se dostal i do Prahy, kde hrál například v pražském Divadle Na zábradlí. I když měl mnohem blíž k divadlu, než k filmu, podařilo se mu ztvárnit mnoho výjimečných vedlejších rolí. Poprvé se objevil ve filmu Všichni dobří rodáci.

Potom si ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, zahrál malou roli mechanika, v Páni kluci strýce Václava, ve filmu Vrchní, prchni! z roku 1981 Ludvu a ve filmu Kamarád do deště se proslavil díky roli Kadlece. Celkem ztvárnil Karel šedesát filmových rolí.

NEMOHL SE MEZI NIMI ROZHODNOUT

Po pracovní stránce se mu dařilo, a jelikož jde umělecký život ruku v ruce s bohémským životem, tak si Karel čas od času neodepřel dobrý alkohol. Měl dobrou práci, manželku Alenu, dva syny Karla a Jiřího, nic mu nechybělo a neviděl důvod, proč by si nemohl trochu užít.

Pak se v tom ale začal trochu ztrácet. Našel si milenku, baletku Dagmar, a najednou nevěděl, kterou ženu vlastně miluje. Na jednu stranu ho tížilo, že manželku podváděl, ale na druhou stranu se vedle krásné baletky cítil jako znovuzrozený.

Dagmar však byla o dost mladší než Karel, a měla mu to dávat najevo. Údajně se vedle něj cítila spíš jako jeho dcera a nelíbilo se jí ani jeho tělo, na kterém se podepsal věk. Augusta si nějaký čas pobyl v psychiatrické léčebně kvůli sklonům k alkoholismu.

NEJEDL A JENOM PIL ALKOHOL

Zdálo se, že je vše na dobré cestě, ale opak byl pravdou. Své milence se chtěl zalíbit a zůstat s ní, proto začal radikálně hubnout. Zvolil ale dost nešťastnou metodu, protože jídlo úplně vysadil. Když měl hlad, napil se suchého bílého vína, které nosil vždy s sebou.

Podařilo se mu shodit třicet kilogramů, ale jeho tělo tento nápor dlouho nevydrželo. Pití alkoholu nalačno bylo pro jeho organismus asi tou poslední kapkou a pár dní před svými třiašedesátými narozeninami zemřel. Byla u něho manželka Alena, která se s ním nerozvedla, a i když měli spoustu problémů, stála při něm až do úplného konce.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...