Nezapomínejte na krásný a léčivý lilek

Baklažán, jak taky jinak říkáme lilku, je velmi bohatý na třísloviny, bílkoviny a organické kyseliny. Kromě nich obsahuje fosfor, vápník, draslík, hořčík, železo, mangan a vitamíny skupiny B. Navíc má silné antibiotické a antibakteriální účinky, výrazně snižuje obsah cholesterolu v krvi a podporuje činnost žlučníku, jater a slinivky.

S tím souvisí, že čistí krev a významně posiluje imunitní systém. Skvělé je, že také dokáže Lilek byl u nás, snad kvůli své nevýrazné chuti dlouho opomíjen. To je však škoda, vždyť nejen, že tepelně upravený s vhodným kořením skvěle chutná, on má i léčivé účinky působit protirevmaticky na lidský organismus.

Také vás může zajímat ...

Nezapomeňte oloupat

Ať už se chystáte z lilku připravit chutný pokrm, nebo si uvařit léčivý čaj, měli byste z něj nejprve odstranit jeho pevnou slupku, protože ta není vhodné ke konzumaci.

Teprve potom je lilek vhodný k dalšímu zpracování. Lilek ovšem nemus íme užívat pouze vnitřně. Dobře se totiž uplatní i při léčbě kožních neduhů.

Lilkový čaj

Pro přípravu čaje budete potřebovat pouze 2 zarovnané lžíce lilku nasekaného na drobno a 3 dcl vody.

Nasekaný lilek přelijete vroucí vodou a necháte 15 minut louhovat. Pak ihned popíjíte. Kvůli trvalejšímu efektu by lilková kůra měla trvat alespoň tři týdny. Tento čaj dokáže ulevit při revmatických potížích a povzbuzuje činnost jater.

Antibiotický čaj

Pokud máte pocit, že se o vás pokouší nějaká infekce, můžete vyzkoušet lilkový antibiotický čaj. Pro jeho přípravu budete potřebovat 2 lžíce nasekaného lilku, půl lžičky skořice, 4 tlučené hřebíčky, 1 tlučený badyán a 3 dcl vody.

Všechny připravené ingredience přelijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat. Tento čaj si vařte 3x denně po dobu 10 dnů.

Očistná dieta

Ve chvíli, kdy máte pocit, že vaše tělo potřebuje očistnou dietu, můžete vyzkouš e t právě tu lilkovou.

Ta by měla trvat nejdéle tři dny. Během této doby budete jíst pouze tepelně upravený lilek. Můžete si ho orestovat, udusit nebo upéct. Při jeho přípravě můžete použít jen sůl, koření, česnek a trochu olivového oleje.

Rovněž nesmíte zapomínat na dodržování pitného režimu. Ideálně vypijte alespoň 2,5 l vody denně..

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje sladké tajemství

Moje sladké tajemství je jedinečný časopis pro ženy, které se zajímají o aktuální dění v českém showbyznysu. Přináší strhující a poutavé novinky i zprávy ze života slavných osobností a odhaluje jejich skrytá tajemství. Je určený pro čtenářky hledající nápadité a zároveň oddechové čtení, u kterého si chtějí odpočinout od svých každodenních starostí. Velkou předností časopisu je důraz na obrazovou stránku a stručnost pikantních článků, které jdou doslova na dřeň příběhu.

Komentáře

...