O svoji dceru musela Ivana Jirešová dlouhodobě bojovat s mužem, kterého nemilovala!

Nerespektovala soudní rozhodnutí a tak si pro její dceru přišel exekutor!

První velká životní zkouška potkala hvězdu seriálu Ordinace v růžové zahradě Ivanu Jirešovou (43) už v osmnácti letech. Rakovinu porazila. Po letech pak musela čelit možná ještě bolestivějšímu problému: boji o vlastní dceru.

První krůčky směrem k herectví udělala Ivana Jirešová (43) už v raném dětství. Ve druhé třídě základní školy začala chodit do dramatického kroužku. Brala to ale tehdy jenom jako jeden ze svých mnoha zájmů. Mnohem více snila o tom, že se bude v dospělosti věnovat historii.

Také vás může zajímat ...

Svůj nesporný talent ale zúročila studiem na konzervatoři. Potom ovšem měla v úmyslu jít studovat dějiny umění. Ztroskotalo to na dějinách filozofie, které bylo nutné se předtím naučit. Nestihla to, a protože vždy byla perfekcionistkou, nehodlala riskovat, že neuspěje na sto procent. Vydala se tedy přímo na hereckou dráhu a nastoupila do divadla v Liberci.

Šok v osmnácti letech

V době dospívání si sympatická herečka prošla typickým obdobím. „Jako teenager jsem byla takový pesimista, rebel a revolucionář,“ svěřila se v jednom rozhovoru. „Myslela jsem si, že nic nemá cenu, nebo se mi zdálo, že celý život je o přetvářce a vadilo mi to.“ Odchod do Prahy na konzervatoř pro ni znamenal i odchod z domova.

Nejprve bydlela na internátu, ale tam jí bylo smutno, takže se přestěhovala k babičce své spolužačky Lindy Rybové (44). V osmnácti letech jí život připravil drsnou výzvu. Při jedné lékařské prohlídce se zjistilo, že má rakovinu děložního čípku. Byla to vlastně čistá náhoda a pro Ivanu svým způsobem štěstí, že se na nádor přišlo takhle brzy.

Hned absolvovala ambulantní zákrok a poté šla na operaci. Přišly ještě nějaké další komplikace, takže v péči lékařů zůstala nadále. Nad rakovinou ale zvítězila a zhoubná nemoc neměla ani obvyklé následky v podobě rizikového těhotenství nebo předčasného porodu.

Při ohlédnutí zpátky vidí Ivana, jak lehkomyslná tehdy v mládí byla. Došlo jí to až časem. Od té doby chodí na pravidelné prohlídky ke gynekologovi.

Barmanku už by dělat nechtěla

V Liberci, kde začala Ivana hrát, nedostávala zrovna velkou gáži. Musela si tedy přivydělávat jako barmanka. Na tuhle práci vzpomínala jako na snobské prostředí, které jí bylo naprosto cizí.

Srovnávala to s bary v rodném Písku. Tam chodili intelektuálové, kteří pili čokoládu a četli si verše, zatímco v Liberci se jednalo o snoby ve značkovém oblečení a s drahými auty. K práci barmanky by se už nikdy vrátit nechtěla, moc jí nebavila a vlastně ani nešla.

Někdy prý dokonce musela zákazníkovi dát lahev šampaňského s tím, aby si ji otevřel sám – jí to prostě nešlo. Po nějakém čase odešla Ivana do Prahy a tam se zkusila pro změnu živit jako novinářka. Jednalo se o časově náročnou práci, ale její součástí byly i zahraniční cesty, například do Paříže.

Pak se ale vrátila k herectví, protože začala dostávat zajímavé role.

Věděla, že přijdou problémy

Citelným zásahem do soukromí Ivany bylo neplánované těhotenství, navíc s mužem, o kterém rozhodně neuvažovala jako o trvalém partnerovi. Jednalo se o bulvárního novináře, který byl navíc o jedenáct let starší. „To, že jsem těhotná, jsem zjistila, až když jsme spolu už nebyli,“ popisovala herečka situaci, ve které se ocitla.

Tehdy už se ke slovu hlásily i takzvané biologické hodiny, takže se rozhodla, že si přes dané okolnosti miminko nechá. „Věřila jsem, že to zvládnu, i když jsem mohla tušit, že budou problémy,“ konstatovala. Jejich skutečný rozsah si ale v té době rozhodně nedovedla představit.

Určitou jistotu měla Ivana v novém partnerovi, kterého v té době poznala. Byl to zpěvák Viktor Dyk (51). Nic před ním netajila. Nejprve se herečka pokusila o návrat k otci očekávaného dítěte, ale brzy zjistila, že by spolu žít nemohli.

Později vzpomínala na to, jak se jí z jeho strany nedostávalo žádných emocí – údajně se k ní nikdy nechoval hezky, nedal jí ani pusu a pořád ji jenom ponižoval. Dokonce prý v době, kdy byla těhotná, holdoval nadměrně alkoholu a kouřil desítky cigaret denně.

Exekuce na dítě?

Ze strany biologického otce své dcery se po jejím narození dočkala Ivana spousty nefér kroků. Využíval svého postavení bulvárního novináře, pomlouval ji v médiích a napsal knížku, kde zveřejňoval to, co mělo zůstat jen mezi nimi. Samozřejmě se mu hodilo, že v té době už byla Ivana hodně známou díky své roli v seriálu Ordinace v růžové zahradě.

Věděl, že v takovém případě všechny své názory a pomluvy dobře prodá. Tímhle nemohl Ivanu překvapit, protože věděla, co je to za člověka. Šok přišel až tehdy, kdy se začal zajímat o její dcerku, přestože své otcovství předtím nijak neplánoval. Začal soud o to, v čí péči se dítě ocitne.

Rozsudek stanovil, že má být střídavě u obou rodičů. Proti tomu se bohužel nedalo nic namítat, jakkoliv je střídavá péče vždy problematická a dítě poškozuje.

Ivana se snažila dcerku chránit a tak jednala i proti soudnímu rozhodnutí. Musela pak ze strany muže, jehož by nejspíš raději nikdy nepotkala, čelit trestnímu oznámení. A pak přišla scéna, na kterou nikdy nezapomene. Otec dítěte si pro ně přišel s exekutorem, jako se chodí třeba pro zabavenou televizi.

Dvě domácnosti

Zmíněnou situaci mohli diváci vidět i v televizi, protože ji natočil Viktor Dyk. Ten byl v té době už hereččiným manželem. Ivaně nezbylo než se smířit s tím, že dcerka bude opravdu dva týdny u ní a dva týdny u svého biologického otce. Novinářům tehdy řekla:

„Pořád se tu řeší, co otec nebo matka, ale nikoho nezajímá, co je nejlepší pro to dítě. Kdyby byla dcera starší, tak se může rozhodnout. Tvrdím, že v jejím věku jí střídavá péče jenom ubližuje. Nyní je pro ni matka opravdu nejdůležitější.“ Naschvály nadále pokračovaly i v době, kdy dcera vyrůstala.

„Chodí ke dvěma pediatrům, ke dvěma učitelům na klavír,“ líčila Ivana. „Dítě to napětí cítí. Nikdy jsme nežili dohromady s jejím otcem. Když rodiče jsou v pohodě a dokážou se domluvit, dítě snad může vyrůstat ve střídavé péči, ale aby byly dvě radikálně opačné domácnosti, to je destruktivní.“

Manžel jí nebyl věrný

Manželství s Viktorem Dykem se po čase rozpadlo kvůli jeho nevěrám. Nejprve to vypadalo, že by se přes ně Ivana přenesla. Viktor tvrdil: „Je pravda, že mi vztah s jednou zpěvačkou trochu přerostl přes hlavu. Ale naštěstí mám úžasnou ženu, která mi odpustila.“

Dvojice ale začala žít v rozdělené domácnosti a všechno směřovalo pomalu, ale jistě k rozvodu. K němu nakonec i došlo, Ivana ale bezdětného vztahu nelitovala. Prohlásila: „Manželství bylo trochu divoké, ale prožila jsem krásných a intenzivních jedenáct let a děkuji za ně.“

Měla pak ještě nějaké další vztahy s mladšími muži, ale nic dlouhodobého se z toho nevyklubalo. Žádný stabilní vztah nyní nemá, tak jí přejme, aby se v jejím životě zase objevil nějaký muž podle jejího gusta: takový, který má smysl pro humor, drží své slovo a je vysoký, aby se u něho mohla „schovat“.

Dcera ji často překvapuje a jedná proti její vůli!

V seriálu Ordinace v růžové zahradě má barmanka Lucie, kterou Ivana hraje, problémy se svojí dospívající dcerou. Tyto pasáže asi prožívala herečka dost autenticky, protože ani jí se v soukromí nevyhnuly podobné „radosti“.

Nejvíc ji nejspíš zaskočilo, když se dcera rozhodla, že půjde v jejích stopách a přihlásila se na konzervatoř. Určitě ji také vyděsily další plány, které její jediné, dnes patnáctileté dítě, veřejně vyslovilo. Založit si kapelu a hrát jazz po barech rozhodně není v jejím věku vhodnou životní náplní!

Oblíbenou soutěž chtěla po pár prohrách raději vzdát!

Kromě seriálu Ordinace v růžové zahradě zaujala Ivana Jirešová televizní diváky i v populárním zábavném pořadu Tvoje tvář má známý hlas.

Přitom to nejprve vypadalo, že jí zmíněná soutěž přinese spíše trápení. V jednotlivých kolech končila na posledních místech a šeptalo se dokonce, že uvažuje o ukončení smlouvy. Potom se ale na ni usmálo štěstí. V sedmé části řady, kde vystupovala, se převlékla za islandskou zpěvačku Björk (54) a podařilo se jí zvítězit!

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...