Podmanivé kouzlo řeckých ostrovů

Nádherné pláže, tyrkysové moře, úžasné památky, skvělé jídlo a pití

Nejkrásnější ostrov Řecka neexistuje. Každý z nich je totiž natolik odlišný, že se lidé na této otázce nikdy neshodnou. Řecko má pláže jako z Karibiku, ale i takové, které připomínají měsíční lávovou krajinu.

Malé, bílé domky s modrými okenicemi, úzké klikaté uličky a nezapomenutelný folklor vytvářejí zvláštní atmosféru tohoto ostrovního světa. Vydáte-li se mimo turistická letoviska do vesniček, budete mít často pocit, že se tu zastavil čas.

Také vás může zajímat ...

Zastavte se i vy a užijte si dovolenou, na kterou nezapomenete. Každý rok můžete objevovat nový ostrov. Brzy zjistíte, že každý ostrov má jiný ráz, ale nádherná příroda a přívětiví lidé na vás čekají na každém z nich.

Největším řeckým ostrovem je Kréta, která je považována za místo zrození samotného Dia. Pro rozmanitost své přírody je často nazývána šestým kontinentem. Najdete tu mimo bohaté historie i krásné pláže, vysoké hory i hluboké kaňony.

Skvělé pláže najdete na každém ostrově, na Krétě ale má pláž nad sebou benátský hrad. Na tomto ostrově najdete Knossos a bludiště pro Minotaura.

Velká pětka!

Tak by se daly nazvat největší a nejslavnější řecké ostrovy.

Jaké to jsou? Santorini je diamant mezi všemi. Bílé vesnice na útesech a výhledy na modré Egejské moře. Čekejte zde spíše scenérie a šarm, než pláže, na kterých se budete povalovat. Mykonos je kubistický obraz s bílými kostkami domů, zlatými pruhy pláží a bronzovými těly na nich.

Na tomto ostrově bývá pořádně rušno. Nic pro ty, kteří hledají klid a tichá zákoutí. Skiathos je porostlý piniemi a borovicemi, také tak úžasně voní. Nádherné pláže, kláštery a hrady… Rhodos je perla v Egejském moři.

Znamená pro vás malebné scenérie, slavné historické město křižáků a impozantní hory. Je tak příjemný, že zde mají dokonce i Údolí motýlů.

Ráj požitkářů

Tyrkysové vody omývají nádherné pláže Kambos na Lipsi, úžasná je také pláž Myrtos na Kefalonii a nekonečná je pláž Koukounaries na Skiathosu.

Ostrov Lesbos je proslulý svým olivovým olejem a ouzem (anýzový likér), Samos má zase lahodné muškátové víno a Korfu vynikající italskou kuchyni. Folegandros nabízí snové jídlo zvané astakomakaronada, což jsou humři se špagetami, zatímco Kréta láká skromně na svou fassolathou, fazolačku z dob antického Řecka.

Pro milovníky historie bude vedle Rhodu s křižáckým hradem zajímavý zejména ostrov Delos, na němž se nachází celé opuštěné antické město. Pro dobrodruhy a samotáře bude nejpřitažlivější ostrov Gavdos. Je nejjižnějším bodem Evropy a nejzajímavějším „neobjeveným“ řeckým ostrovem.

Jedním ze zajímavých suvenýrů, které si můžete z dovolené na řeckých ostrovech přivézt, je „matóchandro“. Jedná se o symbol „modrého oka“, jehož úkolem je ochrana před zlou mocí.

Dopřejte si ouzo

Ouzo je skvělý anýzový likér z vína, ochucený různými bylinkami, zejména anýzem, fenyklem, hřebíčkem, skořicí a koriandrem. Je podobný turecké rakii i francouzskému pastisu. Ouzo má obsah alkoholu až 48 %.

Mísí se s vodou nebo s ledem, čímž získá mléčně zakalenou barvu. K ouzu se podávají chuťovky zvané mezedhes, což bývají nejčastěji tzatziki, kousky sýra či zeleniny, chobotničky, rybičky, klobása loukaniko, taštičky tyropita (sýrové) a spanakopita (špenátové).

8denní zájezd letecky do tříhvězdičkového hotelu all inclusive pořídíte již od 949O Kč

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj kousek štěstí

Každé pondělí se můžete potěšit novým vydáním časopisu MŮJ KOUSEK ŠTĚSTÍ. Najdete v něm aktuální zprávy ze společnosti, přitažlivé příběhy známých českých osobností, dechberoucí zážitky ze života čtenářů, spousty výherních křížovek a samozřejmě nechybí ani různé rady pro zdraví, krásu, zajímavé recepty a tipy pro volný čas.

Komentáře

...