Pořád bych jenom spala

Usínáte u počítače i v autobuse a z televizní detektivky si sotva pamatujete jen začátek? Na vině je většinou krátký noční spánek a jeho zhoršená kvalita.

Lékaři doporučují spát nejméně sedm hodin v kuse a během dne 20 minut odpočívat. Pokud ale ospalost přesto trvá, může to signalizovat i vážnější zdravotní problém. Co může stát za neustálou únavou a věčnou ospalostí?

8 příčin ospalosti

 Nedostatek spánku.

Také vás může zajímat ...

Při dlouhodobém nedostatku vzniká spánkový dluh. Převládá ospalost spojená s únavou. To vede k problémům s učením, poruchám paměti, narušené motorice a oslabené imunitě.

 Nedostatečná funkce štítné žlázy.

Projeví se nejen ospalostí, únavou, ale i zimomřivostí, řídnutím a křehnutím vlasů, rychlou nadváhou a suchou kůží. Určitě navštivte lékaře!

 Infarkt.

Neobvyklá ospalost může varovat, že se blíží infarkt. Přes 70 % postižených cítí ospalost delší dobu než měsíc před infarktem.

 Spánková apnoe.

Postihuje asi 10 % lidí a projevuje se zástavami dechu během spánku. Po ránu se dostaví pocit nevyspání, přes den jste nevýkonní, unavení a poklimbáváte.

 Nízká hladina hemoglobinu v krvi.

Způsobuje chudokrevnost. Přispívá k tomu strava chudá na železo a silná menstruace. Dalšími příznaky jsou bledost, mdloby, dušnost či bušení srdce. Pomůže lékař.

 Narkolepsie.

Nervové onemocnění postihuje mozkem kontrolující část usínání a probouzení. Projevuje se náhlým a nekontrolovatelným usínáním, například i při jídle, během hovoru… Příčina není známá. Je nutné vyšetření na EEG.

 Těhotenství.

Ospalost trápí téměř všechny ženy v raném stadiu těhotenství. Obvykle mizí ve čtvrtém měsíci, ale pokud přetrvává, vyhledejte lékaře.

 Rakovina.

Nádor i chemoterapie a radioterapie mohou způsobit nespavost.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...