Slavná pohádka dala Alenu Vránovou a Vladimíra Ráže dohromady, ale konec pohádkový nebyl!

Pyšná princezna a král Miroslav spolu vydrželi celkem osmnáct let.

Začátek vztahu Vladimíra Ráže (+77) s Alenou Vránovou (85) během natáčení filmu byl skandální, už proto, že on byl ženatý a ona byla vdaná!

Herečce Aleně Vránové ještě nebylo ani devatenáct let, když se vdala poprvé. V bouřlivých padesátých letech, plných propagace režimu, si vzala tehdy známého spisovatele a funkcionáře Pavla Kohouta (89). Taková veselka musela být hodně vidět, takže Kohout vybral jako datum svatby Stalinovy narozeniny a patronát nad manželstvím si vzala komunistická strana.

O to větší průšvih pak nastal, když se ostře hlídaný vztah začal rozpadat!

Alena po rozvodu už jiného muže nechtěla.
Alena po rozvodu už jiného muže nechtěla.

Kritizoval jí za to, jak se obléká!

Také vás může zajímat ...

S Pavlem Kohoutem by se tvrdohlavá a nezávislá Alena nejspíš rozvedla i bez toho, že jí do cesty vstoupil jiný muž. Jak se ukázalo, potrpěl si ve vztahu na pevnou ruku. Aleně se rozhodně nelíbila nejrůznější omezení, zejména co se týkalo módních doplňků. Rtěnka nebo vysoké podpatky rozhodně nepatřily do vybavení tvrdě pracující ženy v dělnickém státě.

V roce 1951 dostala Alena hlavní roli v připravované pohádce Pyšná princezna. Natáčení probíhalo v jižních Čechách. V té době měla manžela za hranicemi: v Berlíně se konal festival, kam odjel. Partnerem Aleny v pohádce, jak všichni víme, byl Vladimír Ráž. Ten byl v té době rovněž ženatý a s herečkou Alexandrou Myškovou (95) měl dokonce malého syna.

Před kamerou se tak setkali vdaná manželka funkcionáře a ženatý herec. V pohádce to dopadlo tak, že princezna Krasomila přestala být pyšnou a král Miroslav získal napravenou nevěstu. Film byl mimořádně úspěšný a mělo se dokonce natáčet jeho pokračování s názvem Pyšná princezna královnou. Už byl napsaný scénář, ten se ale nelíbil ani Aleně ani Vladimírovi a tak z toho sešlo.

Pohádková dvojice si ovšem vymyslela scénář vlastní, který změnil jejich životy!

Pavel Kohout se nevěrné ženě pomstil po svém.
Pavel Kohout se nevěrné ženě pomstil po svém.

Byl to velký politický průšvih

Alena se do Vladimíra zamilovala a představitel krále nebyl proti. Nejprve svůj vztah tajili. Potom všechno prasklo. Nebyl to malér jenom společenský, ale vzhledem k tomu, za koho byla Alena vdaná, také politický. Když se to dozvěděl Pavel Kohout zuřil. Nejprve všelijak usiloval o to, aby se k němu žena vrátila. To se mu ovšem nemohlo podařit ani přes všechny prosby nebo výhrůžky.

Rozhodl se pak pomstít jiným způsobem. Napsal o svém rodinném problému hru, kde ze sebe udělal oběť a z Vladimíra zločince, který poctivému funkcionáři odloudil manželku. Stejně mu to nepomohlo, i když pozornost opravdu vzbudil. Na hru chodilo hodně lidí a debaty o ní se staly dokonce námětem stranických schůzí. Alenu to ale Kohoutovi nevrátilo.

Měla velké problémy a popotahování, získala ale také vytouženou lásku. Vladimír Ráž s ní už zůstal a rozvedl se, stejně jako ona.

Zanedlouho po rozvodu se oba vzali.

Znovu se oženil a měl ještě další dceru.
Znovu se oženil a měl ještě další dceru.

Milenky směl mít pouze on!

Vztah „krále“ a „princezny“ v lecčems připomínal jejich filmové osudy. Rozhodně to nebyla procházka růžovým sadem, kdy by se na sebe stále jen usmívali. Hodně dlouho se snažili o vlastního potomka. Možná se nad nimi slitovaly až vyšší síly, protože Alena otěhotněla teprve poté, co si svoji svatbu zopakovali i v kostele. V roce 1958 se jim narodila dcera Markéta.

Ta na své dětství vzpomínala s láskou, byla zbožňovanou holčičkou, protože na ni museli dlouho čekat. Jezdili s ní na výlety, na hory a jako prominentní herci si mohli dovolit i výjezdy na Západ, třeba do Benátek nebo do Paříže. Vladimír ale nedokázal odolávat svým ctitelkám, kterých měl jako filmová hvězda opravdu hodně. Nezůstalo bohužel jenom u flirtování.

„Tátu chtěla každá a on kolikrát neodolal. Měl různý avantýry, milenky a snad i nějaký vážnější vztah s nějakou baletkou. Mámu to pochopitelně štvalo,“ prozradila dcera v jednom rozhovoru. Její matka se rozhodně nechtěla nechat ponižovat nevěrami dlouho. Jako nejlepší způsob odplaty viděla nějaké to své milostné dobrodružství.

Našla si proto jednoho zvěrolékaře a nijak se tím před Vladimírem netajila.

To ovšem tvrdě narazila, protože podle slavného herce měl na nevěry nárok jen muž, žena nikdy.

Svoji dceru bohužel Alena přežila.
Svoji dceru bohužel Alena přežila.

Jejich jediná dcera zemřela předčasně

Hádky byly stále více pravidlem než výjimkou a stávalo se, že Vladimír na svoji ženu třeba celý týden nepromluvil. Na rozvod ale dlouho nedošlo, hlavně s ohledem na dceru Markétu. Dvojice z Pyšné princezny spolu vydržela až do jejích osmnáctin. Žádost o rozvod podala Alena. Podle Markéty se její otec nikdy rozvádět nechtěl.

Poté, co manželství skončilo, ukončila Alena i vztah se svým milencem. Už se nikdy nevdala. To Vladimír řekl své „ano“ ještě potřetí v životě a se svojí další manželkou měl ještě dceru. Zemřel ve spánku v roce 2000. Dcera Markéta s ním měla dobrý vztah až do jeho smrti. „I když jsem byla malá, tak si se mnou víc hrál táta. Ona pořád jenom samá práce.

Já tátu zbožňovala, od jeho smrti dodnes vypínám televizi, když s ním běží film, nezvládla bych to,“ svěřila se kdysi. Bohužel její životní cesta dopadla špatně. Jediná dcera hvězdného páru šla v některých věcech ve stopách své matky, například v tom, že se brzy vdala, ale bohužel i v tom, že začala mít blízko k alkoholu. Zatímco u Aleny to bylo hlavně víno, u Markéty i tvrdší alkohol.

Měla smůlu na partnera, její manžel bral drogy a tak se s ním rozvedla. Nevydrželo jí ani druhé manželství s jistým Belgičanem. Nejprve se jí dařilo udělat kariéru v cestovním ruchu, i díky jejím jazykovým schopnostem, ale později začal Markétu ničit alkohol. Stálo jí to nejen její podnikání, ale dokonce i byt, a později i život.

Alena se snažila dceru, kterou s Vladimírem měla, zachránit. Nabízela dokonce, že mohou Markétě transplantovat její ledvinu, to by ale dcera musela abstinovat.

Bohužel její snaha se nesetkala s úspěchem a „pyšná princezna“ Markétu přežila.

Krasomilou už bude navždy!
Krasomilou už bude navždy!

Míč od princezny letěl opravdu daleko!

Legendární pohádka, která dala Vladimíra s Alenou dohromady nejen před kamerou, se točila na různých místech jižních Čech. Někdy docházelo k zajímavým situacím, třeba když princezna Krasomila hodila míč přes bránu na zámku Hluboká, ale král Miroslav ho chytil na jiném natáčecím místě, až v Třeboni.

Konec měl být trochu jiný, král si měl ještě z pyšné princezny udělat trochu víc legrace a odhalit svoji totožnost až později.

Poté se měla konat velkolepá svatební hostina, ovšem na tu už nezbyly filmařům peníze.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...