Slavný herec Richard Burton se netajil tím, že je pijan a sukničkář!

Když mu zemřel milovaný starší bratr, málem se upil k smrti!

Měl úžasný talent, skvělý hlas a velké charisma. A byl to velký bouřlivák. Richard Burton (+59) prožil zajímavý život, ale smrti šel naproti až moc rychle!

Na svět přišel slavný velšský herec jako dvanácté dítě v rodině. Jeho rodné příjmení bylo Jenkins. Maminka pak přivedla na svět ještě třinácté dítě, ale tím dospěla za hranice svých životních sil a při porodu zemřela.

Protože Richardův otec – horník, holdující alkoholu – nebyl z těch, kdo by byli schopni se o dvouletého kluka postarat, vychovávala ho starší sestra Cecilia se svým manžele.

Kouřit začal už v 8 letech!

Také vás může zajímat ...

Do tajů života zasvěcoval Richarda jeho o 19 let starší bratr Ifor (+66), ať už se to týkalo sportu, řemeslných prací nebo „chlapských“ neřestí. První cigaretu si Richard zapálil už v osmi letech. Po škole, v 15 letech si začal Richard vydělávat jako asistent v obchodě s textilem, jenže byl už nezávislým klukem, který měl rád kouření, pití a holky – a ne prodej triček nebo ponožek.

Vrátil se zpátky ke studiu a tady potkal důležitého muže svého života, učitele a producenta Philipa Burtona (+90). Ten v mladíkovi objevil výrazný talent a ujal se ho. Sblížili se tak, že ho Philip dokonce adoptoval – vzhledem k Richardovu věku ovšem nelegálně. Richard nicméně přijal příjmení svého ochránce a rádce. Po studiích a vojenské službě nejdřív zářil na divadelních prknech.

Tam také potkal svoji první ženu, s níž měl dvě dcery. Před kamerou zabodoval v 50. letech a jeho kariéra šla rychle nahoru.

Byl celkem sedmkrát nominovaný na Oscara, ale vytouženou cenu ani jednou nezískal.

Osudovou ženu si vzal dvakrát!

Jeho osobní život se změnil se slavným velkofilmem Kleopatra. Tehdy se zamiloval do své kolegyně Elizabeth Taylor (+79). Byla to láska vzájemná. Protože Elizabeth nemohla mít děti, adoptovali společně německou holčičku jako svoji dceru. Jejich přitažlivost byla hodně silná, protože se sice po jedenácti letech rozvedli, ale dlouho bez sebe nevydrželi.

O rok a čtvrt později se zase v africké Botswaně znovu vzali, tentokrát už jen na pár měsíců. Richard se nikdy netajil láskou k alkoholu a ženám. Byl také silným kuřákem, zvládl prý až pět krabiček denně. Prohlašoval, že všichni zajímaví muži pijí. Jeho nejoblíbenějším nápojem bylo pivo, po sňatku s Elizabeth Taylor ale své alkoholické preference změnil na vodku.

Pití nabralo na obrátkách poté, co se v roce 1968 zranil jeho obdivovaný bratrr – bylo to po velké pijatice s Burtonem v jeho domě ve švýcarském Céligny. Bratr ochrnul od krku dolů.

O pět let později zemřel a to Burtona skoro zničilo – film Člen klanu kvůli tomu málem zůstal nedotočen a krátce po jeho dokončení nastoupil herec do protialkoholní léčebny.

Kleopatra byla jeho osudovým filmem.
Kleopatra byla jeho osudovým filmem.

Chtěl zemřít se svými knihami

Richard byl také známý svým známý svým nespoutaným lovením žen během filmování, bez ohledu na věk. Ze svého mediálního obrazu si nic nedělal. Řekl: „Mám svoji pověst ve skutečnosti spíše rád: ten zkažený génius z velšského bahna, piják, holkař, je to docela atraktivní podoba. “ Richard Burton byl celoživotním vášnivým čtenářem, který měl – přinejmenším v mládí – normu jednu knihu denně.

Později, kdy už žil ve Švýcarsku, prohlásil o svém sídle: „Ten dům se jednoho dne propadne vahou všech těch knih. Doufám, že tam budu, až se tak stane.“ Velký herec odešel předčasně, zemřel v 59 letech na krvácení do mozku.

Dá se ale říct, že svůj život prožil naplno, jak po pracovní, tak po soukromé stránce.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...