Sluší jim to spolu před kamerou i v soukromí

LIBUŠE ŠAFRÁNKOVÁ (66) a JOSEF ABRHÁM (80) patří k našim nejstabilnějším hereckým párům. Proto je poněkud překvapivé, že na počátku jejich vztahu bylo zlomené srdce známé zpěvačky. A chorobná žárlivost.

Když se řekne Libuška Šafránková (66), čeští diváci si okamžitě vzpomenou na krásnou pohádku Tři oříšky pro Popelku, která měla premiéru v roce 1973.

Také vás může zajímat ...

Od té doby šla Šafránková doslova z role do role, a to nejen ve filmu, ale i na divadelních prknech. A právě během svého angažmá v Činoherním klubu se mladá herečka zamilovala do kolegy Josefa Abrháma (80).

Jeden o druhém dobře věděli

Jenomže zatímco Libuška byla tehdy volná, Abrhám měl v té době již osmiletý vztah se zpěvačkou Naďou Urbánkovou (80). Snad právě proto se první rok Libuška a Josef pouze opatrně míjeli. „Jeden o druhém jsme ale moc dobře věděli,“ přiznávají dnes svorně.

Pak se ale ti dva přestali bránit vzájemné přitažlivosti a dali svým citům volný průchod. Zamilovaný Abrhám tak několik měsíců udržoval poměr zároveň s Urbánkovou i s Libuškou.

To ale pro něj nebylo vůbec snadné. Mladým milencům naštěstí nechtěně pomohl herecký kolega Pavel Landovský (†78). Ten Libušce sehnal byt. Celá aféra nakonec vyšla najevo, když se nic netušící Naďa o hercově nevěře dozvěděla od své kadeřnice.

Odkopnutá milenka se natruc vdala

Jak zpěvačka později upřímně přiznala, konec jejich vztahu psychicky neunesla. Zvlášť proto, že už dlouho toužila mít s Abrhámem dítě. O to horší pro ni muselo být, když všechno najednou prasklo.

Naďa se nad nevěru svého tehdejšího partnera nedokázala povznést a odjela si léčit zlomené srdce do amerického Nashvillu. Až z novin se pak Josef dozvěděl, že se tam vdala za svého manažera Jana Nemejovského (76).

„Musím přiznat, že ten sňatek byl trošičku z trucu,“ přiznala po desetiletích Urbánková. Je smutné, že ani dnes zpěvačka nedokáže zapomenout na tuto krutou zradu. I proto je stále přesvědčená, že jí Libuška přebrala Josefa záměrně.

Kvůli mateřství přišla o roli

Později jí totiž Helena Růžičková (†67) vyprávěla, jak byla na začátku sezony u prvního setkání obou milenců. Tehdy měla Šafránková sedět vedle ní, a když ji režisér všem představil, ukázala prstíčkem na Pepu Abrháma a řekla: „Toho si vezmu.“

K tomu také nakonec došlo, a to v roce 1976. Jen krátce nato se zamilovaným manželům narodil syn Josef (43). Libuši to sice stálo jednu důležitou roli ve slavném televizním seriálu, ale protože pro ni bylo mateřské poslání vždy důležitější než hraní, tak toho nikdy nelitovala.

Místo ní jsme tak v Nemocnici na kraji města viděli jako doktorku Čeňkovou její kolegyni Elišku Balzerovou (71). Šafránková a Abrhám u nás brzy patřili k nejpopulárnějším hereckým manželským párům. A neslušelo jim to jen v soukromí, ale i před kamerou.

Nad jejich manželstvím se stahovala mračna

Během následujících let si spolu zahráli třeba v půvabné komedii Svatební cesta do Jiljí, ve skvělém filmu Vrchní, prchni! a v historickém seriálu Náhrdelník. Přes tuto dokonalou souhru nebylo jejich manželství tak úplně bez mráčku.

Josef totiž býval v mládí velký cholerik a k tomu měl ještě chorobně žárlit. Na společných dovolených měl proto zamykat Libušku i s jejich malým synem do chatky a sám se odcházel bavit do společnosti.

Nesnesl totiž, aby se herečka za jeho nepřítomnosti bavila s jinými muži. Další potíže přišly, když se Abrhám, tak jako mnozí jiní, pustil po listopadu 1989 do podnikání a odešel kvůli tomu dokonce ze svého prestižního angažmá v Národním divadle.

Prostý recept na šťastné manželství

Jeho rodině totiž patřila celých dlouhých sto let cihelna v Kunovicích a Josef se v roce 1993 rozhodl, že ji se svými dvěma příbuznými znovu uvede do provozu. Stálo ho to však miliony korun a ani po devíti letech snažení se nemohl radovat z úspěchu.

Jeho podnikání zkrachovalo a cihelna skončila v konkurzu. A to není zdaleka všechno. Před několika lety musel rozhořčený Abrhám veřejně bránit svoji manželku, když ji někteří lidé neprávem nařkli z alkoholismu.

„Kdyby to alespoň napsali o mně,“ naštval se tehdy. „Netajím, že si rád dám dobré červené. Ale o mojí ženě, do které dostanu sotva dvě deci?“ rozčiloval se herec. Přes všechny tyto peripetie jsou Libuše a Josef manželé už přes čtyřicet let.

A zdá se, že jejich recept na spokojené manželství je velmi prostý. „Víte, je velmi jednoduché podlehnout krizi, důležité je zvládnout ji a vydržet,“ řekl kdysi Abrhám.

Vyhrála nad zákeřnou nemocí

Oba jsou tak pro mnoho lidí nedostižným vzorem, jak úspěšně zvládat všechna úskalí manželského života. I proto je velká škoda, že je v posledních letech trápí zdraví.

Není žádným tajemstvím, že v roce 2014 musela Šafránková bojovat s rakovinou plic. Naštěstí svůj těžký boj se zákeřnou nemocí vyhrála a zase si naplno užívá života. Během rekonvalescence jí byl, jako vždy, velkou oporou její manžel.

Jídelní lístek jí předčítal do telefonu

Když se zotavovala po operaci, při které jí lékaři museli odejmout pětinu plic, vzorně se o ni staral. „Po telefonu jí vždycky předčítá menu a nechává jí vybrat. Je to tak roztomilé,“ vzpomínal pak jeden z hostů.

A dodával, že je dojemné, jak se oba manželé stále hluboce milují. Bohužel, před několika lety se zdravotní problémy objevily také u Josefa. Pak přiznal, že má vážné problémy se srdcem. Naštěstí se v poslední době stav obou manželů stabilizoval, a tak se mohou věnovat pěti krásným vnoučatům.

Časopis, který by vás mohl zajímat

Moje šťastná hvězda

Váš oblíbený časopis Moje šťastná hvězda dostal novější kabátek! Můžete se těšit na nové rubriky, ještě více žhavých kauz, které hýbou českým showbyznysem, dojemné osudy filmových legend i pikantní lásky slavných. To vše už v tomto čísle!

Komentáře

...