Smrt překvapila Jana Třísku ve městě, kde se narodil a odkud kdysi utekl!

Nejprve se psalo o možné sebevraždě, ale hercův život ukončila nešťastná náhoda.

Na svých osmdesát let byl Jan Tříska (+80) ve velmi dobré kondici. Jeho poslední návrat do Prahy kvůli natáčení filmu ale bohužel skonči velmi tragický.

Jednou z rolí, kterými se Jan Tříska kdysi proslavil, byl i tajemný Široko ze seriálu Záhada hlavolamu podle knihy Jaroslava Foglara (+91). Zajímavé je, že on sám nikdy foglarovky nečetl. V padesátých letech, kdy vyrůstal, nebyly zrovna takové knížky v módě. Naštěstí měl ale v dětství spoustu dalších zdrojů informací.

Také vás může zajímat ...

„Můj tatínek byl nesmírně vzdělaný člověk, povoláním psycholog,“ vzpomínal herec. „Měl nekonečnou knihovnu plnou vědeckých knih, ale naštěstí byl velký blázen i do poezie.

Já jsem se tu poezii učil hned zpaměti, protože mně na ní něco přitahovalo a tak poezie mě přivedla k divadlu a divadlo pak k filmu.“

V slavném filmu Radúz a Mahulena.

Z republiky utíkal přes Kypr

Původně se Jan chtěl stát tanečníkem, ale měl k tomu talent. Pak se ale rozhodl studovat DAMU. Velice brzy se prosadil tak, že dostal angažmá přímo v Národním divadle. Nepatřil tam k oblíbencům kolegů, protože je stále kritizoval. Nikdy se nebál říct, co si myslí a tak měl postupně problémy i s režimem. Vzal si za ženu herečku Karlu Chadimovou (74) a měl s ní dvě dcery.

Brali se v osudovém roce 1968, ve kterém se Jan nebál angažovat. Později na to doplácel, protože ho postupně vyhodili z několika divadel. Roli v kontroverzním seriálu Třicet případů majora Zemana tak vzal hlavně proto, že by prý vděčný za každou práci, která se mu naskytla. Seriál nikdy neviděl. V roce 1977 došlo v životě Jana Třísky k zásadnímu obratu. Rozhodl se opustit republiku.

Letěl s rodinou na dovolenou na Kypr, ale nemínil se z ní už vrátit. „Na Kypru jsme požádali o politický azyl, který nám byl odmítnut, protože Kypr tehdy odmítl jednat s politickými uprchlíky,“ vzpomínal herec. „Tak nás Spojené národy poslaly do Řecka, kde jsme 3 měsíce čekali na imigrační papíry do Kanady. Z Kanady jsme teprve cestovali do Spojených států, takže to byla složitá věc.

Půl roku, s dvěma malými dětmi, takže to vůbec nebyla snadná věc.“

K nejtalentovanějším hercům patřil už od začátku své kariéry.

Do Prahy se mu tentokrát prý nechtělo

Ačkoliv se anglicky učil vlastně za pochodu, brzy se za oceánem uchytil. Nejprve na divadle, později si zahrál i v několika hollywoodských filmech. Po roce 1989, kdy se u nás změnil režim, o návratu do rodné vlasti neuvažoval. Nový domov našel v USA. Do České republiky se ale vracel pracovně, hned na začátku 90.

let tu vytvořil svoji nejslavnější filmovou roli, učitele Igora Hnízda ve snímku Jana Svěráka (52) Obecná škola. Skvělý výkon odvedl i v divadelním představení Krále Leara v rámci Letních shakespearovských slavností. Posledním film, který se stále hraje v našich kinech, se jmenuje Po strništi bos. Jan měl v úmyslu natočit ještě další snímek, který by režíroval Jiří Mádl (31).

Právě kvůli tomu přijel na konci září do Prahy. Moc se mu prý nechtělo, i kvůli počasí. Protože ale účast na natáčení slíbil, považoval za slušnost svůj slib dodržet. Osud si s ním ale pohrál tak, že na to nakonec doplatil. Při svých návratech do Prahy měl Jan Tříska jeden speciální rituál, kdy chodil meditovat na Karlův most. Tentokrát přitom seděl čelem k ledové vodě Vltavy.

Kolemjdoucí se mu snažili domluvit, aby neriskoval. Na žádost strážce pořádku dokonce na chvíli slezl, ale pak si tam sedl znovu. Možná ztratil rovnováhu, když se pak zvedal, možná se mu zamotala hlava, to už se nikdo nedozví. Každopádně slavný herec spadl do řeky a několik minut ležel obličejem v ledové vodě, než ho vytáhli muži z projíždějící výletní lodi.

Dva dny pak ležel v kómatu v nemocnici. Zranění, která utrpěl při pádu, se ale nakonec ukázala být neslučitelná se životem.

Legendární umělec tak zemřel ve městě, ve kterém se narodil, a to smrtí, která byla stejně dramatická jako jeho život.

Manželství mu vydrželo celý život.

V Národním divadle vzpomínali kolegové i dcery

Jako bývalý člen Národního divadla měl Jan Tříska velké poslední rozloučení právě ve Zlaté kapličce, v divadle, kde se objevil poprvé ještě jako student. Na herce vzpomínali jeho kolegové i další významné osobnosti. Promluvily i obě dcery. „Když rodiče opustili v roce 1977 Československo, byly jsme se sestrou Kájou ještě malé holky a velice jsme doma mluvily česky.

Táta nám četl pohádky a říkal básničky. Je to už dávno, jak slyšíte na mé češtině.

Táta věřil v sílu slova.,“ vzpomínala jedna z nich.

Přijel si do Prahy pro smrt.
Časopis, který by vás mohl zajímat

Můj čas na kafíčko

Ve čtvrtek vycházející Můj čas na kafíčko odhaluje strhující životní story slavných hvězd, jejich lásky, prohry, vítězství, spalující vášně, bolestné rozchody, i usmíření a osudové vzestupy i pády těch největších českých i světových legend. To vše a mnohem více najdete v časopise Můj čas na kafíčko.

Komentáře

...