Můj čas na kafíčko

Tajemnou Šumavou

Šumavské hvozdy byly vždy světem samým pro sebe. Nebyl problém se v nich ztratit, popřípadě být na cestě přepaden loupežníkem. Zimy tu byly takové, že skromné vesničky byly přes zimu často odříznuté. Ale léto zase zimu vynahradilo čistou přírodní krásou…



Nejen milovníci železnice zvolí pro vstup na Šumavu Lipno. Stejnojmenné městečko přitáhne pěknou pláží, lodičkami, aquaparkem a mnoha dalšími atrakcemi, ale i parníkem, který vás po jezeře doveze dál. Z Horní Plané můžete lokálkou popojet do Nové Pece, a odkud nám kyne velké množství tras pěšky nebo na kole, třeba ke Schwarzenberskému kanálu nebo na horské Plešné jezero.


Klikatá pramenící Vltava nabídne své břehy s malebně zarostlými pevnůstkami prvorepublikového opevnění. Další cesta lokálkou nás zaveze do kouzelného nitra Šumavy hlubokých hvozdů a malebných nádražíček Černý Kříž či Nové Údolí s pěknou restaurací, pár metrů od německých hranic.


Vzhůru do pralesa!

Přes starobylé Volary se dostanete k mekkám českých vodáků, Soumarskému mostu opět s malebnou hospodou, a o kus dál před Lenorou k replice středověkého dřevěného mostu Rechle. V Lenoře se pokochejte empírovým zámečkem a sklářským muzeem.


Od nádraží z Kaplice můžete po modré vyrazit na malebný, avšak divoký vrch Velký Bobík a hned vedle proslulým pralesem na kopec Boubín s rozhlednou. K dráze bude nejlepší se vrátit na Kubovu huť, kde jsou i dobré možnosti ubytování a pro zájemce opět řada starých pevnůstek. Na známou Modravu je to odsud asi 20 km, z čehož plyne, že nejlepším dopravním prostředkem bude bicykl.


Jdeme na sever

Kraj kolem Modravy je skutečná divočina, na čemž nic nemění místní příjemné hospody, muzeum dřevařství, krásná Klostermannova chata či poetická říčka Vydra. Na ní kousek na sever stojí další středověký hradlový most. Na cestě máme půvabné Srní s kostelíkem Nejsvětější Trojice, a o pár kilometrů dál ves Prášily s botanickou zahradou a chovem bizonů.


Další den si nechte na šumavská jezera, první narazíte na Laku s plovoucími ostrůvky vegetací porostlé rašeliny. Nad Železnou Rudou pod vrchem Špičák pak Čertovo jezero, obklopené zalesněnými svahy, hluboké přes 30 metrů, a ledovcové Černé jezero s vodou průzračnou až do pěti metrů, největší a nejhlubší.


Šumavské horory

Šumava byla už za Rakouska známá vyšší zločinností, zmizeními na cestách a rodinnými tragédiemi kvůli majetku. Např. ve Filipově Huti v rodině sedláků Gruberových došlo v letech 1931- 33 ke třem úmrtím: postiženého syna Karla, otce Karla a mentálně retardovaného syna Emila. Po třetím úmrtí sousedé už informovali četníky.


Lékaři v exhumovaných tělech našli stopy arseniku. Pachatelem byl nejstarší syn František, který chtěl mít statek pro sebe. Na říčce Ostružné leží u Čachrova Rajský mlýn, kde došlo 1. února 1925 k trojnásobné vraždě. Zatímco byli mlynář Majdl s manželkou na mši, tulák Bedřich Krása tu zavraždil mlynářovu matku, čtrnáctiletého čeledína a devítiměsíčního synka Emilka.


To jsou jen dva z mnoha příkladů. Ostatně nedaleko leží farma Pohádka, kde vraždil psychopat Ivan Roubal, a kdoví, kolik nešťastníků sní v šumavských lesích věčný sen kvůli vraždícímu převaděči Hubertu Pilčíkovi...

Staňte se členem Premium sekce
(pokud nemáte členství)
(pokud již členství máte)

Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden